Bez względu na to, czy są to rolety rzymskie do kuchni, salonu lub nawet sypialni, w każdym przypadku wykonane są z materiału, z tego względu ich czyszczenie może nastręczać pewnych trudności. O ile usunięcie z nich suchych zabrudzeń i pyłów szczotką lub za pomocą odkurzacza nie jest kłopotliwe, o tyle pozbycie się plam może być nieco trudniejszym zadaniem.

Spis treści

  Rolety rzymskie są wykonane z tworzyw podobnych strukturą do firan lub zasłon, z tego względu w większości przypadków można je po prostu wyprać w pralce i wyprasować. Ważne jednak jest zapoznanie się z zaleceniami producenta dotyczącymi zasad czyszczenia, ponieważ z nie każdą roletą rzymską można postąpić w ten sposób.

  Czyszczenie rolet rzymskich na sucho

  Rolety rzymskie, które są delikatnie zabrudzone i pokryte kurzem, należy wyczyścić na sucho. Zabieg taki najlepiej przeprowadzać w słoneczny dzień, dzięki temu wszystkie pominięte miejsca i ewentualne niedociągnięcia od razu będą widoczne i możliwe do skorygowania. Do czyszczenia rolet rzymskich z pyłów nie trzeba wykonywać ich demontażu, można zrobić to na oknie niezależnie od tego, czy jest to roleta rzymska na karnisz, czy na ramę. Ważne jedynie, aby postępować delikatnie, by nie zrzucić konstrukcji i nie naderwać mocowań. Otarcie rolety z kurzu można przeprowadzić na kilka sposobów – szmatką, szczotką lub odkurzaczem. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najszybsza, najwygodniej odkurzać roletę przy użyciu okrągłej końcówki przystosowanej do czyszczenia załamań, rogów i kantów. Szczotkę należy prowadzić w możliwie najdelikatniejszy sposób. Oprócz odkurzania rolety można przy okazji pozbyć się zabrudzeń z ram okiennych.

  Wycieranie rolet rzymskich suchą szmatką przebiegnie sprawniej, gdy będzie ona wykonana z mikrofibry, tetry lub bawełny. Takie tkaniny zdecydowanie najskuteczniej ściągają kurz. Szmatka musi być sucha, jakakolwiek wilgoć może bowiem doprowadzić do rozmazania kurzu i powstania nieestetycznego zacieku.

  Przed przystąpieniem do czyszczenia rolety szczotką należy upewnić się, że jest ona nieskazitelnie czysta. Kurzu pozbywamy się, zdejmując go pasami, najlepiej prowadząc szczotkę posuwistymi ruchami z góry na dół, za każdym razem usuwając z włosia zanieczyszczenia.

  Poważniejsze zabrudzenia z powierzchni rolety rzymskiej można również usunąć za pomocą gumki do ścierania. Taki sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku rys, powierzchownych zadrapań, a nawet niewielkich plam.

  Pranie rolet rzymskich w pralce automatycznej

  Przed umieszczeniem rolet w pralce konieczny jest ich odpowiedni demontaż. Jeżeli rolet rzymskich nie można prać w pralce, najlepiej oddać je do pralni chemicznej. Zlekceważenie instrukcji czyszczenia może niestety zakończyć się całkowitym zniszczeniem rolet. Prać w pralce ani prasować nie można rolet, które są pokryte tzw. apreturą, czyli warstwą ochronną, która umożliwia regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

  Przed czyszczeniem rolet rzymskich, które można prać w pralce (będzie o tym informował symbol prania umieszczony przez producenta na metce lub instrukcji obsługi), należy zdemontować mechanizm rolet w taki sposób, aby odzyskać płaty tkaniny niezawierające żadnych konstrukcyjnych elementów. W tym celu konieczne jest całkowite rozwinięcie rolety na oknie, ważne jest, aby tkanina była wyprostowana. Następnie trzeba usunąć znajdujące się na dolnej listwie sznurki i wysunąć je z mocowań lub taśmy – sposób przyczepu uzależniony jest od rodzaju rolety. Właściwie zdemontowana roleta da się bez problemu odczepić od górnej kasety mechanizmu regulującego, sznurki będą swobodnie zwisały, natomiast dolny obciążnik i pręty usztywniające będzie można wyjąć bez użycia siły.

  Zdjęta w ten sposób roleta rzymska nadaje się już do prania. Dobór detergentu, temperatura prania, sposób suszenia oraz temperatura prasowania to informacje, które powinny znajdować się na metce. Rolety należy prać zgodnie z zaleceniem producenta. Rolet rzymskich nie należy wirować, odwirowanie bowiem może spowodować trwałe zagniecenia.

  Ścisłe przestrzeganie zaleceń znajdujących się na metce powinno sprawić, że cały proces zakończy się sukcesem, a rolety będą nieskazitelnie czyste. Na koniec warto uprasować rolety, dobór temperatury również powinien być zgodny z zaleceniami zamieszczonymi na metce. W prasowaniu tego rodzaju tkanin bardzo przydatne jest żelazko z generatorem pary. Dzięki takiemu udogodnieniu nie trzeba mocno przyciskać urządzenia do tkaniny, w ten sposób jej delikatna struktura nie zostanie uszkodzona i jednocześnie bardzo dokładnie wyprasowana ze wszystkich zagnieceń. Czyste i uprasowane rolety trzeba ponownie zamontować, postępując odwrotnie do procesu demontażu. Czemu prasowanie rolet rzymskich po upraniu jest konieczne? W czasie prania, nawet na najdelikatniejszym programie i w chłodnej wodzie, powstają załamania, które mogą nie być widoczne gołym okiem, natomiast z pewnością ujawnią się w słoneczny dzień, gdy mechanizm rolety rzymskiej będzie już ponownie zainstalowany na oknie.

  Zobacz także: Jakie wybrać żelazko do prasowania w pionie?

  Czyszczenie rolet rzymskich w pralni chemicznej

  Jeśli pranie rolet rzymskich w domowych warunkach jest niemożliwe, ponieważ na metce umieszczono symbol zakazujący prania na mokro, wówczas najlepszym sposobem na ich wyczyszczenie będzie oddanie ich do pralni chemicznej. Takie rozwiązanie sprawdzi się również, gdy nie mamy czasu na samodzielne porządki lub nie chcemy ryzykować uszkodzenia materiału na skutek nieumiejętnego czyszczenia. To również dobra metoda w przypadku, gdy rolety wykonane są z bardzo delikatnych lub specjalnych tkanin bądź pokryte specjalną powłoką, np. w przypadku rolet rzymskich zaciemniających.

  Regularne odkurzanie rolet to zdecydowanie najlepszy sposób na utrzymanie ich w czystości, dzięki temu czas pomiędzy kolejnymi praniami lub czyszczeniem chemicznym znacznie się wydłuży.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1