Samodzielny remont należy wykonywać zgodnie z kilkoma kluczowymi zasadami. Najważniejszym jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt oraz przygotowanie podłoża pod farbę. O czym należy pamiętać w trakcie remontu i jak po nim posprzątać?

Spis treści

  Samodzielne wykonywanie prac remontowych wiąże się z koniecznością zakupu profesjonalnego sprzętu. Niezbędne są nie tylko narzędzia do malowania ścian, ale również odpowiednie urządzenia sprzątające. Jak posprzątać po remoncie?

  Niezbędne narzędzia do malowania ścian

  Malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania i postępowania zgodnie z podstawowymi zasadami. Przede wszystkim remont każdego pomieszczenia należy dokładnie zaplanować. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych sytuacji, które mogą zahamować i przedłużyć pracę. Pierwszym etapem malowania pomieszczeń jest wynoszenie wszystkich mebli oraz demontaż niepotrzebnych elementów wyposażenia. Pozostałe przedmioty należy okleić taśmą, a drzwi, okna i podłogi zabezpieczyć folią. Należy również przygotować zestaw narzędzi potrzebnych do standardowego malowania pomieszczeń. Niezbędne będą m.in. pędzle, taśmy, szpachelki, skrobaki, kuweta i wiaderko, wałek oraz papier ścierny, a także wiertarka i drabinka.

  Jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy?

  Wybór wałków i pędzli do malowania jest ogromny. Tak duża ilość narzędzi wprawia nas w duże zakłopotanie i wątpliwości, który sprzęt będzie najlepszy. Wałek powinien być dopasowany do malowanej powierzchni, rodzaju ściany, a nawet jej naświetlenia. Zatem im większa powierzchnia, tym szerszy będzie również wałek. Z kolei do grzejników, narożników i pozostałych zakamarków najlepiej sprawdzi się wałek wąski. Wyróżniamy również wałki z runem krótkim oraz te z dłuższym. Pierwsze sprawdzą się do powierzchni gładkich, natomiast drugie będą doskonałe do ścian chropowatych. Istnieje również bardziej profesjonalna i zaawansowana wersja wałka, który usprawnia pracę i skutecznie ją przyspiesza. Mowa o wałku elektrycznym, który wymaga większego nakładu finansowego, ale zapewnia lepsze efekty. Malowanie ścian wałkiem elektrycznym jest znacznie szybsze, a ponadto nie wymaga uciążliwego schylania się. Tego typu urządzenia posiadają wysięgnik teleskopowy, a farbę tłoczą za pomocą węża wprost do wałka.

  Pędzle do malowania ścian

  Wybór pędzla do malowania ścian, podobnie jak w przypadku wałka, również zależy od powierzchni pomieszczenia oraz sufitu. Pędzle sprawdzą się przede wszystkim w przypadku malowania małych elementów o skomplikowanych kształtach. Pędzle wykorzystuje się m.in. do odświeżenia lub zmiany koloru grzejnika albo wykonywania efektownych dekoracji ściennych. Szeroki pędzel przyda się do malowania sufitu i ścian, natomiast pędzel z płaskim włosiem to najlepszy wybór do ram okiennych lub wąskich listew. W narożnikach i miejscach, które wymagają znacznie większej precyzji, najlepiej sprawdzi się mały pędzel z odpowiednim włosiem. Należy jednak pamiętać, że malowanie ścian pędzlem jest bardziej uciążliwe niż wykonywanie tej czynności wałkiem. Z tego względu pędzel najlepiej przeznaczyć do malowania trudno dostępnych i skomplikowanych miejsc.

  Jak przygotować ściany do malowania?

  Przygotowanie ścian pod malowanie to element, który decyduje o przyczepności farby do podłoża i braku odprysków. Wiele osób zastanawia się, czy gruntować ściany przed malowaniem. Odpowiedzią na to pytanie jest wykonanie prostego testu, który należy wykonać jeszcze przed remontem. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, czy starą farbę należy usunąć mechanicznie, czy pozostawić bez tknięcia. W najlepszym przypadku farba nie pozostawi żadnego śladu na dłoni. W takiej sytuacji wystarczy ją umyć wodą połączoną z łagodnym detergentem lub wodą z mydłem malarskim. Jeżeli jednak farba pozostawia na dłoni ślad lub odchodzi od powierzchni wraz z taśmą, to należy ją zagruntować. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się farba podkładowa, która poprawia przyczepność farb do podłoża, a ponadto poprawia krycie. Z kolei wszelkie otwory, rysy i nierówności należy wyrównać za pomocą masy szpachlowej, a odpadające warstwy farby usunąć szczotką. Po szpachlowaniu ścianę należy pokryć gruntem akrylowym, który wzmacnia podłoże i poprawia przyczepność farb. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do malowania.

  Prawidłowa technika malowania ścian to nie tylko dokładne wymieszanie farby, ale również nakładanie jej w kątach przy suficie. Po pomalowaniu narożników można przystąpić do malowania całej powierzchni sufitu za pomocą wałka. Dopiero teraz należy przystąpić do malowania ścian, rozpoczynając od jej narożników. Granicę między farbą a sufitem można wyznaczyć za pomocą taśmy, o ile istnieje taka konieczność. Jakie są sposoby malowania ścian? Farbę można nakładać zarówno klasycznym wałkiem, jak i agregatem hydrodynamicznym. Malowanie natryskowe ścian jest szybkie i nieskomplikowane, a poza tym zapewnia dużą oszczędność produktu. Kolejnego dnia należy ponownie pomalować sufit oraz ściany, a następnie odkleić taśmę i poprawić ewentualne niedociągnięcia. Na zakończenie wystarczy zwinąć folię malarską oraz zamontować gniazdka, oświetlenie i pozostałe wyposażenie wnętrza.

  Sprzątanie po remoncie – porady

  W trakcie przycierania masy powstaje dużo pyłu i kurzu, dlatego najlepiej będzie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia sprzątające. Niezbędny będzie odkurzacz, a najlepiej taki z dużą pojemnością i filtrami. Do usuwania pyłu z trudnodostępnych miejsc, a nawet sufitu najlepiej sprawdzi się odkurzacz pionowy z modułem ręcznym w stylu X-Pert Essential 360 marki Tefal. Z kolei do usuwania większych zabrudzeń warto wyposażyć się w odkurzacz cyklonowy z dużą liczbą akcesoriów, którą oferuje m.in. model Silence Force Cyclonic TW7681. Urządzenia bezworkowe zapewniają prawie stuprocentową filtrację kurzu, co jest szczególnie ważne w trakcie remontu. Pracują na zasadzie cyklonu, wydobywając z odkurzacza czyste powietrze. Odkurzacze bezworkowe z filtrami HEPA neutralizują nie tylko kurz i pył powstały w trakcie remontu, ale również bakterie, grzyby i wirusy.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?