Czyste powietrze w pomieszczeniach jest równie ważne co wystrój mieszkania. Jak zadbać o to, by domowników nie męczyła nieprzyjemna woń? Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, a najpopularniejsze z nich to oczyszczacze powietrza i pochłaniacze zapachów.

Spis treści

  Zarówno pochłaniacz brzydkich zapachów, jak i oczyszczacz powietrza eliminują z domowych pomieszczeń nieprzyjemną woń. Urządzenia te różnią się jednak swoją funkcjonalnością. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować? Poznaj ich wady i zalety.

  Wady i zalety pochłaniaczy zapachów do pomieszczeń

  W domowych pomieszczeniach może unosić się brzydki zapach, którego ciężko się pozbyć. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań, w których są zwierzęta lub domownicy palą papierosy. Jeśli regularne wietrzenie nie pomaga, warto zastosować pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. W sklepach można znaleźć wiele produktów, które mają za zadanie eliminować przykrą woń z otoczenia. W usuwaniu dymu tytoniowego dobrze sprawdzą się np. świece i kadzidełka antynikotynowe. Na rynku jest dostępnych wiele zapachów, dlatego bez problemu można dobrać takie aromaty, które będą odpowiadać gustom domowników.

  Przykre zapachy eliminują też elektryczne odświeżacze powietrza (można znaleźć też wersje w sprayu). Zaletą tego typu rozwiązań jest ich niski koszt – urządzenia można kupić już za kilkanaście złotych. Co więcej, ich aromaty można wybrać według własnych preferencji – najpopularniejsze są jednak produkty o delikatnej woni wanilii czy lawendy. Wadą jest to, że pochłaniacze te najczęściej jedynie maskują nieprzyjemne zapachy i nie są w stanie oczyścić powietrza z zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że nie usuną one też źródła problemu. W przypadku, gdy pomieszczenie jest bardzo zaniedbane, od lat nie przechodziło remontu, panuje w nim duża wilgoć, a powietrze jest stęchłe lub czuć zgniliznę, tradycyjne pochłaniacze mogą sobie nie poradzić z odorem. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej zabieg ozonowania.

  Pochłaniacz zapachów do kuchni

  To właśnie w kuchni najczęściej unoszą się nieprzyjemne zapachy, których trudno się pozbyć. Można spróbować je wyeliminować za pomocą domowych pochłaniaczy. Są to np. cytryny, które są w stanie zatuszować przykre wonie. Cytrusy wystarczy pokroić na kawałki i następnie gotować przez kilkanaście minut – w krótkim czasie przyjemny aromat świeżości będzie unosił się w całej kuchni. Warto też hodować rośliny (i to w całym mieszkaniu), które oczyszczają powietrze z toksyn, np. paprocie.

  Jeśli taki naturalny pochłaniacz zapachów nie wystarcza, warto sięgnąć po produkty eliminujące nieprzyjemny odór, czyli elektryczne urządzenia lub oczyszczacze w sprayu. W sklepach można znaleźć też pochłaniacze w formie zawieszek, które wystarczy umieścić przy kuchence lub w pobliżu kosza na śmieci. Ciekawym rozwiązaniem są też specjalne bloki zapachowe w plastikowych pudełkach do neutralizowania brzydkich woni. Wystarczy je otworzyć i umieścić w danym miejscu, np. na szafce czy obok śmietnika. Żeby zwiększyć ich wydajność, można rozłożyć je w pobliżu wentylatora, dzięki czemu przyjemny i świeży zapach będzie się lepiej roznosił po pomieszczeniu. Odświeżacze te wystarczają na około miesiąc i często zawierają w swoim składzie olejki eteryczne o różnych aromatach.

  W sklepach ze sprzętem domowym można znaleźć też produkty do usuwania nieprzyjemnej woni z lodówek. Są to niewielkie i niedrogie urządzenia, które świetnie radzą sobie z eliminowaniem odoru. Zwolennicy domowych rozwiązań mogą z kolei pokroić na kilka kawałków cytrynę lub jabłko i umieścić je na jednej z półek lodówki.

  Oczyszczacze powietrza – wady i zalety

  Oczyszczacze są urządzeniami filtrującymi powietrze i usuwającymi z niego różne zanieczyszczenia, m.in.: cząsteczki kurzu, wirusy, bakterie, drobnoustroje, roztocza, alergeny i brzydkie zapachy, w tym dym tytoniowy. W ich wnętrzu znajduje się specjalny wentylator umożliwiający obieg powietrza. Zanieczyszczenia z otoczenia są zatem filtrowane, a oczyszczone powietrze wypuszczane z powrotem do pomieszczenia.

  Urządzenia te mogą mieć też dodatkowe funkcje, np. niektóre modele oprócz filtrowania również nawilżają powietrze, a sprzęty z jonizatorem utrzymują w pomieszczeniach równowagę jonową. Niektóre z nich radzą sobie lepiej ze smogiem, inne są z kolei skierowane do alergików – dzięki zaawansowanej technologii są w stanie usuwać większość alergenów.

  Oczyszczacz powietrza jest więc bardziej wielofunkcyjny niż pochłaniacz zapachów, którego zadaniem jest jedynie neutralizowanie nieprzyjemnej woni. Urządzenie to zapewnia w domowych pomieszczeniach czyste powietrze, wolne od zanieczyszczeń. W sezonie grzewczym, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, mieszkańcy są narażeni na szkodliwe działanie smogu. Niestety, nie ma się dużego wpływu na jakość powietrza na zewnątrz, ale dzięki oczyszczaczom można zadbać o to, by przynajmniej w domu było ono zdrowe i zawsze świeże.

  Wadą tego rozwiązania jest wyższy koszt w porównaniu z pochłaniaczami zapachów. Cena oczyszczaczy powietrza różni się w zależności od funkcjonalności, wydajności, jakości wykorzystanych materiałów, rodzaju filtrów. Urządzenia, w których jest wbudowany nawilżacz czy jonizator powietrza będą droższe niż modele o podstawowych funkcjach. Najtańsze oczyszczacze to wydatek rzędu kilkuset złotych, a najbardziej zaawansowane kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że sprzęt od sprawdzonego producenta będzie służyć domownikom przez lata.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1