Altana ogrodowa jest wyjątkowo podatna na zmiany temperatur i natężenia promieniowania słonecznego czy wilgoć. Wszystko to negatywnie wpływa na jakość drewna, z którego zbudowane są altany ogrodowe. Aby przeciwdziałać procesowi szarzenia drewna, warto wykonać kilka zabiegów po okresie jesienno-zimowym.

Spis treści

  Altana ogrodowa jest narażona nie tylko na działanie warunków pogodowych, lecz także czynników biologicznych, takich jak grzyby, porosty lub owady. Z tego też powodu pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po zimie, jest dokładne sprzątnięcie altany.

  Altana ogrodowa – jak zabezpieczyć ją na zimę?

  Altany ogrodowe drewniane w okresie zimowym należy przede wszystkim dokładnie zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Wszystkie ruchome elementy, kanapy, siedziska, hamaki powinno się dokładnie odkurzyć i przenieść do piwnicy. Samą altanę również trzeba dokładnie posprzątać. Przyda się do tego odkurzacz bezworkowy lub ręczny. Późną jesienią sprzątanie ogranicza się wyłącznie do odkurzania. Nie należy myć wnętrza, ponieważ wilgoć wnikająca w szczeliny belek nowoczesnej altany ogrodowej może zimą zamarznąć i zwiększyć swoją objętość, a przez to osłabić elementy konstrukcyjne.

  Zabiegiem, który przeciwdziała powstawaniu nieestetycznych szczelin, jest dodatkowa impregnacja drewna. Większość altan ogrodowych jest impregnowana fabrycznie, ale po kilku latach użytkowania dobrze jest ten zabieg powtórzyć. Najlepiej sprawdzą się impregnaty powłokotwórcze, które – oprócz standardowego zabezpieczenia – tworzą na elementach altanki specjalną powłokę pełniącą funkcję bariery mechanicznej.

  Rozszczelniona po okresie zimowym altana w ogrodzie często jest bardziej podatna na działanie szkodników, grzybów i sinizny. Dzięki nałożeniu impregnatu poprawia się ogólny stan konstrukcji, która otrzymuje przyjemny, matowy wygląd, a szkodniki mają utrudniony dostęp do drewna.

  Zobacz także: Jak dbać o taras?

  Jak sprzątać altanę po zimie?

  Bezprzewodowy odkurzacz to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie, które pomoże w wiosennych porządkach w altanie. Wybierając tego typu sprzęt, powinno się zwrócić uwagę na czas jego pełnego ładowania oraz to, jak jest on w stanie pracować bez konieczności ładowania. Warto jednak uwzględnić, że czas działania może być różny w zależności od wybranych ustawień mocy. Jeśli jednak w pobliżu znajduje się garaż z dostępem do prądu albo do samej altany ogrodowej doprowadzona została elektryczność, bez problemu można sięgnąć po odkurzacz akumulatorowy bądź inny. Kluczowy jest tutaj nie sam wybór urządzenia, lecz dobór odpowiednich końcówek. Sprzątanie altany po lecie to przede wszystkim dokładne usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Na początku należy ręcznie lub z pomocą szczotki usunąć wszystkie większe zabrudzenia: kawałki liści, gałęzi, bryłki ziemi lub kamienie. Dopiero po takim wstępnym oczyszczaniu można sięgnąć po odkurzacz. Warto jest wyposażyć się w odpowiednio dobrane końcówki do odkurzacza. Dobre rozwiązanie stanowi końcówka szczelinowa do odkurzacza, która pozwala dostać się w trudno dostępne miejsca. Należy pamiętać, że po zimie dokładne sprzątanie to konieczność, trzeba bowiem usunąć wszystkie grzyby i inne zanieczyszczenia, które mogły pojawić się na drewnie. Z drugiej strony bardzo przydatna może okazać się końcówka z długim, miękkim włosiem, ponieważ ochroni ona delikatne drewno przed zarysowaniem. 

  Odkurzacz z filtrem wodnym przyda się z pewnością do odkurzania mebli ogrodowych, o których odpowiednim oczyszczeniu po zimie również nie można zapominać. Jeżeli elementy kanap, siedzisk lub ogrodowe poduszki nadają się do prania w pralce, należy wykonać taką czynność. Jeśli jest to niemożliwe, można sięgnąć po żelazko parowe, dzięki któremu odświeży się materiały i pokrowce. Zanim wstawimy meble do nowoczesnej altany ogrodowej, powinny one zostać odpowiednio odkurzone, odświeżone i – jeśli jest taka potrzeba – umyte.

  Letnia konserwacja altany ogrodowej

  Zarówno altana ogrodowa metalowa, murowana, jak i każda inna wymagają odpowiedniej konserwacji, jednak w przypadku tej drewnianej istnieje bardzo duże ryzyko, że po 2–3 sezonach bez odpowiedniej pielęgnacji zacznie szarzeć. Z tego też powodu drewno należy regularnie impregnować i konserwować, nie tylko zimą, lecz także przed rozpoczęciem sezonu letniego. Dzięki regularnej ochronie będzie można cieszyć się piękną przestrzenią do relaksu przez wiele lat. 

  Po zimie usuwa się brud i piach. Na początku należy zmieść zabrudzenia z powierzchni twardą szczotką lub zmyć pod ciśnieniem. Trzeba również sprawdzić, czy nie ma ubytków w drewnie, odstających drzazg. Warto też przyjrzeć się, czy nie brakuje śrub lub innych elementów mocujących.

  Deski gładkie można najpierw lekko zeszlifować. Trzeba zastosować środek czyszczący i odszarzający. Po rozcieńczeniu nakłada się go za pomocą szczotki lub myjki ciśnieniowej. Po kilku minutach taras wystarczy dobrze wyszorować. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu środek należy dokładnie spłukać. Deski ryflowane konserwować powinna ekipa specjalistów, bo samodzielne czyszczenie może grozić ich uszkodzeniem. W przypadku tarasów pokrytych lakierem najlepszym sposobem jest użycie szlifierki i papieru o ziarnistości 60–80. Po oczyszczeniu deski zabezpiecza się impregnatem. Następnie przychodzi czas na olejowanie – olej głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je od środka. Dzięki temu altana ogrodowa mniej szarzeje, nie wypacza się i jest odporniejsza na uszkodzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?