Śnieżynki z papieru to prosta i efektowna ozdoba. Przygotowuje się ją na zimę, najczęściej z okazji świąt Bożego Narodzenia. To doskonała zabawa, w którą warto zaangażować dzieci. Po zrobieniu papierowych śnieżynek trzeba jednak posprzątać – należy wówczas sięgnąć po dobry odkurzacz.

Spis treści

  Śnieżynki z papieru są bardzo łatwe do wykonania. Taka dekoracja sprawdzi się w każdym domu i pozwoli na wprowadzenie iście świątecznej atmosfery, nawet gdy za oknem na próżno szukać śniegu. Co ważne, w procesie przygotowywania papierowych śnieżynek mogą uczestniczyć dzieci – będzie to dla nich doskonała okazja do rozwinięcia zdolności manualnych. Podczas wykonywania prac plastycznych nietrudno jednak o bałagan. Warto więc wiedzieć, jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej podczas sprzątania.

  Śnieżynka DIY z papieru – jakie materiały należy przygotować?

  Papierowe śnieżynki to znakomita ozdoba świąteczna. Można nimi udekorować m.in. choinkę czy zapakowane prezenty. Aby je przygotować, trzeba jednak zebrać odpowiednie materiały. Co będzie potrzebne do zrobienia efektownych śnieżynek? Oto lista niezbędnych artykułów:

  • papier – najłatwiej wybrać kartkę w formacie A4 (czyli taką, jakiej używa się do drukarki). Liczba kartek zależy od tego, ile papierowych śnieżynek chce się wykonać (jedna kartka to jedna śnieżynka),
  • nożyczki – powinny być odpowiednio ostre; na początek najlepiej wybrać narzędzie z prostą krawędzią, można też wykorzystać nożyk do papieru,
  • opcjonalnie: klej i brokat (najlepiej srebrny) – dzięki tym dodatkom śnieżynki z papieru będą pięknie połyskiwać i przyciągać wzrok.

  Jak zrobić śnieżynki z papieru?

  Przygotowywanie papierowych śnieżynek trzeba rozpocząć od odpowiedniego złożenia kartki. Co należy zrobić?

  1. Mając przed sobą kartkę A4, trzeba przyłożyć jej prawy górny róg do lewego boku strony. Pasek, który zostanie na dole, należy odciąć – w ten sposób powstanie kwadrat.
  2. Powstały kwadrat trzeba złożyć na pół tak, aby uzyskać trójkąt.
  3. Trójkąt należy dwa razy złożyć na pół. Następnie ostatni otrzymany trójkąt trzeba rozłożyć – widoczne zagięcia będą liniami pomocniczymi.
  4. Górną krawędź trójkąta należy podzielić na trzy części i złożyć. Powstałe u dołu podstawy trójkąta rogi trzeba odciąć.

  W ten sposób można otrzymać bazę do wycinania. Jeśli chodzi o wzory – panuje zupełna dowolność. W Internecie można znaleźć specjalne szablony, które ułatwią stworzenie pięknej śnieżynki z papieru. Warto jednak postawić na własną wyobraźnię i dać się ponieść fantazji. Nawet pozornie przypadkowe nacięcia mogą przyczynić się do stworzenia oryginalnej i niepowtarzalnej ozdoby.

  Po wycięciu śnieżynki można ozdobić ją brokatem. Najpierw należy nałożyć na papier klej, a następnie wysypać na niego błyszczący proszek.

  Sprzątanie pokoju po pracach plastycznych – o czym należy pamiętać?

  Podczas przygotowywania śnieżynek z papieru może powstać bałagan. Należy uprzątnąć go od razu po zakończeniu prac plastycznych – dzięki temu paprochy i inne zanieczyszczenia nie rozniosą się po całym domu.

  Jeżeli po wycinaniu pozostały większe skrawki papieru, należy je dokładnie zebrać. Nie warto ich jednak wyrzucać, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Maluchy mogą je wykorzystać do przygotowania innych prac plastycznych lub po prostu na nich rysować.

  Podstawą sprzątania pokoju jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Po wycinaniu śnieżynek z papieru należy więc odłożyć na miejsce (np. do pudełka lub szuflady) wszystkie narzędzia, które były używane. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku ostrych nożyczek lub nożyka – nie wolno zostawiać ich na wierzchu, ponieważ maluch może sobie nimi niechcący zrobić krzywdę.

  Dobry odkurzacz do sprzątania w domu – jakim sprzętem usunąć skrawki papieru?

  Niektóre skrawki papieru są na tyle małe, że nie da się ich już do niczego wykorzystać. Jeżeli rozniosły się po podłodze lub dywanie, należy je zebrać i wyrzucić. W przypadku wyjątkowo drobnych fragmentów warto też wykorzystać dobry sprzęt do odkurzania, np. odkurzacz na akumulator (inaczej bezprzewodowy).

  Takie odkurzacze pionowe mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim są poręczne, dzięki czemu z łatwością docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Są również lekkie, dlatego w proces sprzątania można zaangażować też nieco starsze dzieci.

  Kupując sprzęt tego typu, warto sprawdzić, czy odkurzacz stojący ma zestaw odpowiednich filtrów oraz głowicę przystosowaną zarówno do odkurzania paneli, jak i dywanów. Dzięki temu urządzenie sprawdzi się na wszystkich powierzchniach i bez trudu usunie nie tylko drobne kawałeczki papieru, ale również kurz i roztocza.

  Jaki odkurzacz usunie srebrny brokat?

  Jeżeli do stworzenia papierowych śnieżynek użyty został brokat, sprzątanie może być nieco bardziej skomplikowane. Błyszczący proszek ma bowiem tendencję do roznoszenia się i przyklejania się do podłogi lub dostawania się między włókna dywanu. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak dobry odkurzacz bezworkowy. Powinien być wyposażony w dwupoziomowy system filtracji, dzięki któremu możliwe jest dokładne usunięcie wszelkich drobinek i odseparowanie ich od powietrza. W ten sposób nie mają one szans na to, by z powrotem przedostać się do otoczenia. Taki mocny odkurzacz z zestawem odpowiednich ssawek sprawdzi się więc w każdej sytuacji. Polecany jest zwłaszcza alergikom, którzy są bardzo wrażliwi na wszelkie zanieczyszczenia.

  Innym rozwiązaniem jest też odkurzacz stojący. Najlepiej sprawdzi się urządzenie składające się z dwóch modułów. Zamontowany w nim dodatkowy, ręczny odkurzacz pozwoli na szybkie usunięcie brokatu ze stołu czy obicia krzeseł lub foteli.

  Ciekawym rozwiązaniem mogą też być odkurzacze automatyczne. Roboty sprzątające są niezwykle kompaktowe, dzięki czemu mogą dotrzeć nawet do niewielkich szczelin pod meblami. W ten sposób usuwają nawet trudny do zauważenia brud.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?