Odkurzanie na mokro ma wiele zalet. To świetne rozwiązanie, gdy chcemy odświeżyć wykładziny oraz różnego rodzaju meble tapicerowane. Oprócz tego pozwala błyskawicznie zapanować nad kurzem, który nie wzbija się, tylko od razu zostaje pochłonięty przez urządzenie.

Spis treści

  Odkurzanie na mokro to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób. Sprzęty do pracy na mokro i sucho pozwalają bowiem skutecznie pozbyć się właściwe każdego rodzaju zanieczyszczeń.

  Odkurzanie na mokro – czyli jak?

  Odkurzanie na mokro jest funkcją, którą oferują tylko niektóre urządzenia. To odkurzacze, które mają także funkcję mopów parowych. Pozwalają one wyczyścić podłoże bez konieczności stosowania jakiegokolwiek detergentu, wykorzystując jedynie gorącą parę. Odkurzanie na mokro w połączeniu z tradycyjnym odkurzaczem to rozwiązanie uniwersalne. Pozwala dokładnie wyczyścić każdy rodzaj powierzchni szybko i bez użycia środków chemicznych. Modele do pracy na mokro i sucho pracują jak typowe odkurzacze pionowe – są równie skuteczne, a po napełnieniu odpowiedniego pojemnika wodą i założeniu specjalnej nakładki z włóknami z mikrofibry lub nylonu zamieniają się w mopy parowe. Urządzenia takie jak Rowenta Clean&Steam Multi to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o czyszczenie właściwie każdego rodzaju podłogi. Dzięki nakładce z włóknami nylonowymi sprzęt poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi plamami, z kolei nakładka z mikrofibry świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych zabrudzeń. Przełączenie odkurzacza na tryb pracy mopa jest bardzo proste i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.

  Nie tylko wykładziny: gdzie sprawdzi się odkurzacz sucho-mokro?

  Odkurzacz do czyszczenia na sucho i mokro to świetne rozwiązanie do domu lub mieszkania, w którym występują bardzo różne podłogi: od drewnianej przez panele i płytki aż po miękką wykładzinę. Wyczyszczenie wszystkich tych nawierzchni z wykorzystaniem jedynie tradycyjnego odkurzacza może być trudne. Co bowiem zrobić z mokrą plamą na drewnianej podłodze lub płytkach w kuchni? W takim przypadku przyda się mop parowy. Pozwala on szybko i sprawnie pozbyć się wszelkich plam i przywrócić piękny wygląd nawierzchniom z drewna, materiałów drewnopodobnych lub płytek. Rowenta Clean&Steam Multi to urządzenie 2w1, które gwarantuje skuteczne czyszczenie i odkurzanie jednocześnie. Ponadto, odkurzacz ten jest wyposażony w specjalną szczotkę Ultra Glider, która pomaga efektywnie czyścić koce i narzuty, dywany czy wykładziny. To kolejny plus tego urządzenia. Odkurzacz bezprzewodowy do pracy na mokro może także skutecznie odświeżyć wykładziny i dywany, dzięki czemu nie trzeba ich prać tak często, pięknie pachną i pozostają idealnie czyste przez dłuższy czas. 

  To jednak nadal nie wszystkie funkcje odkurzacza do pracy na mokro i sucho. Warto bowiem zwrócić uwagę, że niektóre modele 2w1 zostały wyposażone w odłączaną ręczną głowicę parową i zestaw akcesoriów. Dzięki temu sprzątanie każdego zakątka domu, nie tylko salonu, lecz także łazienki czy kuchni, jest wyjątkowo proste. Ręczna głowica może bowiem zostać uzupełniona o:

  • specjalną wycieraczkę do okien i luster;
  • koncentrator pary do trudno dostępnych miejsc;
  • szczoteczkę do fug;
  • mopy z mikrofibry do odświeżania powierzchni tekstylnych.

  Odkurzacz czyszczący na mokro a odświeżanie tekstyliów

  Odkurzacz do czyszczenia paneli na mokro może sprawdzić się równie dobrze w roli urządzenia przeznaczonego do odświeżania różnego rodzaju tkanin. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wykładzinę i dywany, lecz także różnego rodzaju tapicerkę, obicia kanap, łóżek, materace. Wszystkie te powierzchnie można skutecznie wyczyścić za pomocą odpowiedniej końcówki do odkurzacza na sucho i mokro.

  Za pomocą pary można nawet wyprasować i odświeżyć domowe tkaniny. Dodatkowym plusem urządzeń takich jak Rowenta Clean&Steam Multi jest krótki czas nagrzewania (aby osiągnąć pełną gotowość do pracy, potrzebują jedynie 30 sekund). Z kolei technologia cyklonu zastosowana w tym modelu podczas odkurzania na mokro skutecznie separuje kurz i jednocześnie przeciwdziała wzbijaniu się go.

  Higiena a odkurzacz do pracy na sucho i mokro

  Odkurzacz do pracy na mokro to rozwiązanie, które pozwoli ci zadbać o wysoki poziom higieny w domu. Nie od dzisiaj wiadomo, że gorąca para ma właściwości antybakteryjne, które od lat są wykorzystywane m.in. w sterylizacji narzędzi. Obecnie coraz częściej wykorzystują to również producenci sprzętów gospodarstwa domowego, zwłaszcza generatorów pary oraz mopów parowych. Odkurzacz do pracy na mokro działa w podobny sposób jak żelazko parowe. Wyrzut gorącej pary pod odpowiednim ciśnieniem sprawia, że z powierzchni, na którą zostaje skierowany strumień, znikają wszelkiego rodzaju bakterie, grzyby, drobnoustroje, roztocza, pleśń i innego rodzaju niebezpieczne mikroorganizmy. Przyczyniają się one do tworzenia niekorzystnego dla człowieka klimatu, a ich usunięcie z domowych powierzchni sprawia, że w mieszkaniu pachnie jedynie czystością, lepiej się oddycha i funkcjonuje. Odkurzacz na sprzątania na mokro to idealne rozwiązanie dla alergików, którzy są wrażliwi na bardzo wiele mikrozanieczyszczeń unoszący się w powietrzu, bytujących we włóknach dywanów lub na obiciach kanap. Ogromnym plusem odkurzania na mokro jest to, że urządzenie eliminuje do 99,9% bakterii przy pomocy wody z kranu, bez użycia detergentów czy środków chemicznych. Powierzchnie są więc idealnie czyste, a przy tym niepokryte żadnymi środkami chemicznymi. Spokojnie mogą więc raczkować po nich małe dzieci, a alergicy nie muszą zastanawiać się, czy dany płyn do czyszczenia podłóg ich nie uczuli.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1