Odkamienianie czajnika to czynność, którą trzeba wykonywać raz na jakiś czas. Wciąż nie udało się bowiem stworzyć sprzętu, który by zupełnie wyeliminował ten problem. Odpowiednie filtry i zastosowane w czajniku materiały pozwalają ograniczyć powstawanie osadu, ale nie zapobiegają mu całkowicie.

Spis treści

  Jak odkamienić czajnik, aby go nie uszkodzić ani nie zepsuć smaku gotowanej w nim wody? Najlepsze są w tym przypadku domowe sposoby: ocet, kwasek cytrynowy lub soda oczyszczona. Najnowszy sposób to wkładki antywapienne.

  Odkamienianie czajnika – czy da się go uniknąć?

  Mimo istnienia coraz nowocześniejszych rozwiązań pytanie o to, jak odkamieniać czajnik, nadal jest aktualne. To obowiązkowa czynność podczas większego sprzątania kuchni. Współczesne sprzęty pozwalają w znaczący sposób zminimalizować proces osadzania się kamienia wewnątrz czajnika, niestety jednak nie znika on zupełnie. Wszystko za sprawą wysokozmineralizowanej wody, którą wlewa się do urządzenia. Kamień to bowiem nic innego, jak szereg minerałów, które wytrącają się z wody podczas gotowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o wapń i magnez. Oba te pierwiastki są dla ludzkiego organizmu ogromnie ważne, jednak podczas gotowania nie tylko tworzą na ściankach czajnika nieestetyczny osad, lecz także mogą negatywnie wpływać na smak wody. Zdarza się, że nawet po przyrządzeniu mocnej herbaty lub kawy jest on wyczuwalny i zupełnie odbiera przyjemność z picia. Nagromadzony osad może uszkodzić sam czajnik, gdyż zbyt duża ilość kamienia na grzałce często prowadzi do zniszczenia sprzętu i konieczności jego wymiany. Odkamienianie czajnika jest więc konieczne nie tylko ze względu na kwestie estetyczne i smak wody, lecz także na troskę o poprawne działanie urządzenia. 

  Czy można zapobiec gromadzeniu się osadu? Z pewnością da się znacząco ograniczyć ten proces, m.in. przed wlaniem filtrując wodę w specjalnych dzbankach. Oprócz tego warto wybierać czajniki wyposażone we wkładki antywapienne, filtr odkamieniający wodę (ma go np. Tefal Loft) albo antyosadowy (stosowany w Tefal Display). Nowoczesne czajniki elektryczne są wyposażone w specjalne wkłady antywapienne, podobnie jak inne urządzenia mające kontakt z wodą (np. żelazka parowe). Filtr antywapienny chroni przed dostawaniem się do szklanki osadu kamiennego, dzięki czemu w herbacie lub kawie nie czuć specyficznego smaku, a sama woda jest czystsza. Filtr również od czasu do czasu wymaga czyszczenia. Ciekawe rozwiązanie stanowi też płaska płyta grzewcza, która sprawia, że kamień osadza się wolniej. Osad łatwiej usunąć także z czajników o szklanych ścianach.

  Jakie urządzenia wybierać, aby nie odkamieniać czajnika? Odkamienianie czajnika z serii Tefal Loft to zadanie, które wykonuje się bardzo rzadko, w dodatku wygląda ono zupełnie inaczej niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Po pierwsze, ukrycie elementu grzewczego w obudowie zapewnia szybsze podgrzewanie wody, a jednocześnie ogranicza osadzanie się kamienia na gładkiej powierzchni, którą łatwo wyczyścić. Po drugie, wymienny filtr odkamieniający ułatwia utrzymanie czajnika w czystości. Sam filtr oczyszcza również wodę. Jego wymiana jest bardzo prosta – wystarczy jeden ruch. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w czajniku Tefal Kettle Glass. Dodatkowo obudowę urządzenia wykonano ze szlachetnego szkła, na którym kamień osadza się zdecydowanie wolniej. 

  Jak odkamienić czajnik octem?

  Odkamienianie czajnika octem to sposób, który stosowały już nasze babcie i mamy. Nie jest on rekomendowany do wszystkich czajników, ale wciąż nie stracił na popularności ani na skuteczności. To jedna z najczęściej stosowanych metod oczyszczania urządzenia z nagromadzonych wewnątrz minerałów. Roztwór wody i octu należy wlać do czajnika, zagotować, a następnie dokładnie wypłukać naczynie i kilkakrotnie zagotować w nim czystą wodę. Ten ostatni etap jest bardzo ważny, ponieważ ocet to środek o bardzo charakterystycznym zapachu, którego trzeba się pozbyć z wnętrza czajnika. Po takim czyszczeniu urządzenie staje się idealnie czyste i błyszczące. Z nieprzyjemną wonią, która może później unosić się w kuchni, poradzi sobie oczyszczacz powietrza. Warto spróbować tego rozwiązania, ponieważ ocet jest niezwykle skuteczny i bez problemu usuwa nawet grubą warstwę kamienia.

  Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

  Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym wygląda podobnie jak w przypadku octu, warto jednak po zagotowaniu pozostawić roztwór w czajniku na kilka godzin. Efekt może być zaskakujący, ponieważ ścianki naczynia staną się idealnie czyste. Po odkamienianiu kwaskiem cytrynowym urządzenie trzeba umyć. W tym celu należy je dokładnie wypłukać, ponieważ kwasek pozostawia bardzo charakterystyczny smak. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku lekkich zaburzeń. Kwasek cytrynowy jest zdecydowanie mniej silnym środkiem niż ocet, więc nie poradzi sobie z grubą warstwą osadu. W przypadku silniejszych zanieczyszczeń najlepiej sięgnąć do instrukcji obsługi czajnika i przeprowadzić odkamienianie zalecaną metodą.

  Jak odkamienić czajnik elektryczny sodą oczyszczoną?

  Odkamienianie czajnika sodą nieco różni się od powyżej zaprezentowanych sposobów. Sody oczyszczonej pod żadnym pozorem nie wolno gotować. W ten sposób można bowiem uszkodzić urządzenie, a i sam roztwór nie jest zbyt bezpieczny. Sodę powinno się po prostu wsypać do czajnika (wystarczy kilka łyżek). Proszek zostawia się w środku na kwadrans, a następnie się go usuwa. Oczywiście później należy dokładnie umyć wnętrze urządzenia. Niezależnie od tego, który sposób odkamieniania czajnika się wybierze, warto pamiętać, że najlepsze metody to zawsze te, które są polecane przez producenta w instrukcji obsługi.

  Odkamieniacz do czajnika

  Do odkamieniania czajnika można również użyć specjalnego produktu z drogerii. Najczęściej takie odkamieniacze mają postać proszku, a zastosowana w nich substancja jest neutralna zapachowo. Ma to zarówno plusy, jak i minusy. W razie pomyłki herbata lub kawa z takim dodatkiem z pewnością nie będzie smakowała dobrze, może nawet zaszkodzić. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że odkamieniacz do czajnika to substancja chemiczna, więc wypicie jej może być niebezpieczne. Zaletą takiego środka jest natomiast jego wyjątkowa skuteczność. Działa nawet silniej niż ocet. Wystarczy wymieszać proszek z wodą i zagotować w czajniku. Osad znika bez śladu w ciągu kilku chwil.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1