Aby odświeżyć mieszkanie po zimie, dobrze zaplanuj wiosenne porządki. Zacznij od szaf i schowków. Zdziwisz się, jak wiele niepotrzebnych rzeczy zajmuje miejsce w domu. Potem przejdź do sprzątania, pamiętając, że pośpiech jest najgorszym doradcą. Kluczowy okaże się dobry plan oraz wsparcie domowników.

Spis treści

  Wiosenne porządki warto zacząć od szafy i przejrzenia nadmiaru przedmiotów. Przy mniejszej liczbie rzeczy w domu łatwiej będzie zaprowadzić pożądany ład. Dopiero kolejny krok to faktyczne sprzątanie, czyszczenie i szorowanie.

  Wiosenne porządki w szafie, czyli pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy

  Wiosenne porządki w domu zacznij od przewietrzenia szaf, szafek i innych schowków. Możesz przeglądać posiadane rzeczy według pokojów, w których je przechowujesz lub kategoriami. Ten drugi sposób to metoda autorki bestsellerów Marie Kondo, guru sprzątania. Zajmij się po kolei:

  • ubraniami,
  • książkami,
  • papierami,
  • różnościami (czyli tym, co pozostało, z wyłączeniem ostatniej kategorii),
  • przedmiotami sentymentalnymi.

  Musisz zdecydować, które rzeczy naprawdę są ci potrzebne lub przynoszą ci radość, a których możesz się pozbyć.

  Kolejnym krokiem jest zdecydowanie, co gdzie będzie przechowywane. Dzięki temu łatwiej utrzymasz ład długo po wielkich porządkach wiosennych.

  Jak zorganizować porządki wiosenne w domu? Zasady

  Najważniejsze to zaangażowanie w wiosenne porządki całej rodziny. Razem ułóżcie plan – jednego dnia zajmijcie się jednym pomieszczeniem. Podzielcie obowiązki tak, aby każdy miał coś do roboty i nikt nikomu nie przeszkadzał.

  Ważne, aby spojrzeć na pokój całościowo. Pomaga w tym zasada „od góry do dołu” i „od prawej do lewej”. Dzięki temu niczego nie przeoczysz.

  W każdym pokoju zacznij od wrzucenia wszystkich tekstyliów do pralki. Poduszki, kapy i zasłony nie będą przeszkadzały przy sprzątaniu, a po wszystkim będą czyste i pachnące.

  Co jest potrzebne do wiosennych porządków? Lista

  Zanim zaczniesz sprzątanie, zaopatrz się we wszystkie rzeczy, które mogą być potrzebne na poszczególnych etapach:

  • dobry odkurzacz – najlepiej taki, którym łatwo będzie sięgnąć do sufitów i ścian oraz wyczyścić meble tapicerowane (dobrze sprawdzają się odkurzacze pionowe 3w1 lub tzw. All-In-One, np. Tefal Air Force 360 czy Tefal Air Force 360 All-In-One, które mają moduł ręczny do sprzątania na wysokości oraz końcówkę przypominającą odkurzacz ręczny do usuwania kurzu i sierści z mebli);
  • płyn antyelektrostatyczny – dzięki swoim właściwościom na dłużej ochroni meble przed osiadaniem kurzu;
  • płyn do czyszczenia sprzętów elektronicznych – będzie potrzebny do wyczyszczenia ekranu telewizora i innych przyciągających kurz sprzętów, jest dla nich bezpieczny i nie zostawia smug;
  • ściereczki z mikrofibry – ze względu na to, że są syntetyczne, dobrze przyciągają kurz, ale pamiętaj, aby je często wymieniać podczas sprzątania;
  • ręczniki papierowe – przydają się szczególnie przy myciu szklanych powierzchni;
  • płyn do mycia podłóg, wiadro i mop – pamiętaj, aby używać płynu uniwersalnego do paneli i płytek, ale specjalnego do drewna na drewniane podłogi;
  • płyn do czyszczenia kamienia – przyda się w łazience, toalecie i kuchni. Najlepiej spryskać lub zalać nim newralgiczne miejsca na samym początku sprzątania, aby miał czas zadziałać i faktycznie rozpuścić kamień;
  • rękawiczki ochronne – szczególnie przydatne przy sprzątaniu łazienki i kuchni.

  Lepiej zgromadzić potrzebne akcesoria i środki od razu, by nie trzeba było przerywać pracy. Włóż je wszystkie do pojemnika, aby mieć je przy sobie.

  Wiosenne porządki krok po kroku – od góry do dołu

  1. Sufity – dokładnie przyjrzyj się sufitom, szczególnie w kątach. Mogą zbierać się tam pajęczyny – łatwo je usuniesz odkurzaczem z modułem ręcznym lub długą, elastyczną końcówką. Wytrzyj lub odkurz lampy i karnisze.
  2. Ściany – powycieraj kinkiety, półki, szafki, ramy obrazów i luster, kaloryfery. Użyj do tego odpowiedniej końcówki z delikatnym włosiem lub odkurzacza. Nie zapomnij także o dokładnym umyciu okapu w kuchni.
  3. Okna – mycie okien możesz zostawić na koniec wiosennych porządków lub robić to pokój po pokoju.
  4. Meble – pamiętaj, że mycie mebli to nie tylko przetarcie blatów, szafek i półek, ale i przestrzeni za i pod nimi. Niektóre odkurzacze dysponują końcówkami ssącymi z podświetleniem i ładnie mieszczącymi się nawet w ciasne zakamarki (np. głowica Delta Slim Vision z podświetleniem LED w odkurzaczach Tefal). Co nie zmienia faktu, że np. lodówkę dobrze byłoby odsunąć, aby wyciągnąć zza niej wszystkie „skarby”, które mogły się dostać pod nią lub za nią. Pamiętaj, aby odkurzyć także meble tapicerowane.
  5. Podłogi – są różne szkoły, ale najskuteczniejszym sposobem na czyste podłogi wydaje się odkurzanie, a potem umycie ich mopem. Dywany warto wytrzepać i umyć odkurzaczem piorącym lub ręcznie, np. za pomocą sody.

  Kilka sprytnych domowych sposobów na czyszczenie

  Aby wybielić fugi (a także usunąć zacieki z białego zlewu czy wanny), użyj sody z niewielkim dodatkiem wody – powinna mieć konsystencję pasty. Nałóż ją na przybrudzone miejsca i poczekaj. Potem wyszoruj.

  Większe zabrudzenia pokonasz z wykorzystaniem sody i kwasku cytrynowego. Najpierw postępuj jak powyżej, a potem całość posyp kwaskiem. Powinno się spienić.

  Do mycia okien możesz wykorzystać wodę z octem i ewentualnie gliceryną (do 2,5 l wody dodaj szklankę octu i łyżkę gliceryny).

  Niezależnie od dodawanych specyfików, zawsze do mycia używaj ciepłej wody. Będzie lepiej usuwała brud i rozpuszczała tłuszcz.

  Porządki na wiosnę w kuchni

  Kuchnia wymaga takiego samego sprzątania, jak każdy inny pokój – zastosuj wszystkie powyższe zasady. Dodatkowo, zanim zabierzesz się za szorowanie płytek, przejrzyj zawartość szafek, lodówki i zamrażarki. Żywność przeterminowaną lub zepsutą wyrzuć, a tę z bliskim terminem ważności ułóż z przodu, aby wykorzystać ją jak najszybciej.

  Łazienkowe wiosenne porządki

  W łazience z okazji wiosennych porządków dodatkowo przejrzyj kosmetyki i detergenty. Te, których data ważności się zbliża lub są „na wykończeniu”, wykorzystaj w pierwszej kolejności. W kuchni i w łazience koniecznie wyczyści kratki wentylacyjne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?