Zielniki wykonywane na zaliczenie przedmiotu lub hobbystycznie to super zabawa i dawka przydatnej wiedzy. Niestety w trakcie tworzenia herbarium powstaje niemały bałagan, który należy skutecznie usunąć. Jak posprzątać po utworzeniu zielnika?

Spis treści

  Zielnik szkolny oraz ten profesjonalny to doskonałe kompendium wiedzy, które służy do badań i nauki wielu pokoleniom. Jest wartościową pamiątką, którą należy wykonać według kilku zasad. Jak zrobić zielnik i jak posprzątać po jego tworzeniu?

  Zielniki jako cenne źródło wiedzy

  Zielnik, zwany również herbarium to kolekcja zasuszonych roślin, które umieszczamy w zeszycie lub albumie. Tworzenie zielników zapoczątkował włoski fizyk i botanik żyjący w XVI wieku. Jego inicjatorem był Luca Ghini z Bolonii oraz jego wybitni uczniowie. Herbarium zwano również suchymi ogrodami, ogrodami zimowymi i żywymi zielnikami. Sztuka sporządzania zielników sukcesywnie się rozwijała i rozprzestrzeniała w krajach europejskich, Nowym Jorku i Petersburgu. Zielniki odgrywają bardzo dużą rolę wśród naukowców, którzy na podstawie DNA roślin przeprowadzają badania florystyczne i taksonomiczne. Albumy z roślinami pozwalają rozwijać wiedzę na temat obszarów występowania roślin i są świetnym sposobem na naukę. Z tego względu są tak popularne nie tylko wśród wybitnych naukowców, ale również uczniów na różnych etapach edukacji.

  Zobacz także: Zabawy sensoryczne dla dzieci

  Jak zrobić zielnik?

  Podczas tworzenia zielnika należy pamiętać o tym, żeby album pozostał schludny i uporządkowany przez cały etap jego tworzenia. Poza tym warto obrać jedną tematykę i tworzyć herbarium według ustalonej zasady. Zielnik może zawierać liście drzew, zioła i kwiaty uporządkowane porami roku, opisane lokalizacją, a nawet zawierające dane o podłożu. Należy pamiętać, że do zielnika nie wolno zbierać roślin chronionych, do których należy m.in. konwalia majowa, len austriacki, babka górska i wiele innych. W trakcie zbierania roślin należy usuwać ją z gleby wraz z korzeniami, o ile jest taka możliwość. Jeżeli wykonujemy zielnik szkolny, to warto od razu sporządzić notatkę o lokalizacji rośliny i otaczającej ją roślinności. Dzięki temu wszystkie dane będą uporządkowane i nic nie umknie naszej uwadze. Po pewnym czasie barwa rośliny może znacząco się zmienić, przez co rozpoznanie jej gatunku i dokładnej nazwy może być problematyczne. Po zebraniu i opisaniu roślin następuje suszenie zbioru, które należy wykonać według kilku zasad. Przede wszystkim warto usunąć wszelkie grudki ziemi i inne zanieczyszczenia. Roślinę można przyciąć do takiego rozmiaru, aby bez największego problemu zmieściła się na kartce, a w przypadku niektórych można wykonać zygzakowate załamania na łodyżce. Roślinki najlepiej suszyć na papierze gazetowym, a kolejne warstwy należy przekładać kilkoma warstwami takiego papieru. Tak powstałe rzędy należy zacisnąć w ramie, oplątać sznurkiem i powiesić w suchym i ciepłym miejscu, a nawet w pobliżu lampy. Innym sposobem jest układanie roślin na płasko z pomocą książek. Taki proces trwa zazwyczaj kilka tygodni, a najlepsze efekty zapewni przechowywanie herbarium w ogrzewanym lub suchym pomieszczeniu. Po tym czasie można przejść do mocowania roślin do kartek, do czego przyda się klej oraz wąskie paski. Rośliny można również laminować, jednak ta metoda uniemożliwia ich badanie w przyszłości. Zielnik najlepiej przechowywać poziomo, dzięki czemu rośliny nie ulegną zniszczeniu. Jeżeli między kartkami pojawią się niechciane insekty, to zielnik należy włożyć do zamrażarki lub wspomóc się specjalnymi środkami chemicznymi.

  Jakie rośliny do zielnika będą najlepsze?

  Tworzenie zielnika jest najlepszą metodą na nauczenie się rozpoznawania różnych gatunków roślin. Herbarium to wielopokoleniowa pamiątka, która jest cenną dawką historii. Początkujący mogą mieć problem, jakie rośliny do zielnika zbierać i gdzie ich szukać. W zielnikach szkolnych najczęściej umieszcza się liście dębu, wiśni, brzozy, orzecha, lipy oraz igły sosny. Warto również zdecydować się na trawę, pokrzywę, stokrotkę pospolitą, mak polny, dziką różę, kokorycz, ziarnopłon, miodunkę, fiołka wonnego i wiele innych.

  Jak posprzątać po tworzeniu zielnika?

  Wraz z tworzeniem pięknych albumów z roślinami musimy się liczyć z ewentualnym bałaganem. Rośliny można przycinać, nadmiar liści usuwać, a piach i błotko należy koniecznie usuwać. Zielniki najlepiej wykonywać na rozłożonych gazetach lub dużej folii spożywczej, aby zabrudzenia roślin nie pobrudziły podłogi, a co gorsza dywanu czy wykładziny. Jeżeli jednak się tak stanie, to najlepszym rozwiązaniem na usunięcie zabrudzeń będzie odkurzacz wodny. Dlaczego? Oczywiście ze względu na swoje wspaniałe funkcje, które wystawiają ten sprzęt na piedestał. Należy jednak pamiętać, że odkurzacz na wodę nie jest zbyt cichy, a ponadto ma dużą moc, dlatego usuwanie zabrudzeń należy przeprowadzać z największą uwagą, z dala od roślin. Do niezaprzeczalnych zalet odkurzacza wodnego należy możliwość prania dywanów oraz usuwania błota z pozostałych powierzchni. Ponadto takie urządzenia oczyszczają powietrze, a dodatkowo je nawilżają!

  Doskonałym rozwiązaniem będzie również odkurzacz ręczny, który jest zwykle elementem funkcjonalnego odkurzacza bezprzewodowego. Niewielki odpinany moduł to doskonałe rozwiązanie w przypadku bieżącego sprzątania pozostałości po kwiatach i ziemi. Dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz pionowy X-pert Essential 360 od Tefal, który usunie zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc. Dzięki temu każda szczelina, do której dostał się piach lub kwiaty roślin zostanie dokładnie oczyszczona.

  Nie warto zapominać o nowoczesnych urządzeniach, jakimi są odkurzacze bezworkowe, które dzięki funkcjonalnym akcesoriom zapewniają maksymalną skuteczność czyszczenia zabrudzeń. Do takich urządzeń należy m.in. model TW7681 z lini Silence Force. Ten cichy odkurzacz doskonale oczyszcza nie tylko zabrudzone miejsca, ale również… powietrze! Dzięki wielofunkcyjnym odkurzaczom każdy zakamarek zostanie skutecznie odkurzony, a ewentualne błoto dokładnie usunięte.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?