Chusteczki nawilżane od czasu pojawienia się na polskim rynku, stały się produktem wręcz kultowym. Pojawiają się one w domu co prawda najczęściej wraz z pojawieniem się na świecie kolejnego członka rodziny, natomiast później zostają z nią na dużo dłużej, niż wymaga tego pielęgnacja malucha. Dlaczego?

Spis treści

  Chusteczki nawilżane dla dzieci sprawdzają się w wielu domowych sytuacjach, koniecznie związanych z opieką nad maluchem. Przydają się w sprzątaniu kurzu, czyszczeniu roślin i usuwaniu plam z ubrań.

  Chusteczki nawilżane a plamy

  Chusteczki nawilżane to jedna z pierwszych rzeczy, po które warto sięgnąć, jeśli na ubraniu niespodziewanie pojawiła się plama. Szczególnie w przypadku silnych barwników, takich jak kawa, ważne jest, aby plamy pozbyć się jak najszybciej. Dzięki swojej mokrej formule i delikatnemu składowi, chusteczki nawilżane gwarantują usunięcie plamy przez jej pocieranie bez ryzyka zniszczenia nawet najdelikatniejszej bluzki.

  Chusteczki nawilżane sprawdzają się także w przypadku plam na różnorodnych powierzchniach. Rozlana zupa, wino lub kawa – wszystko to łatwo i szybko można usunąć za pomocą chusteczek nawilżanych. Po raz kolejny ich ogromną zaletą okazuje się nie tylko chłonność, lecz także delikatny skład. Dzięki temu bez przeszkód można nimi przestrzeń drewnianą ławę lub podłogę bez ryzyka, że na fakturze pojawi się jakieś odbarwienie. Z tego samego powodu po chusteczki nawilżane chętnie sięga się przy czyszczeniu butów, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, kiedy przejście po mieście właściwie gwarantuje zabrudzenie obuwia.

  Chusteczki nawilżane a czyszczenie laptopa

  Chusteczki nawilżane wiele osób stosuje także jako doskonałe narzędzie do czyszczenia obudowy laptopa, a także jego ekranu. Dzięki mokrej formule szybko usuwają one ewentualne zabrudzenia, nie powodując jednak ryzyka jakiegokolwiek uszkodzenia sprzętu komputerowego. Nic więc dziwnego, że sporo osób sięga po chusteczki nawilżane do sprzątania także innego rodzaju elektroniki. Zwykła ściereczka nawilżona wodą zawsze wiąże się z ryzykiem, że jest na niej za dużo wody, która może uszkodzić sprzęt. W przypadku chusteczek nawilżanych to ryzyko nie istnieje, a modemy internetowe, telewizory i drukarki można szybko oczyścić z kurzu i ewentualnych zabrudzeń.  

  Chusteczki do kurzu

  Chusteczki nawilżane do sprzątania sprawdzają się świetnie właściwie wszędzie tam, gdzie należy usunąć kurz. Ich mokra formuła pozwala w szybki i łatwy sposób pozbyć się kurzu z trudno dostępnych miejsc. Nie bez powodu wiele pań domu sięga po chusteczki nawilżane, kiedy chce oczyścić z kurzu liście roślin. Właściwie trudno wyobrazić sobie inny sposób, który umożliwiałby pozbycie się osadzającej się na liściach warstwy zanieczyszczeń bez ryzyka ich uszkodzenia. Po chusteczki nawilżane z chęcią sięgają również właściciele zwierząt. Mokre chusteczki pozwalają bowiem nie tylko na wytarcie łap, lecz także wytarcie sierści i usunięcie z niej kurzu, który naturalnie przemieszczające się po mieszkaniu zwierzę „zbiera” ze wszystkich kątów.

  Chusteczki do kurzu sprawdzają się doskonale w czyszczeniu trudno dostępnym miejsc. Wszelkiego rodzaju ramki, bibeloty, dekoracje łatwo można wyczyścić właśnie za pomocą chusteczek nawilżanych. Podobnie jest w przypadku parapetów i innych trudno dostępnych domowych zakamarków.

  Przeczytaj również: Zakamarki – jak je sprzątać, po jaki sprzęt sięgnąć, jaki odkurzacz kupić?

  Czy chusteczki do kurzu mogą zastąpić odkurzacz?

  Chusteczki do kurzu są oczywiście bardzo przydatne, natomiast nie są one w stanie zastąpić ani odkurzacza, ani oczyszczacza powietrza. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie prowadzi do kompleksowego usunięcia wychwytywanego z powietrza kurzu i innych zabrudzeń. Odkurzacz nie tylko zbiera najbardziej widoczne elementy zaburzeń, lecz także te, których nie widać gołym okiem. Z tego też względu głównym kryterium wyboru urządzenia jest jak najlepszej jakości filtr, który gwarantuje skuteczność wyłapywania nawet 99,98% zanieczyszczeń. Podobnie jest zresztą w przypadku oczyszczacza powietrza. Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na aż 4 poziomowy system filtracji, ze szczególnym uwzględnieniem filtra oczyszczającego powietrze z formaldehydu, czyli niebezpiecznej substancji rakotwórczej. Mimo iż przetarcie ław, stolików, mebli i innych akcesoriów chusteczkami nawilżanymi daje wrażenie natychmiastowej czystości, należy pamiętać, że to tylko jeden z elementów procesu sprzątania, który pozwala usunąć te najbardziej widoczne zanieczyszczenia.

  Chusteczki nawilżane do sprzątania – kiedy po nie sięgnąć?

  Chusteczki do sprzątania kurzu ułatwiają cały proces, natomiast warto wiedzieć, kiedy właściwie należy po nie sięgnąć. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w sprzątaniu jest odkurzanie mebli przed odkurzaniem podłóg. Logika jednak nakazuje natomiast coś zupełnie odmiennego. Odkurzanie sprawia, że część kurzu unosi się do góry. Podczas odkurzania podłóg większa część zanieczyszczeń zostanie co prawda pochłonięta przez urządzenie, nie będzie to jednak całość. Część zanieczyszczeń będzie powoli opadać na meble i je na nowo brudzić. Z tego też powodu zalecany system sprzątania dolnych części pomieszczenia polega najpierw na odkurzaniu podłóg, następnie odkurzaniu mebli i bibelotów, na końcu zaś umyciu podłóg. Po chusteczki do kurzu warto więc sięgnąć już po odkurzaniu, natomiast przed myciem podłóg.

  Czy chusteczki do kurzu są niezbędne?

  Chusteczki nawilżane do sprzątania bardzo dobrze sprawdzają się w wielu sytuacjach, natomiast warto pamiętać o alternatywie. Stanowią ją profesjonalne wymienne końcówki do odkurzaczy, które pozwalają zarówno głęboko odkurzyć ze zwierzęcej sierści dywany i wykładziny, jak i dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w końcówki do odkurzania mebli, a także elastyczne końcówki umożliwiające dostęp do najbardziej niewygodnych w odkurzaniu rogów i załamań.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?