Mole ubraniowe sieją spustoszenie nie tylko w szafach. Na zaatakowanych przez nie tekstyliach pojawiają się niewielkie dziurki – to sygnał do rozpoczęcia natychmiastowej walki, ponieważ te uciążliwe owady bardzo szybko się rozmnażają i błyskawicznie powiększają zakres wyrządzanych szkód.

Spis treści

  Niestety czyste mieszkanie nie jest gwarancją tego, że mole ubraniowe się nie pojawią. Porządek z pewnością pomoże, jednak samo sprzątanie nie wystarczy. Aby pozbyć się moli ubraniowych raz na zawsze, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków.

  Mole ubraniowe – jak wyglądają?

  Popularnie nazywany molem ubraniowym lub odzieżowym motyl nocny, to mól włosienniczek. Żeruje głównie po zmierzchu, ale można go zobaczyć również w ciągu dnia. Jego larwy odżywiają się naturalnymi materiałami (bawełną, wełną, jedwabiem, filcem, pierzem, zamszem, futrem), ale nie gardzą również sztucznymi tkaninami. Mól ma skrzydła koloru żółto-brązowego, ich rozpiętość wynosi około 10 mm. Co ważne, mole ubraniowe żerują od wiosny do jesieni, najczęściej pojawiają się w maju, lipcu i wrześniu. Larwy moli ubraniowych są biało-szare, bardzo małe (ok. 2 mm) i mają czarne główki. Larwy można zobaczyć gołym okiem, ale już jaja moli są bardzo trudne do wykrycia, ponieważ ich wielkość nie przekracza 1 mm. Najgroźniejsze są larwy, ponieważ to właśnie one wyrządzają szkody. Po okresie larwalnym dorosły mól nie pobiera pokarmu, żyje około miesiąca i w tym czasie się rozmnaża. Stadium larwalne mola może trwać od 30 dni do nawet do dwóch lat, dlatego pozbycie się tego szkodnika nie jest proste.

  Mole ubraniowe a mole spożywcze – jak je odróżnić?

  Mole ubraniowe często bywają mylone z molami spożywczymi. Nie tylko się różnią, ale inne są również sposoby na pozbycie się ich z domu. Mól spożywczy jest brązowo-szary i większy od odzieżowego, jego skrzydła w locie osiągają szerokość 18 mm. Ponadto żeruje w zupełnie innych miejscach (w szafkach kuchennych, szufladach, na półkach) i, niestety, przez cały rok.

  Skąd się biorą mole ubraniowe?

  Mole ubraniowe dostają się do mieszkania przez otwarte okna, szyby wentylacyjne, klatkę schodową, mogą przylecieć od sąsiadów, ale również z ptasich gniazd lub miejsc pobytu zwierząt futerkowych, ponieważ larwy moli żywią się m.in. piórami i sierścią. Mole można niestety również przynieść do domu wraz ze starym meblem (obitym tapicerką), ubraniem, dywanem, kocem lub innym materiałem. Na miejsce składania jaj mole ubraniowe najczęściej wybierają tkaniny pochodzenia naturalnego, które są poplamione, szczególnie wydzieliną, np. moczem czy potem, dlatego, że do rozwoju niezbędne jest im środowisko bogate w związki azotowe oraz witaminy z grupy B.

  Jak wytępić mole ubraniowe? Porządki

  Larwy moli ubraniowych potrzebują określonych warunków do inkubacji, ważne jest dla nich ciepło i brak światła, z tego względu walkę z tymi szkodnikami należy rozpocząć od gruntownych porządków i wyczyszczenia wszystkich trudno dostępnych zakamarków w szafach i innych miejscach, w których przechowywana jest odzież. Larwy można dostrzec, jednak jajeczka moli są trudne do odnalezienia, szczególnie gdy zostały złożone np. w kieszeni płaszcza. Gniazdo moli można zlokalizować po liczbie dziurek w tkaninach, duże skupisko małych otworów na niewielkim obszarze może świadczyć o blisko istniejącym lęgowisku. Zaatakowane w ten sposób ubranie lub koc najlepiej wyrzucić albo spalić. Można je też wyprać, wyprasować lub zamrozić.

  Wyjęte z szafy ubrania, koce, pledy i narzuty należy wyprać (w najwyższej możliwej dla danej tkaniny temperaturze) lub wyczyścić (np. szczotką) i rozwiesić w miejscu mocno nasłonecznionym, na świeżym powietrzu, najlepiej w mroźny dzień. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas zaatakowaną przez mole tkaninę trzeba uprać lub oczyścić, a następnie wysuszyć, zwinąć, włożyć do woreczka i umieścić w zamrażalniku na 7 dni. Po tym czasie materiał należy wytrzepać i ponownie uprać lub oczyścić. Chłód powoduje, że larwy moli obumierają, tak samo działa na nie ciepło, dlatego alternatywą dla zamrażania jest prasowanie. Opróżnione szafy i schowki trzeba dokładnie umyć, najlepiej szmatką zwilżoną roztworem wody i soku z cytryny (proporcja 5:1). Po wywietrzeniu ubrania można włożyć do szaf, jednak konieczne jest sprawdzenie każdej sztuki z osobna, bardzo ważne jest przejrzenie całej powierzchni materiału.  

  Dostępne w sklepach preparaty na mole ubraniowe

  Najpopularniejszym środkiem na mole ubraniowe jest naftalina, jednak jej zapach nie każdemu odpowiada, z tego względu większość osób poszukuje nieco bardziej przyjaznych dla otoczenia preparatów lub produktów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych pokrowców na odzież – skutecznie chronią ubrania przed molami. Popularnym sposobem zwalczania moli ubraniowych są pułapki w formie lepów. Zawierają substancję przyciągającą te szkodniki. Ważne jednak, aby w czasie stosowania tej metody zamykać okna, ponieważ intensywny, wabiący mole zapach może przyciągnąć owady z okolicy. W sklepach dostępne są również mieszanki suszonych kwiatów w formie zapachowych zawieszek do szaf oraz specjalne spreje antymolowe. Należy jednak pamiętać, że bez posprzątania i zastosowania odpowiedniej profilaktyki nawet specjalistyczne metody są nieskuteczne.

  Domowe sposoby na mole ubraniowe

  Mole ubraniowe nie lubią intensywnych zapachów, dlatego pomocne w walce z tymi szkodnikami są olejki eteryczne, głównie lawendowy, cytrynowy, sosnowy, goździkowy, eukaliptusowy i mentolowy. Raz na dwa tygodnie można zraszać kilkoma kroplami olejku wewnętrzny róg szafy lub innego miejsca, w którym przechowywane są ubrania i tekstylia. Mieszanka ciepłego octu oraz olejku eterycznego to znakomita mikstura do czyszczenia szaf. Wystarczy zmieszać 200 ml octu spirytusowego lub jabłkowego z 10 kropelkami olejku. Najwygodniej jest umieścić taki roztwór w buteleczce z atomizerem, a następnie spryskać środkiem wybrane powierzchnie i przetrzeć je zmoczoną w czystej wodzie szmatką. Po takim zabiegu konieczne jest chwilowe przewietrzenie sprzątanego miejsca – 30 minut powinno wystarczyć.

  Jak zapobiegać pojawianiu się moli ubraniowych?

  Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymywaniu porządku nie tylko w szafach, ale również w całym mieszkaniu. Ubrania i tkaniny, które nie są często używane, należy prać raz na pół roku, warto też zawieszać w szafach woreczki nasączone olejkiem lawendowym lub eukaliptusowym, wielbiciele naftaliny śmiało powinni z niej korzystać. Mole ubraniowe najchętniej składają jaja w miejscach niewietrzonych i nieużywanych, z tego względu najlepiej przeprowadzać regularny przegląd wszystkich zakamarków, w których znajdują się tkaniny.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6