Nieprzyjemny zapach w domu może pojawiać się z wielu powodów. Przykra woń jest niekomfortowa zarówno dla domowników, jak i gości, dlatego należy zadbać o to, by skutecznie się jej pozbyć. Czy warto zainwestować w urządzenie do oczyszczania powietrza?

Spis treści

  Przykre zapachy pojawiają się najczęściej wewnątrz domowych urządzeń, takich jak lodówka czy pralka. Nieprzyjemną woń unoszącą się w pomieszczeniach może powodować też obecność zwierząt. Kolejnym powodem brzydkich zapachów jest dym papierosowy. Jak pozbyć się smrodu w domu? Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

  Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

  Z lodówki często może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Jak go usunąć? Po pierwsze należy poznać przyczynę powstawania przykrej woni – mogą to być zepsute produkty zalegające na półkach lub ich resztki. Jeśli po dokładnym oczyszczeniu i umyciu urządzenia brzydki zapach się utrzymuje, najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty – winne mogą być źle działające elementy we wnętrzu. Jeśli przeszkadza woń produktów, można zastosować domowe pochłaniacze brzydkich zapachów. Wystarczy na półce umieścić szklankę z sodą oczyszczoną, która dzięki swoim właściwościom do pewnego stopnia pochłania smród. Innym rozwiązaniem jest pokrojenie jabłka lub cytryny na kilka kawałków i rozłożenie ich w lodówce. Można też skorzystać ze specjalnych kompaktowych pochłaniaczy dostępnych w sklepach. Są one niedrogie i proste w eksploatacji.

  Jak pozbyć się smrodu z pralki?

  Jeśli z pralki wydobywa się przykry zapach, a odzież po praniu również jest nieświeża, należy zadbać o odpowiednie wyczyszczenie urządzenia. Przyczyną brzydkiej woni może być wilgoć i zanieczyszczenia z ubrań zalegające we wnętrzu bębna. Ze smrodem można poradzić sobie domowymi sposobami. Jednym z najskuteczniejszych i najtańszych rozwiązań jest użycie sody oczyszczonej. Ta, dzięki swoim żrącym właściwościom, znajduje zastosowanie jako środek czyszczący. Dezynfekcja za jej pomocą pozwoli na wyeliminowanie zapachu z bębna, który dodatkowo zostanie też zdezynfekowany. Wnętrze urządzenia można również oczyścić za pomocą octu. Obydwa produkty są dostępne w każdym sklepie spożywczym.

  Warto też zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu. W tym celu po każdym praniu należy zostawić uchylone drzwiczki – dzięki temu wnętrze pralki całkowicie się wysuszy.

  Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

  Właściciele kotów często mierzą się z problemem nieprzyjemnej woni roznoszącej się po mieszkaniu. Najczęściej dochodzi ona z kuwety. Dlatego należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i wymienianiu żwirku na nowy. W sklepach zoologicznych można też kupić specjalne produkty, najczęściej w formie proszku, które neutralizują brzydkie zapachy. Żeby wyeliminować nieprzyjemną woń, wystarczy posypać nimi żwirek.

  Domowy oczyszczacz powietrza

  Dzięki kilku prostym, domowym sposobom można poprawić jakość powietrza w mieszkaniu i zminimalizować nieprzyjemne zapachy. Dobrym rozwiązaniem jest hodowanie roślin, które są w stanie pochłaniać toksyny – np. paproci. Dzięki ich obecności powietrze będzie czystsze i zdrowsze. Nie można zapominać także o regularnym i dokładnym sprzątaniu mieszkania – kurz, resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia mogą powodować nieprzyjemny zapach i obniżenie się jakości powietrza. Przykrych woni można pozbyć się też dzięki regularnemu wietrzeniu pomieszczeń. Ta metoda nie sprawdza się jednak w przypadku, gdy na zewnątrz panuje wysokie zanieczyszczenie.

  Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić to urządzenie?

  Jednym z najskuteczniejszych sposobów zarówno na pozbycie się brzydkich zapachów, jak i na utrzymanie czystego, wolnego od zanieczyszczeń powietrza jest skorzystanie z oczyszczacza. Urządzenie to dzięki wbudowanemu wentylatorowi i filtrom usuwa m.in. smog, bakterie, wirusy, roztocza czy przykre zapachy takie jak dym tytoniowy. Oczyszczacz zapewnia domownikom świeże i zdrowe powietrze niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. W sklepach są dostępne urządzenia o specjalnych funkcjach, np. modele dla alergików, które radzą sobie świetnie z usuwaniem wszelkiego rodzaju alergenów. Z kolei sprzęt z jonizatorem zapewnia równowagę jonową. Na rynku są też dostępne urządzenia z wbudowanym nawilżaczem powietrza.

  Czy warto kupić oczyszczacz? Dzięki swojej wielofunkcyjności sprzęt ten zapewnia czyste i świeże powietrze. Jest to szczególnie ważne w zimowych miesiącach, gdy na zewnątrz jego jakość jest bardzo niska.

  Jaki oczyszczacz powietrza zatem najlepiej wybrać? Urządzenie powinno przede wszystkim odpowiadać potrzebom domowników. Przy zakupie należy zwrócić uwagę m.in. na wydajność, głośność podczas pracy, dostępność części zamiennych. Dobry sprzęt powinien być też wyposażony w filtry HEPA, które najskuteczniej radzą sobie z neutralizowaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń.

  Oczyszczacz powietrza – cena

  Ceny oczyszczaczy powietrza różnią się w zależności od stopnia zaawansowania modelu i jego funkcji. Najtańsze urządzenia można kupić za kilkaset złotych, najdroższe, najbardziej wielofunkcyjne i najskuteczniejsze kosztują już kilka tysięcy złotych. Cena może wydawać się wysoka, jednak należy pamiętać, że dobry sprzęt będzie służyć latami. Dlatego przy wyborze oczyszczacza powietrza należy wybierać produkty renomowanych producentów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6