Porządkowanie pokoju studenckiego warto przeprowadzać według jednego, wypróbowanego schematu. Najlepiej zacząć od zebrania wszystkich śmieci z podłogi i biurka. Jednym z ważniejszych etapów sprzątania jest odkurzanie.

Spis treści

  Student, chcąc utrzymać porządek w niewielkim pokoju, powinien zaopatrzyć się w odkurzacz akumulatorowy lub sprzęt samosprzątający. Pary z akademików dla małżeństw mogą zdecydować się na ręczny model z filtrem wodnym i HEPA. Warto też zwrócić uwagę na wielofunkcyjny zestawy końcówek do odkurzacza.

  Mieszkanie w akademiku – co powinien wiedzieć każdy pierwszoroczniak?

  Mieszkanie w akademiku to ważny element przygody, jaką jest studiowanie na uczelni wyższej. To miejsce, w którym nawiązują się przyjaźnie na całe życie i odbywają się niezapomniane imprezy. Rzucające się w wir studenckiego życia pierwszoroczniaki nie powinny zapominać, że pokój to również miejsce do życia, nauki, odpoczynku, a mieszkając w nim, trzeba przestrzegać obowiązującego regulaminu. Ważnym elementem codzienności powinno być zatem sprzątanie – o tym nierzadko nie pamiętają studenci dopiero rozpoczynający naukę, którzy po raz pierwszy w życiu muszą radzić sobie sami.

  Dzieląc pokój studencki z innymi osobami, warto ustalić grafik sprzątania. Dzięki niemu wiadomo kto, kiedy i za co jest odpowiedzialny. W ten sposób można uniknąć ewentualnych nieporozumień, które mogą stać się źródłem stresujących konfliktów. Sprzątanie, które nie należy do ulubionych zajęć początkującego studenta, stanowi preludium do dorosłego życia. Pojawia się jednak pytanie, od czego zacząć, by sprostać temu zadaniu?

  Sprzątanie pokoju w akademiku – od czego zacząć?

  Pokój studencki dobrze jest zacząć sprzątać od pozbycia się tzw. twórczego nieładu. Aby to zrobić, niezbędny jest foliowy worek na śmieci, z którym należy przejść się po pomieszczeniu, zbierając wszystko, co nadaje się do wyrzucenia. Z podłogi powinny zniknąć zużyte chusteczki higieniczne, z biurka puste puszki po napojach energetycznych i butelki po kolorowych napojach. Warto również zebrać porozkładane na łóżku, krześle (czasem też na podłodze) ubrania wątpliwej świeżości. Należy niezwłocznie umieścić je w koszu na pranie.

  Następnie można przejść do uprzątnięcia rzeczy na biurku. Robi się to bez wysiłku – siedząc na mobilnym krześle biurowym. Należy posegregować znajdujące się na blacie gazety i notatki na zajęcia. Na stole nie powinny stać kubki po wczorajszej kawie. Nie można zapomnieć też o kurzu – w tej sytuacji warto skorzystać z nawilżanych chusteczek przeznaczonych do czyszczenia mebli. Później można zabrać się za łóżko, a dokładnie za poukładanie znajdujących się na nim czystych ubrań. Warto też zmienić całkowicie pościel.

  Odkurzanie w akademiku

  Kilkuosobowe pokoje w akademikach z reguły są niewielkie i nie ma w nich zbyt wiele miejsca do przechowywania. W związku z tym sprzętem sprzątającym, w który powinien zaopatrzyć się każdy młody żak, jest odkurzacz bezprzewodowy. Pozbawiony jest on wymiennego worka. Energie czerpie z wbudowanego akumulatora, a nie z gniazdka elektrycznego. Jest poręczny, wygodny w użytkowaniu, zajmuje niewiele miejsca. Jego największą zaletą jest brak przewodu zasilającego, który w niewielkim pomieszczeniu może utrudniać sprzątanie. Niestety, kto posiada ten odkurzacz, musi pamiętać, że jest on ograniczony żywotnością akumulatora. Przed użyciem należy go podładować.

  Studenci dysponujący dużym budżetem, chcący dowiedzieć się jaki odkurzacz kupić, powinni poczytać na temat urządzeń automatycznych. Jest to propozycja dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za porządkami. Robi on wszystko za swojego właściciela. Dobry odkurzacz samosprzątający posiada wbudowane czujniki, dzięki którym wie, w którym miejscu jest kurz i gdzie stoi ściana.

  Pary studenckie zameldowane w akademiku przeznaczonym dla młodych małżeństw zazwyczaj korzystają z niewielkich mieszkań, które składają się z pokoju, aneksu kuchennego, łazienki i przedpokoju. Zamieszkujący w takich warunkach mają do dyspozycji więcej miejsca niż ci w tradycyjnych akademikach. W związku z tym mogą sobie pozwolić na większy i wydajniejszy sprzęt sprzątający. Mogą wybierać między tradycyjnymi odkurzaczami workowymi i bezworkowymi. Dla pary studentów z dzieckiem dobrym rozwiązaniem będzie z kolei odkurzacz z filtrem wodnym i HEPA, który ma wpływ na jakość powietrza w posprzątanym pomieszczeniu. Eliminuje on zanieczyszczenia potencjalnie szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jest to również idealne rozwiązanie dla alergików.

  Wybór odpowiednich końcówek do odkurzacza

  Decydujący wpływ na skuteczność odkurzacza mają posiadane końcówki. Ich wybór zależy od rodzaju powierzchni, która wymaga odświeżenia. Jeśli w pokoju podłoga pokryta jest wykładziną, wówczas najlepszym wyborem jest turboszczotka, która wyposażona jest w obrotową główkę przeznaczoną do zbierania trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Nie wymaga ona żadnego dodatkowego zasilania, napędzana jest zasysanym powietrzem. Usuwa ona zanieczyszczenia osadzone głęboko w wykładzinie lub dywanie i jednocześnie zgarnia brud w stronę otworu ssącego, co przyspiesza sprzątanie. Działa dużo lepiej niż zwykła szczotka. Tymczasem do twardych podłóg warto kupić ssawkę z naturalnego włosia, która nie jest w stanie zniszczyć czyszczonych powierzchni. Zestaw końcówek do odkurzacza powinien uwzględniać również szczelinówkę – jest to końcówka do zadań specjalnych – usuwa zabrudzenia ze wszystkich trudno dostępnych miejsc. Z jej pomocą można odkurzyć szuflady i listwy przypodłogowe. Jej elastyczna wersja pomaga pozbyć się brudu z oprawy lustra i półek zawieszonych na różnej wysokości. Każdy student powinien również zaopatrzyć się w ssawkę rurkową, która jest niezastąpiona przy okazji odkurzania klawiatury komputera.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?