Szczur domowy to zwierzę stadne, które lubi towarzystwo. Potrzebuje przestronnej klatki, najlepiej metalowej, w której będzie mógł się swobodnie poruszać i odpoczywać. W domowej hodowli szczurów sprawdzą się klatki z wysuwaną kuwetą, którą należy regularnie czyścić ze względu na intensywną woń odchodów, a w szczególności przykry zapach moczu.

Spis treści

  Mocz szczurów zawiera bardzo silne alergeny, dlatego sprzątanie po nich powinno być bardzo dokładne. Szczur domowy często oddaje mocz, ponieważ w taki sposób oznacza teren. Pozwalając zwierzętom chodzić swobodnie po domu, trzeba liczyć się z tym, że mogą zabrudzić dywan lub podłogę.

   

  Sprzątanie klatki

  Utrzymanie klatki szczura w czystości jest bardzo ważne zarówno dla dobrego samopoczucia samego gryzonia, jak i wszystkich domowników. Szczurze odchody, zwłaszcza mocz, wydzielają bardzo intensywny zapach, dlatego klatkę należy sprzątać regularnie. Należy oczyścić pojemniki na pokarm i wodę oraz wymienić wyściółkę na świeżą. W szczurzych klatkach sprawdzają się odpylone trociny (najlepiej z drzew liściastych), drewniany żwirek, pocięte gazety, lignina. Częstotliwość sprzątania klatki zależy od rodzaju użytej wyściółki i liczby zwierząt, ale ze względu na nieprzyjemny zapach odchodów zaleca się przeprowadzać ten zabieg przynajmniej 2 razy w tygodniu.

   

  Jak usunąć brzydki zapach z mieszkania?

  Neutralizator zapachów

  Brzydki zapach w domu spowodowany zwierzęcymi odchodami można usunąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest użycie specjalnego płynu ‒ odplamiacza i neutralizatora zapachu moczu w jednym. Tego typu preparat można kupić w sklepie zoologicznym. W jego składzie znajdują się bakterie probiotyczne i enzymy, które skutecznie neutralizują przykry zapach moczu, wymiocin, kału, a także skutecznie czyszczą zabrudzone powierzchnie, np. trudne do usunięcia plamy organiczne. Na sklepowych półkach znajdziemy również inne środki do neutralizowania nieprzyjemnych woni, takie jak pochłaniacz zapachu w granulkach, w proszku lub sprayu, płyn odkażający i odświeżający do klatek i kuwet zwierząt, a także preparaty pochłaniające wilgoć.

   

  Domowy oczyszczacz powietrza ‒ czy warto go kupić?

  Profesjonalny oczyszczacz to urządzenie służące do oczyszczania powietrza w domowych warunkach. Dzięki niemu można oddychać świeżym i czystym powietrzem, co sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu domowników. Dobry oczyszczacz powietrza skutecznie usuwa nawet bardzo drobne cząsteczki zanieczyszczeń, takie jak pył, kurz, zarodniki pleśni, złuszczony naskórek zwierząt, wirusy, bakterie czy PM 2,5 (obecny w niebezpiecznym dla zdrowia człowieka smogu). Najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli zwierząt domowych, w tym szczurów, jest urządzenie wyposażone również w filtr węglowy, który dodatkowo wychwytuje lotne związki organiczne, gazy oraz brzydkie zapachy unoszące się w pomieszczeniu. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Intense Pure Air marki Tefal. Jest on wyposażony w 4 specjalne filtry, z których każdy odpowiada za usuwanie z powietrza określonych zanieczyszczeń. Filtr wstępny zatrzymuje nieco większe cząsteczki, takie jak zwierzęca sierść, kurz oraz włosy; Active Carbon jest odpowiedzialny za neutralizowanie brzydkich zapachów, lotnych związków organicznych oraz gazu; filtr Allergy-HEPA usuwa szkodliwe dla zdrowia zarodniki pleśni, wirusy i bakterie, a Nano Captur ma zdolność pozbywania się formaldehydu ‒ jednego z najniebezpieczniejszych związków rakotwórczych znajdujących się w powietrzu. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w specjalny czujnik cząsteczek, który zmienia prędkość filtrowania w zależności od poziomu zanieczyszczenia w danym pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu oczyszczacz pracuje wydajnie, zapewniając jak najlepszą jakość powietrza.

   

  Usuwanie brzydkich zapachów domowymi sposobami

  Popularnym domowym sposobem na usuwanie brzydkich zapachów z mieszkania jest mieszanka sody oczyszczonej, octu spożywczego i wody. Powstałą papkę należy wetrzeć w plamę po szczurzym moczu i po kilku minutach zmyć dużą ilością czystej wody, a nadmiar wilgoci usunąć papierowym ręcznikiem. Do usuwania nieprzyjemnych zapachów zwierząt domowych można również użyć płynu do płukania ust. Podobnie jak ocet, ma on bardzo intensywny zapach. Płyn należy wcześniej rozcieńczyć czystą wodą, a następnie przecierać zabrudzoną powierzchnię ściereczką lub miękką gąbką delikatnie nasączoną domową mieszanką.

  Zobacz także: https://domwporzadku.com/article/zapachy-do-domu-jakie-sa-rodzaje-co-wybrac 

   

  Jaki odkurzacz do domu wybrać?

  Odkurzacz to niezbędne urządzenie w każdym gospodarstwie domowym. Sprzęt ułatwia sprzątanie i pozwala szybko i łatwo utrzymać mieszkanie w czystości, zwłaszcza gdy mieszkają w nim zwierzęta, nawet tak małe, jak szczury domowe. Na rynku dostępne są różnego rodzaju odkurzacze ‒ od klasycznych workowych po modele z wbudowanym filtrem wodnym, automatyczne czy bezprzewodowe.

   

  Odkurzacz wodny

  Odkurzacze bezworkowe, np. z filtrem wodnym, to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Specjalny pojemnik, który jest integralną częścią urządzenia, wystarczy tylko napełnić wodą przed rozpoczęciem odkurzania. Woda pozwala skutecznie zatrzymać wszelkie nieczystości w zbiorniku, a odpowiednie filtry dbają o to, aby powietrze wypuszczane z powrotem do pomieszczenia było czyste. Odkurzacz wodny umożliwia również zbieranie z podłóg, dywanów czy mebli niewielkich ilości wody, piany lub błota.

   

  Odkurzacz bezworkowy z systemem filtracji cyklonicznej

  Odkurzacz bezworkowy z systemem filtracji cyklonicznej to nowoczesne i skuteczne urządzenie, które wyróżnia wyjątkowa precyzja w oddzielaniu kurzu od powietrza. Nowoczesne modele odkurzaczy są wyposażone w dwupozycyjną ssawkę Power Air oraz dopasowującą się do powierzchni głowicę, która zapewnia komfortowe odkurzanie zarówno gładkich, płaskich powierzchni, jak i miękkich, puszystych dywanów.

   

  Odkurzacz ręczny

  Niewielkie zabrudzenia w klatce gryzonia czy rozsypane trociny wokół niej sprawnie usunie wygodny odkurzacz ręczny, np. odkurzacz pionowy Tefal TY6756. Urządzenie zasilane wydajnymi akumulatorami jest wyjątkowo lekkie i zapewnia szybkie sprzątanie bez większego wysiłku. 

   

  Odkurzacz myjący

  W sprzątaniu różnego rodzaju zabrudzeń po zwierzętach domowych sprawdzi się także wielofunkcyjny odkurzacz Clean & Steam Multi VP8561RH marki Tefal. Urządzenie zapewnia szybkie, a jednocześnie bardzo skuteczne czyszczenie twardych podłóg. Odkurzacz umożliwia zarówno odkurzanie, jak i mycie. Co więcej, jest wyposażony w odłączaną głowicę parową i zestaw profesjonalnych wymiennych akcesoriów, dzięki którym można łatwo zmyć zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach. Moc pary wodnej świetnie sprawdza się do odświeżania domowych tkanin. Jego ważną cechą jest fakt, że aby urządzenie skutecznie neutralizowało zgromadzone na nich bakterie, wystarczy jedynie czysta woda, bez konieczności stosowania dodatkowych detergentów.

   

  Odkurzacz workowy

  Odkurzacz workowy to najbardziej klasyczny model odkurzacza, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Na rynku dostępne są sprzęty z różnymi rodzajami worków, np. papierowymi, które wyrzuca się po całkowitym zapełnieniu i wymienia na nowe, lub tekstylnymi, których można używać kilkakrotnie.

   

  Odkurzacz automatyczny

  W ofercie sklepów ze sprzętem AGD znajdziemy również odkurzacze automatyczne. Pod okrągłą obudową bezprzewodowego urządzenia znajduje się pojemnik na kurz, wirujące szczotki oraz kółka, dzięki którym robot może się poruszać. Odkurzacz automatyczny sprawdzi się na każdym rodzaju podłogi. Skutecznie wymiecie i usunie kurz i piasek np. spod łóżka, wzdłuż krawędzi ściany, pod stołem czy w zakurzonych zakamarkach mieszkania. Model Explorer Serie 20 RG6875WH marki Tefal nie tylko skutecznie odkurza, ale również działa jak mop. Do urządzenia można przymocować specjalny uchwyt na ściereczkę z mikrofibry. Nowoczesny robot sprzątający może pracować w trzech trybach. Tryb Random najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, tryb Edge do czyszczenia kątów i krawędzi, a Random Room ‒ do szybkiego sprzątania (trwającego maksymalnie 30 minut).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6