Meble z palet to m.in. regały, biurka, ławy, kwietniki, łóżka. Ich wykonanie nie wymaga szczególnych umiejętności, a dzięki nim wnętrze zyskuje niezwykle oryginalnego charakteru. O meble z palet warto jednak umiejętnie dbać, aby nie zniszczyć ich i jak najdłużej zachować naturalny wygląd.

Spis treści

  Meble z palet można kupić w butikach z oryginalnym wyposażeniem wnętrza, dostępne są również w wielu sklepach internetowych. Można je bez większego problemu wykonać samemu. Trzeba jednak umiejętnie o nie dbać, niezależnie od tego, czy zostały kupione, czy zrobiliśmy je sami.

  Meble z palet: rodzaje

  Łóżko z palet to jedna z coraz popularniejszych propozycji mebli DIY. Samodzielne jego wykonanie nie jest trudne, wystarczy umiejętnie połączyć ze sobą kilka palet za pomocą płaskowników. W podobny sposób wykonuje się kwietniki. Bardzo popularnym meblem jest mobilny stolik z palet, który u dołu ma zamontowane małe kółka. Stół z palet to nieco bardziej wymagający mebel, ale bez większych problemów można go kupić z meblami w stylu eko. Warto się zastanowić, skąd wzięła się tak duża popularność tego typu elementów aranżacji wnętrza. Jest to związane przede wszystkim z modą na recycling, na przetwarzanie zużytych materiałów i ponowne ich wykorzystanie. „Drugie życie” ekopalet – wykorzystywanych na co dzień głównie w przemyśle i transporcie – pod postacią domowych mebli wiąże się z rosnącym zainteresowaniem stylem skandynawskim. Meble z europalet dobrze sprawdzają się także we wnętrzach urządzanych w stylu prowansalskim. Szczególną popularnością cieszą się ławy, stoliki, siedziska poddane obróbce i pomalowane białą farbą lub z wykorzystaniem cieniowania innych barw.

  Nie da się ukryć, że to rosnące zainteresowanie alternatywnymi materiałami, z jakich można wykonać meble, łączy się z rosnącą świadomością na temat ochrony środowiska. Coraz częściej urządzane targi „zero waste” to kolejne miejsce, gdzie można szukać mebli z europalet. Taka aranżacja wnętrz króluje nie tylko u miłośników czystego środowiska i ekologii, lecz także u osób, które pragną niecodziennych i przykuwających uwagę mebli.

  Stolik, kanapa z palet – jak się konserwuje drewno?

  Ławka z palet lub inny mebel wykonany z tego oryginalnego budulca wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Materiał, jakim są europalety, potrzebuje szczególnego rodzaju zabezpieczenia. W tym celu stosuje się specjalny lakier do drewna. Zanim się jednak po niego sięgnie, trzeba najpierw dokładnie odkurzyć palety. Zamiast zwilżonej ściereczki lepiej wybrać odpowiednio dobraną końcówkę do odkurzacza. Ściereczka może bowiem zaczepiać o nieoszlifowane brzegi palet. Przed ich obróbką warto pozbyć się kurzu, piasku i innych zabrudzeń. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się odkurzacz ręczny lub ten z dobrze dobraną końcówką do drewna (np. tą z długim włosiem – nie będzie zahaczała o ostre kanty). Dopiero po wstępnym czyszczeniu można myśleć o szlifowaniu, do którego zaleca się wykorzystanie papieru ściernego 40g. Przygotowaną wstępnie powierzchnię można wygładzić papierem 180g. Stolik z palety jest już prawie gotowy. Powstały przy szlifowaniu pył należy usunąć pędzlem lub odkurzaczem. Następnie warto sięgnąć po przeznaczoną do tego typu materiałów farbę akrylową. Przed jej nałożeniem powinno się zabezpieczyć drewno odpowiednio dobranym lakierem. 

  Ławka z palet – sprzątanie

  Stolik z palet – tak jak inne meble z tego typu materiału – należy uważnie sprzątać. Niezależnie od tego, czy meble są pomalowane kolorową farbą, czy tylko zabezpieczone odpowiednim lakierem, nie powinno się narażać ich na zbyt duży kontakt z wodą. Kwietniki muszą być zabezpieczone w środku odpowiednią folią ochronną, inaczej bardzo szybko zaczną się niszczyć. Z tego samego powodu nie należy czyścić ich mokrymi ściereczkami. Dużo lepszym rozwiązaniem jest odkurzacz z odpowiednio dobraną końcówką. Niezależnie od tego, czy sprzątania wymaga kanapa z palet, czy domowy regał, najlepiej sprawdzi się końcówka z miękkim włosiem. Meble z palet nie są najłatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ mają one wiele przestrzeni, w które swobodnie wciska się kurz. W związku z tym szczególnie cennym rozwiązaniem jest odkurzacz ręczny, który pozwala w łatwy sposób dostać się do każdego brzegu półki lub regału. Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe mają często specjalne moduły ręczne, które sprawiają, że urządzenia te są w pełni mobilne i można nimi odkurzyć nawet najbardziej trudno dostępne miejsca w domu. Zakup takiego urządzenia być może jest niemałą inwestycją, z pewnością jednak opłacalną, gdyż bez problemu sięga się odkurzaczem w niedostępne dotychczas miejsca. Warto natomiast pamiętać o regularnym sprzątaniu fotela z palet oraz innych tego typu mebli, bo gromadzący się kurz „wżera” się w nie i z każdym tygodniem coraz trudniej go usunąć. Szczególnie dobrze widać to w przypadku mebli balkonowych lub tarasowych, na których zabrudzenia, smog i inne zanieczyszczenia osadzają się błyskawicznie. Jeśli jednak sięgamy po tradycyjny odkurzacz, oprócz miękkiej końcówki warto wykorzystać również tę elastyczną, która pomoże dostać się w pobliże rantów, zwykle najbardziej zakurzonej części mebla. Należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu mebli balkonowych (także tych zrobionych z europalet) w okresie jesienno-zimowym. Przed schowaniem w garażu czy piwnicy trzeba je dokładnie oczyścić i zabezpieczyć folią lub innego typu pokrowcem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?