Sprzątanie zabawek dla dzieci nie ogranicza się wyłącznie do ich uporządkowania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że część z nich to siedlisko wielu niebezpiecznych mikroorganizmów. Szczególnie pluszowe zabawki wymagają odkażenia raz na jakiś czas.

Spis treści

  Zabawki dla dzieci stanowią przede wszystkim rozrywkę. Dla ciebie jednak są kolejnymi rzeczami, które trzeba posprzątać. Szczególną uwagę należy poświęcić pluszowym zabawkom.

  Jak zachować porządek w zabawkach?

  Zabawki dla dzieci to wręcz podstawowe wyposażenie pokoju malucha. Ich liczba od momentu pojawienia się dziecka w domu wzrasta najczęściej lawinowo. Aby nie utonąć w masie dziecięcych zabawek, warto wprowadzić kilka podstawowych zasad dotyczących ich liczby i sposobu porządkowania.

  • Warto czuwać nad liczbą zabawek, jakie ma dziecko. Doskonale wiesz, że to, czy jest ich 10, 20 lub 50, nie zmienia faktu, że najczęściej maluch bawi się tylko kilkoma ulubionymi zestawami. Należy więc kontrolować liczbę kupowanych i otrzymywanych przez pociechę zabawek.
  • Co jakiś czas warto pozbyć się części atrakcji z dziecięcego pokoju. Wystarczy, że będziesz dokładnie obserwować swojego malucha, a zauważysz, którymi przedmiotami zupełnie się nie interesuje. Jeśli w odpowiednim momencie (kiedy dziecka nie ma w pokoju) się ich pozbędziesz, najprawdopodobniej nawet nie zauważy ich braku. Możesz oddać je przyjaciółce lub koleżance z pracy, która również ma dzieci. Można także przekazać je np. do domu dziecka, w którym zabawek zawsze brakuje. Zrobisz w ten sposób dobry uczynek, a jednocześnie pozbędziesz się nadmiaru kurzących się zabawek. 

  Jak na co dzień zadbać o porządek w dziecięcych zabawkach?

  Zabawki interaktywne zwykle zajmują sporo miejsca. Samochodziki, wszelkiego rodzaju pojazdy zachęcające do trenowania ruchu oraz inne zabawki dla 3-latka mogą błyskawicznie zagracić nie tylko dziecięcy pokój, lecz także cały dom. Warto wyznaczyć w pomieszczeniu miejsce do ich przechowywania oraz przygotować kąt, w którym zgromadzone zostaną wszystkie zabawki. Inne, mniejsze drewniane przedmioty i maty edukacyjne lepiej przechowywać w specjalnych pudłach lub kartonach. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup skrzyni na zabawki. Jeśli korzystacie także z zabawek do kąpieli, w łazience powinien się znaleźć osobny pojemnik do ich przechowywania. 

  Niezależnie od tego, jakie pudło lub skrzynkę wybierzesz, ważne jest, abyś nauczył dziecko korzystania z tego pojemnika. Oczywiście trudno oczekiwać porządkowania zabawek od rocznego malucha, jednak 2- lub 3-latka możesz uczyć dobrych nawyków. Im wcześniej zaczniesz, tym większa szansa, że z czasem dla dziecka naturalne stanie się to, że musi odkładać zabawkę na miejsce, zanim sięgnie po kolejną, a po skończonej zabawie wszystkie lalki, klocki i gry trafiają na swoje miejsce. Budowanie takich nawyków od samego początku jest bardzo ważne – w innym przypadku będziesz nieustannie skazana na porządkowanie rzeczy po maluchu.

  Jak wyczyścić zabawki dla rocznego dziecka?

  Zabawki dla rocznego dziecka i nieco starszego malucha należy regularnie czyścić. Pamiętaj, że zwłaszcza bardzo małe dzieci mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi i podgryzania. Warto zadbać o to, aby rzeczy, które znajdują się w ich pobliżu, były możliwie czyste. Najlepiej oczywiście, aby wokół dziecka znajdowały się rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, np. z drewna. Takie klocki lub inne zabawki wystarczy od czasu do czasu jedynie przetrzeć delikatnie wilgotną ściereczką. Plastikowe przedmioty możesz umyć w ciepłej wodzie z mydłem (nie stosuj jednak innych detergentów, gdyż ich resztki mogą pozostać na powierzchni zabawek). Wszelkiego rodzaju maty edukacyjne i inne zabawki z tkanin można spróbować wyprać ręcznie lub w pralce automatycznej. Wiele zależy od informacji podanych przez producenta. Warto przyjrzeć się dokładnie instrukcji dołączonej do przedmiotu lub metki, która jest przyszyta np. do mat edukacyjnych oraz różnego rodzaju kocyków. 

  Jak czyścić pluszowe zabawki?

  Zabawki dla 4-latka oraz młodszego lub starszego dziecka to często pluszaki. Nie brakuje ich w żadnym dziecięcym pokoju. Często różnego rodzaju misie stają się nieodłącznymi towarzyszami przygód malucha. To niestety oznacza również, że dość mocno się brudzą. Także i te stojące na parapecie zbierają kurz z otoczenia, stając się doskonałym siedliskiem dla roztoczy. Plusz to materiał, który stwarza idealne warunki do rozwoju również innych mikroorganizmów, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla dziecka oraz wywoływać alergie. Jak je jednak czyścić? Można spróbować je wyprać, choć istnieje wtedy ryzyko, że zabawka zostanie trwale uszkodzona – aby pozbyć się bytujących we włóknach tkaniny drobnoustrojów, potrzebne jest pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. 

  Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Jest nim odkażanie zabawek za pomocą gorącej pary wodnej. Sięgając po generator pary lub stację parową, taką jak np. TEFAL IXEO Power QT2020, możesz bez problemu usunąć z włókien tkaniny wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Badania Instytutu Matki i Dziecka pokazały, że połączenie wysokiej temperatury z odpowiednią siłą wyrzutu czyni z gorącej pary środek antybakteryjny. 

  Tefal IXEO Power QT2020 to innowacyjne rozwiązanie łączące funkcje deski do prasowania pod różnymi kątami oraz lekkiego, ergonomicznego żelazka parowego. Przenośna i lekka podstawa umożliwia korzystanie z urządzenia w dowolnym miejscu. Przy okazji odkażania zabawek w dziecięcym pokoju możesz także odświeżyć materac, zasłony i firanki. Moc 2170 W i technologia High Pressure dają silne ciśnienie o wysokości do 5,8 barów, co zapewnia wysoką skuteczność odkażania tkanin, a przydatne akcesoria ułatwiają codzienną pracę z różnymi rodzajami materiałów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?