Mop parowy to urządzenie, które w dużym stopniu ułatwia domowe porządki. Dzięki niemu w kilka chwil można pozbyć się nawet uciążliwych zabrudzeń z różnorodnych powierzchni. Aby wybrać najlepszy mop parowy dostosowany do swoich potrzeb, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Spis treści

  Mopy parowe cieszą się coraz większą popularnością. Są niezwykle skuteczne, a przy tym pozwalają na szybkie sprzątanie bez konieczności używania chemicznych środków czyszczących. Ze względu na wygodę i uniwersalność zastosowania, dobry mop parowy sprawdzi się w każdym domu.

  Jak działają mopy parowe?

  Mop parowy swoją konstrukcją przypomina nieco pionowy odkurzacz. Jest długi i wąski, a na jego końcu znajduje się specjalna głowica z nałożoną na nią nakładką z mikrofibry, podobną do tych stosowanych w tradycyjnych mopach do podłóg. Sprzęt ten jest jednak cięższy i wymaga podłączenia do źródła zasilania, najczęściej przy pomocy kabla. Na rynku można również dostać bezprzewodowe urządzenie, czyli mop parowy akumulatorowy.

  Elektryczny mop parowy ma bardzo proste działanie. W tego typu urządzeniu znajduje się specjalny zbiornik na wodę oraz grzałka do jej podgrzewania. Dzięki temu wytwarzana jest gorąca para wodna, która umożliwia usuwanie różnorodnych zabrudzeń z rozmaitych powierzchni.

  Mop parowy – czy warto go mieć?

  Parowy mop to niezwykle praktyczny sprzęt, który w dużym stopniu ułatwia porządki. Urządzenie ma bowiem wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim jest bardzo łatwe w obsłudze i zapewnia duży komfort użytkowania. Pozwala na efektywne sprzątanie bez konieczności stosowania chemicznych detergentów, co stanowi bardziej ekologiczne rozwiązanie. Mop parowy sprawdzi się więc u wszystkich, którym bliska jest troska o środowisko naturalne, a także w domach, w których mieszkają dzieci i alergicy. Ponadto, urządzenie nie wymaga używania siły – aby usunąć zanieczyszczenia, wystarczy przejechać jego głowicą po zabrudzonej powierzchni bez konieczności pocierania czy szorowania.

  Warto pamiętać, że dobry mop parowy nie tylko usuwa plamy i inne zabrudzenia, lecz także pozwala na wyeliminowanie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów – dzięki niemu w łatwy sposób można pozbyć się nawet do 99% bakterii i innych zarazków. Dodatkową wygodą jest to, że wyczyszczona nim powierzchnia bardzo szybko wysycha. Nie pojawiają się też na niej smugi ani nieestetyczne zacieki.

  Mop parowy do paneli i innych powierzchni – co można nim umyć?

  Aby urządzenie sprzątające było jak najbardziej uniwersalne, warto wybrać mop parowy z końcówkami do czyszczenia różnorodnych powierzchni. Dzięki niemu można uprzątnąć praktycznie cały dom. Taki wszechstronny sprzęt może być stosowany jako:

  - mop parowy do podłóg wykonanych z linoleum i PVC oraz gumowych wykładzin,

  - mop parowy do dywanów i tapicerek na meblach wypoczynkowych lub w samochodzie,

  - mop parowy do parkietu kamiennego lub drewnianego,

  - mop parowy do płytek wykonanych z glazury, terakoty lub gresu (zarówno na podłodze, jak i na ścianach w kuchni lub w łazience),

  - mop parowy do okien i innych szklanych powierzchni (np. powierzchni kabin prysznicowych),

  - mop parowy do fug, który świetnie usuwa zabrudzenia w trudno dostępnych miejscach.

   

  Tego typu urządzenie często występuje też jako mop parowy z funkcją czyszczenia paneli. Jeżeli producent zaznaczył, że można stosować go na takich powierzchniach, nie doprowadzi on do ich zniszczenia. Można wówczas myć nim zarówno tradycyjne panele, jak i te wykonane z winylu czy drewna. W tym ostatnim przypadku mop parowy do podłóg drewnianych pozwoli na bezpieczne sprzątanie nawet posadzek lakierowanych.

  Jak wybrać najlepszy mop parowy?

  Zastanawiając się, jaki mop parowy jest najlepszy, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy przemyśleć, czego się potrzebuje i jakie ma się oczekiwania względem tego typu sprzętu. Oprócz tego warto przyjrzeć się takim parametrom urządzenia, jak:

  - rodzaj zasilania – klasyczne rozwiązanie, które świetnie nadaje się do stosowania w domu, to urządzenie zasilane sieciowo. W jego przypadku należy zwrócić uwagę na długość kabla i wybrać sprzęt o zasięgu dostosowanym do własnych potrzeb. Można także kupić mop parowy na akumulator, który sprawdzi się np. podczas czyszczenia tapicerki samochodu. Takie urządzenie jest jednak o wiele mniej popularne, a przy tym droższe;

  - moc urządzenia – im wyższa, tym mop parowy będzie szybciej gotowy do działania;

  - waga sprzętu – dobry mop parowy powinien być trwały, a przy tym niezbyt ciężki, ponieważ zbyt duża waga może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania sprzętu;

  - rodzaj głównej głowicy – istotne, aby była odpowiednio szeroka i zapewniała duży zakres ruchu;

  - pojemność zbiornika na wodę – powinna być odpowiednio duża, aby podczas sprzątania nie trzeba było wymieniać płynu. Dodatkowo ważne jest, aby konstrukcja sprzętu umożliwiała łatwe wyjmowanie pojemnika na wodę;

  - kilka trybów działania i wielofunkcyjność – dzięki temu o wiele łatwiej jest dostosować działanie mopa parowego do sprzątania konkretnej powierzchni.


  Warto przy tym pamiętać, że najlepsze mopy parowe są dostarczane przez sprawdzonych i znanych producentów. Choć każdy ma inne potrzeby i wymagania, sprzętem godnym uwagi jest np. urządzenie marki Tefal, czyli Steam Mop. To wielofunkcyjny mop parowy, który ma aż 3 ustawienia pary, dzięki czemu nadaje się do sprzątania zarówno powierzchni twardych (np. drewnianych parkietów i podłóg z kamienia, terakoty lub winylu), jak i dywanów oraz wykładzin. Urządzenie nagrzewa się już w 30 sekund, ma lekką i wygodną konstrukcję. Wyposażone jest w przewód o długości 7 m, przez co zapewnia komfortowe sprzątanie bez potrzeby ciągłego przepinania sprzętu z gniazdka do gniazdka. Oprócz tego wyróżnia się szeregiem dodatkowych udogodnień. Ten mop parowy zapewnia możliwość łatwego napełniania zbiornika na wodę, a także higienicznej wymiany nakładki z mikrofibry bez konieczności użycia rąk. Posiada również szczotkę Extreme Brush, która pozwala na usuwanie nawet starych, zaschniętych plam. Dzięki specjalnemu systemowi Anti-Calc nie gromadzi się w nim kamień, co sprawia, że urządzenie działa bez zarzutu przez naprawdę długi czas.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?