Robiąc porządki, warto pamiętać nie tylko o dokładnym posprzątaniu podłogi, mebli i domowych sprzętów. Istotne jest też pozbycie się zabrudzeń z wszelkich szczelin i zakamarków, również przy drzwiach i oknach. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób skutecznie czyścić framugi w zależności od ich rodzaju.

Spis treści

  Framugi drzwi lub elementy znajdujące się przy oknach zbierają kurz i inne zabrudzenia. Należy więc odpowiednio je czyścić, najlepiej jak najbardziej regularnie. Warto przy tym pamiętać, aby stosować inne środki, gdy sprząta się framugi plastikowe, a inne, gdy są one wykonane z drewna. W obu przypadkach można używać zarówno specjalistycznych detergentów, jak i domowych preparatów.

  Czym są framugi?

  Co do zasady, mianem framugi określa się wnękę, która znajduje się między fasadą ściany umiejscowioną wewnątrz danego pomieszczenia a powierzchnią osadzonego w otworze okna lub drzwi. Tym samym wyróżnia się framugi okienne i framugi drzwiowe. W języku potocznym słowo to wykorzystywane bywa jednak w inny sposób. Oznacza ono wówczas ramę okna lub drzwi wmontowaną w mur. Taki element konstrukcji należy odpowiednio pielęgnować, ponieważ z czasem może się brudzić i zbierać różnorodne zanieczyszczenia, zwłaszcza kurz. Framugi do drzwi i okien trzeba więc regularnie odkurzać i myć. Dzięki temu będą się prezentować estetycznie i świeżo.

  Jak posprzątać framugi drzwi?

  Framugi drzwi, czyli tak naprawdę ich rama, są zazwyczaj zrobione z drewna. Zanim przejdzie się do ich mycia przy użyciu odpowiednich środków, proces sprzątania warto rozpocząć od odkurzania – w ten sposób można pozbyć się wierzchniej warstwy zabrudzeń. Należy do tego wykorzystać sprawdzony odkurzacz, np. bezprzewodowy model Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. Urządzenie ma moc ssącą 180 Airwattów  i działa w oparciu na technologii cyklonowej, co pozwala na dokładne zbieranie wszelkich zanieczyszczeń, a także ich filtrację na poziomie 99,9%. Ten odkurzacz to tak naprawdę sprzęt 3w1 – dzięki swojej przemyślanej konstrukcji umożliwia wygodne i komfortowe sprzątanie nawet trudno dostępnych elementów drzwi. Ma również aż 3 tryby mocy – odkurzając framugi, warto wybrać opcję Turbo, która doskonale sprawdza się w przypadku usuwania zabrudzeń z małych szczelin tuż przy ścianie.

  Po wstępnym oczyszczeniu framugi drewniane należy odpowiednio przemyć. Warto pamiętać, że tego typu materiał nie lubi zbyt dużej ilości wilgoci. Myjąc go, należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby robić to przy pomocy mocno odciśniętej szmatki, wykonanej np. z bawełny lub mikrofibry. Zazwyczaj wystarczy zmoczyć ją w samej wodzie o pokojowej temperaturze. W przypadku większych zabrudzeń można zastosować specjalistyczny środek przeznaczony do mycia takich powierzchni lub inny delikatny detergent, np. płyn do mycia naczyń. W podobny sposób można też czyścić nakładki na framugi drzwi. W przypadku drewna nie zaleca się z kolei stosowania preparatów na bazie amoniaku lub denaturatu, ponieważ mogą one zniszczyć lakier, którym jest ono pokryte.

  Warto pamiętać, że podczas wykańczania wnętrz stosowanym niekiedy rozwiązaniem jest okleina na framugi, najczęściej z forniru. Najlepiej oczyszczać ją szmatką bardzo lekko nasączoną wodą lub specjalnym mleczkiem przeznaczonym do tego typu materiałów.

  Czym myć framugi okien plastikowych?

  Plastikowe framugi okienne to niezwykle popularne rozwiązanie. Ich utrzymanie w czystości jest bardzo proste, o ile sprząta się je regularnie. Systematyczne i dokładne mycie pozwala uniknąć powstawania zaschniętych zabrudzeń oraz pożółkłych plam, które o wiele trudniej później usunąć. Dlatego też podczas cotygodniowych porządków warto pamiętać, aby odkurzyć odkurzaczem framugi okien i przetrzeć je przy pomocy bawełnianej ściereczki zmoczonej w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

  Jeżeli jednak plastikowe framugi okienne nie były regularnie myte, co doprowadziło do powstania na nich nieestetycznych zżółknięć, trzeba przeprowadzić gruntowny zabieg czyszczenia, który pozwoli na odzyskanie ich dawnego koloru. Należy wykonać go przy użyciu delikatnej szmatki, najlepiej wykonanej z bawełny lub mikrofibry. Dobrze sprawdzi się też miękka strona gąbki. Dzięki temu można uniknąć zarysowania plastiku.

  Framugi okienne można umyć, stosując specjalistyczne preparaty. Ważne, aby miały one neutralne PH. Tego typu środki bez trudu można kupić w sklepach budowlanych lub w internecie. Są one w pełni bezpieczne dla plastikowych powierzchni, a przy tym skutecznie usuwają żółte plamy, resztki farby (np. po remoncie) oraz inne zabrudzenia.

  Innym rozwiązaniem jest zastosowanie domowych środków. Aby przygotować skuteczny specyfik, należy zmieszać ze sobą 1,5 szklanki wody i 1/3 szklanki octu, a następnie dodać do roztworu łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 2 łyżki soku z cytryny. Całość trzeba przelać do butelki ze spryskiwaczem, wstrząsnąć, by składniki dobrze się połączyły, a następnie rozpylić mieszankę na framugi i przetrzeć przy pomocy miękkiej szmatki. Taki zabieg powinien odświeżyć i wybielić ten element okna. Warto pamiętać, aby przeprowadzać go w miarę delikatne – zbyt mocne szorowanie może doprowadzić do powstania drobnych zarysowań.

  Framugi okienne – jakich środków czyszczących unikać?

  Myjąc framugi okna trzeba pamiętać, aby wystrzegać się stosowania wyjątkowo mocnych preparatów. Agresywne środki mogą bowiem uszkodzić ramę. Nie wolno więc używać detergentów żrących mających w składzie m.in. chlor. Choć dobrze usuwają one zabrudzenia, bardzo często doprowadzają do zmatowienia powierzchni framug okiennych, a w skrajnych przypadkach nawet do ich stałego odbarwienia, które  bardzo trudno jest później ukryć. Należy także wykazać się dużą ostrożnością w przypadku stosowania popularnych mleczek czyszczących – jeśli zawierają drobinki, mogą zostawić rysy na plastikowej powierzchni.

  Przeczytaj także jak umyć okna aby nie miały smug.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?