Pleśń może się pojawić w każdym domu. Bardzo często daje się zauważyć na ścianach. Jest nie tylko niezwykle nieestetyczna, ale i niezdrowa. Objawy zatrucia pleśnią mogą być bardzo poważne i wręcz uniemożliwiać funkcjonowanie w domu. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną walkę z tym nalotem za pomocą różnorakich środków. Warto jednak zaznaczyć, że samo zamalowanie pleśni nie jest dobrą metodą pozbycia się jej.

Spis treści

  Za główny powód pojawiania się pleśni w mieszkaniach i domach uznaje się wilgoć. Jej drogi przedostawania się do pomieszczeń są różne. Sprawdź, jak się przed nią uchronić.

  Przyczyny powstawania czarnej pleśni

  Pleśń w mieszkaniu może się pojawiać nie tylko na ścianach, ale i w innych miejscach. Najczęściej za jej przyczyny uważane są nadmierna wilgoć oraz umiarkowana temperatura. Warto zaznaczyć, że jeżeli pleśń występuje na ścianach, to najczęściej w miejscach tzw. mostków termicznych, czyli punktach, w których budynek jest niedocieplony, a na styku powierzchni ścian i otoczenia skrapla się wilgoć. Pleśń pojawia się wtedy w narożnikach i kątach ścian zewnętrznych. Powodem powstania jej przy podłodze może być przemakanie od gruntu. Za dogodne warunki do rozwoju pleśni uważa się również obecność mikrocząstek organicznych, takich jak kurz czy tłuszcz, które mogą przykleić się do wilgotnych ścian. Przyczynami powstawania czarnej pleśni na ścianie mogą być: zawilgocenie przez biegnące w murze nieocieplone rury wodociągowe, niewłaściwe odprowadzanie deszczówki, źle wykonane okopy i niepoprawny spadek połaci dachowych. Nie zawsze jednak źródła pleśni należy szukać na zewnątrz budynku lub w ścianach. Częstymi powodami jej powstawania są także niewłaściwa wentylacja w pomieszczeniu oraz nieogrzewanie go przez dłuższy czas. Pleśń na ścianach pojawia się również w zalanych i zniszczonych przez powódź pomieszczeniach. Za jej rozwój można czasem winić nadmierne lub niepoprawne używanie nawilżaczy powietrza, dlatego przed ich pierwszym użyciem należy dokładnie przestudiować instrukcję obsługi oraz zapamiętać wskazówki producenta i stosować się do nich.

  Gdzie najczęściej pojawia się pleśń?

  Pleśń może pojawić się praktycznie na każdej powierzchni domu. Bardzo często można ją zauważyć na ścianach (np. nalot na suficie łazienki), drewnie (np. pleśń na oknach z drewnianymi okiennicami) oraz materiałach wykończeniowych. Może pojawiać się również na pokryciach dachowych, m.in. z ceramiki i cementu.

  Wdychanie pleśni – objawy zatrucia i choroby

  Pleśń rozwijająca się na ścianach domu może mieć bardzo szkodliwy wpływ na stan zdrowia mieszkańców. Skarżą się oni na:

  • bóle mięśni,

  • zaostrzenie astmy,

  • alergie,

  • kaszel,

  • bóle gardła,

  • katar,

  • świszczący oddech,

  • infekcje układu oddechowego,

  • wysypkę, podrażnienie skóry,

  • pogorszenie nastroju (długotrwałe eksponowanie orgazmu na pleśń może wywołać depresję),

  • zmęczenie,

  • bezsenność,

  • problemy z koncentracją,

  • drętwienie nóg,

  • problemy z utrzymaniem pionowej postawy ciała,

  • zaburzenia przemiany materii.

  Zarodki pleśni mogą mieć wpływ na rozwój wielu poważnych chorób, takich jak: martwica wątroby, dysfunkcja nerek oraz nowotwory. Mogą one powodować również niepłodność. U ciężarnych istnieje ryzyko zaburzeń w rozwoju płodu.

  Może także dojść do zatrucia pleśnią objawiającego się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu pokarmowego, apatią, zaburzeniami krzepnięcia krwi i odporności organizmu oraz omdleniami. Osoba przebywająca w zapleśniałym mieszkaniu może również zachorować na alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych z grypopodobnymi objawami.

  Jak usunąć pleśń ze ściany?

  Ścianę z pleśnią należy delikatnie opukać młotkiem. Głuchy odgłos jest znakiem, że tynk oddzielił się od muru i trzeba go skuć. Dostępne są środki na pleśń, którymi należy pomalować ścianę po skuciu tynku – niwelują one zarodniki pleśni. Gdy jednak nie doszło do oddzielenia się tynku, można bardzo dokładnie wyczyścić powierzchnię szorstką szczotką, spłukać i starannie wysuszyć. Następnie warto nałożyć preparat na pleśń.

  Domowe sposoby na pleśń

  Pleśń nie zawsze musi być usuwana specjalistycznymi preparatami. Do małych plam warto użyć sody. Wystarczy jedynie wetrzeć ją w miejsce rozwijania się pleśni, a po 2 godzinach usunąć szczoteczką. Czym jeszcze zmyć pleśń ze ściany? Dobrze sprawdzi się mikstura z 1 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego i 1 szklanki wody lub 1 szklanki boraksu oraz z 1 litra gorącej wody. Skuteczną metodą jest także usuwanie pleśni ze ścian octem.

  Oczyszczacze powietrza – przydatne w walce z pleśnią

  Usuwanie pleśni ze ścian nie jest sposobem na uniknięcie zachorowania. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do jej rozwoju. Bardzo przydatne w tej kwestii są oczyszczacze powietrza, które pozwalają na wyeliminowanie zarodników pleśni z otoczenia. Dzięki wentylatorowi urządzenie wymusza obieg powietrza, które dostaje się do oczyszczacza, a zastosowane w nim filtry, np. HEPA, usuwają zanieczyszczenia. Czyste powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia. W mieszkaniach i domach z wysokim poziomem wilgotności powietrza można dodatkowo zastosować osuszacz. Jego praca polega na kondensacji pary wodnej z powietrza i dzięki temu obniżeniu w nim zawartości wody (osuszacze kondensacyjne). Na rynku znajdują się także osuszacze adsorpcyjne – wytrącają z powietrza wilgoć, która gromadzi się na adsorbencie, oraz ziębnicze, które dodatkowo obniżają temperaturę w pomieszczeniu.

  Pleśń a grzyb – różnica

  Przed zastosowaniem odpowiednich środków pleśniobójczych warto upewnić się, że ściany faktycznie zostały zaatakowane przez pleśń, a nie przez grzyby. Pleśń tworzy na ścianach i sufitach różnokolorowe skupiska o nieregularnych kształtach. Może mieć kolor czarny (najczęściej spotykany), brązowy, zielony lub cytrynowy. Powoduje odklejanie się tapet, tynków i farb, ale nie przerasta ścian. Grzyby tworzą watowate narośle, a także pajęczyny i długie sznury z grzybni. Czasem można również zauważyć dojrzałe owocniki. Grzyby przerastają mury.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4