Planowanie obowiązków nie jest mocną stroną wszystkich ludzi na ziemi. Wręcz przeciwnie – większość bardzo szybko jest w stanie znaleźć do najmniej kilka wymówek, które pozwolą nie zrealizować założonego planu, szczególnie jeśli zawiera on czynności, których nie lubi dana osoba. A sprzątnie, jak wiadomo, wywołuje sprzeczne emocje.

Spis treści

  Plan sprzątania to swego rodzaju przypominajka. Powieszony na drzwiach lodówki lub w innym widocznym miejscu nie pozwala zapomnieć ani zignorować domowych obowiązków. Doświadczenie pokazuje zaś, że regularne sprzątanie zmniejsza nakład pracy, którą trzeba w nie włożyć. Pozwala też zachować generalną czystość przez większość roku.

  Plan sprzątania domu – jak go stworzyć?

  Plan sprzątania może przybrać bardzo różne formy. Należy wybrać taką, która jest dla danej osoby dogodna. Jeśli potrzebuje ona widzieć każdy tydzień, to powinna ten plan co sobotę/niedzielę modyfikować. Większości wystarczają jednak plany z rozpisanymi obowiązkami z podziałem na:

  • trzeba zrobić co tydzień,
  • należy zrobić raz w tygodniu,
  • należy zrobić raz w miesiącu,
  • trzeba zrobić przynajmniej raz w roku.

  Do dwóch ostatnich pozycji należy tylko przypisać konkretne tygodnie lub miesiące i plan jest właściwie gotowy. Oczywiście nie trzeba, a właściwie nawet nie można, trzymać się go kurczowo. Jeśli bowiem w domu zdarzy się duża impreza, to większe sprzątanie będzie potrzebne wcześniej, niż to zaplanowano. Podobnie z odkurzaniem. Należy przyjąć, że robi się to minimalnie raz w tygodniu, co nie oznacza, że jeśli w domu kurz zbiera się bardziej intensywnie albo mieszka w nim zwierze, które regularnie gubi sierść, nie trzeba odkurzać częściej. Plan obowiązków domowych zasugerowany poniżej to tylko propozycja, którą należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości.

  Porządki w domu – plan na każdy dzień

  Planowanie sprzątania należy rozpocząć od wskazania tych czynności, które należy wykonać codziennie. Ich zapisanie i powieszenie w widocznym miejscu sprawi, że trudno będzie tę samodzielnie stworzoną listę zignorować. Codziennie powinno się więc:

  • w łazience: wytrzeć umywalkę i umyć toaletę od wewnątrz,
  • w kuchni: umyć brudne naczynia, wyczyścić blat, wytrzeć zlew i wyrzucić śmieci,
  • w salonie: uporządkować ławę lub stolik na kawę, poprawić poduszki,
  • w sypialni: pościelić łóżko, złożyć ubrania.

  Tygodniowy plan sprzątania domu

  Tygodniowy plan sprzątania zakłada poszeregowanie czynności, które należy wykonać minimum raz w tygodniu. Nie ma sensu kumulować wszystkich czynności na jeden dzień, ponieważ najczęściej nie udaje się ich zrealizować, co doprowadza do frustracji i zniechęca do sprzątania. Lepiej plan ten rozpisać na co najmniej kilka dni, koncentrując się na jednym pomieszczeniu każdego dnia. Raz w tygodniu trzeba:

  • w łazience: dokładnie wyczyścić umywalkę, prysznic, wannę, umyć toaletę od zewnątrz, zmienić ręczniki i umyć lustra,
  • w kuchni: przejrzeć lodówkę, wyrzucić resztki jedzenia, dokładnie umyć obudowę kuchenną, wyczyścić piekarnik i płytę gazową/elektryczną, wymienić ścierki,
  • w salonie: wytrzeć półki z kurzu, przetrzeć elektronikę, uporządkować nagromadzone w tygodniu dokumenty.

  Plan obowiązków domowych zakłada również, że raz w tygodniu we wszystkich pomieszczeniach należy dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie i umyć podłogi. Oczywiście odkurzanie może okazać się konieczne częściej niż raz w tygodniu, natomiast jest to minimum, które gwarantuje zachowanie czystości i usunięcie zbierającego się kurzu. Aby ułatwić sobie pracę, można postawić na sprzęt umożliwiający odkurzanie i mycie jednocześnie (np. Tefal Air Force 360). Można także postawić na odkurzacze workowe lub bezworkowe, natomiast warto zwrócić uwagę na te typy odkurzaczy, które posiadają 2- lub 3-poziomową szczotkę umożliwiającą odkurzanie różnych powierzchni.

  Planowanie sprzątania w miesiącu

  Plan porządków domowych powinien uwzględniać także czynności, które wystarczy wykonać raz w miesiącu. Do takich czynności należy:

  • udrożnienie kanalizacji w łazience,
  • wyczyszczenie pralki,
  • odkurzenie tapicerowanych mebli (można to zrobić częściej, jeśli odkurzacz jest wyposażony w moduł ręczny, który ułatwia tego typu czynność),
  • wymiana pościeli, odkurzenie materaca,
  • dezynfekcja kosza w kuchni i dokładne wyczyszczenie wszystkich urządzeń AGD.

  Raz na pół roku należy umyć lodówkę, odświeżyć pościel, wyprać dywany, firany i zasłony.

  Porządki przedświąteczne – plan

  Plan świątecznych porządków wiele nie różni się właściwie od tego, który uwzględnia wszystkie czynności wykonywane w całym miesiącu. Przygotowując się jednak do generalnych porządków, należy pamiętać, że zaczyna się od „góry” i stopniowo schodzi w „dół”. Chodzi o to, aby rozpoczynać pracę od zdjęcia firanek, przetarcia sufitów i ram okiennych, czyli dotarcia wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Jego „zepchnięcie” w dół umożliwia na końcu efektywne odkurzanie, które pozwala (przy sprzęcie z dobrym filtrem) usunąć nawet do 99,98% zanieczyszczeń. Najlepszy jednak nawet odkurzacz nie poradzi jednak sobie z tym zadaniem, jeśli po odkurzaniu zaplanowane będzie na przykład mycie okien lub czyszczenie bibelotów. Wszystkie takie czynności powinny być wykonane wcześniej, natomiast na końcu odkurza się kanapy i wszystkie powierzchnie w domu.

  Przeczytaj również: Obrus świąteczny – jak go prasować w zależności od rodzaju materiału?

  Jak zaplanować porządki przedświąteczne?

  Plan porządków przedświątecznych tworzy się w oparciu o te same reguły, co tygodniowy plan sprzątania. Przede wszystkim nie kumuluje się obowiązków na jeden dzień. Generalne porządki są niemożliwie do zrobienia jednego dnia. Lepiej rozłożyć je na tydzień, a jeśli jest taka potrzeba, to nawet na dwa. Konsekwentnie należy posprzątać pomieszczenie po pomieszczeniu. W ten sposób po domu lub mieszkaniu nie roznoszą się zanieczyszczenia, a sprzątający dość szybko widzi pierwsze efekty swojej pracy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4