Plamy ze świeczek na obrusie po romantycznej kolacji, wosk ze zniczy na ulubionym płaszczu czy wdeptane w dywan resztki andrzejkowych wróżb. To zabrudzenia, których nie wywabi się podczas prania. Usuwanie w nieodpowiedni sposób wosku z ubrania czy dywanu może natomiast naruszyć, czasem nawet zniszczyć tkaninę.

Spis treści

  Usuwając wosk z ubrania czy dywanu, warto stosować się do informacji umieszczonych na metce. Nie powinno się wykonywać zabiegów pielęgnacyjnych w wyższej temperaturze, niż jest zalecana. Nie można też dodawać wybielaczy, jeśli zabrania tego producent.

  Jak zmyć wosk z ubrania, tapicerki i mebli? Krok pierwszy

  Aby skutecznie usunąć wosk z ubrania, butów czy tapicerki, musi on najpierw zastygnąć, niezależnie od tego, czy zabrudzona jest bawełna, jedwab, drewno czy zamsz. Wcieranie go tylko utrudni proces – sprawi, że wejdzie jeszcze głębiej w tkaninę lub zostawi większe plamy.

  Aby szybciej i łatwiej pozbyć się go, należy przyłożyć do zaplamionej powierzchni kostki lodu w woreczku. W ciągu kilku minut wosk powinien odpowiednio zastygnąć, by można było przejść do dalszych czynności. Niewielkie elementy garderoby można zapakować do szczelnego woreczka i włożyć do zamrażarki na kilka godzin. 

  Czym usunąć wosk z ubrania? Bezpiecznie zdrapywanie

  Po utwardzeniu plamy należy usunąć nadmiar wosku z powierzchni. W większości przypadków (między innymi przy zabrudzeniu bawełny czy lnu) używa się do tego drewnianej szpatułki lub plastikowej linijki.

  Uwaga! Niewskazane jest wykorzystywanie do tej czynności ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić tkaninę.

  Zeskrobywania nie stosuje się w przypadku jedwabiu i atłasu. Najmniej ostre narzędzie może zniszczyć delikatny splot.

  Plamy z wosku na wykładzinie lub dywanie po zamrożeniu trzeba odkurzyć.

  Zobacz także: Jak usunąć gumę z ubrania?

  Usuwanie wosku z ubrań za pomocą żelazka krok po kroku

  1. Ustaw maksymalną temperaturę dopuszczalną przy prasowaniu danej tkaniny.
  2. Ułóż na desce do prasowania tkaninę plamą do góry.
  3. Na plamie – a na wszelki wypadek również pod spodem – rozłóż kawałek papieru do pieczenia bądź pakowego, zwykłej kartki lub gazety (gazeta sprawdzi się w przypadku ciemnych tkanin).
  4. Prasuj do czasu, aż wosk zostanie na kartce.
  5. Jeśli powierzchnia kartki jest pokryta woskiem, a plama na ubraniu nie zniknęła, należy powtórzyć czynność.

  Jakie żelazko pomoże przy usuwaniu wosku z ubrań? Warto zwrócić uwagę na rodzaj stopy żelazka, aby przez przypadek jej nie zabrudzić. Najbardziej odporne na zanieczyszczenia są żelazka ze stopą szafirową. Wyjątkową gładkością odznaczają się także urządzenia z systemem Durilium AirGlide i Autoclean – nie przywierają do nich zabrudzenia.

  Niektóre żelazka mają także dodatkową nakładkę ochronną dla delikatnych tkanin (np. nakładka ProtectStyle w żelazku Tefal Ultimate Pure). Zapobiega ona wyświeceniu ubrań oraz ich przypaleniu.

  Jakie żelazko pomoże przy plamach na zamszu?

  Aby usunąć plamy wosku z zamszu, trzeba je ogrzać. Sprawdzi się do tego zarówno parownica do ubrań, jak i suszarka oraz para z czajnika. Skuteczne będzie także dobre żelazko z generatorem pary. Trzeba jednak prasować materiał bez dotykania stopą urządzenia powierzchni przedmiotu.

  Po rozgrzaniu bardzo łatwo usuwa się wosk z zamszowych butów i torebki.

  Można też zastosować mieszankę benzyny z alkoholem i amoniakiem (w proporcjach 5:1:3). Wystarczy zwilżyć nią wacik i przyłożyć do plamy na 2 minuty.

  Jak pozbyć się plam z rzeczy, których nie można prasować?

  Jeśli na metce jest informacja, że ubrania nie można prasować, trzeba poradzić sobie bez żelazka. Spróbuj rozgrzać wosk za pomocą:

  • ciepłej wody – namocz ubranie z plamą w ciepłej wodzie (sprawdź na metce maksymalną temperaturę prania), dodatkowo rozpuść w niej płatki mydlane lub szare mydło, po pół godzinie spróbuj delikatnie usunąć wosk czystą ściereczką, powtórz czynność w razie konieczności;
  • parownicy do ubrań – to metoda bezpieczniejsza, stosowana na sucho, z użyciem samej pary. Najwygodniej użyć do tego stacji parowej, która sama dostosowuje temperaturę i siłę pary do konkretnej tkaniny (np. IXEO) – wtedy nie trzeba się martwić, że tkanina zostanie uszkodzona. 

  Sposoby na wosk na ubraniach dostosowane do rodzaju tkaniny

  Do tkanin syntetycznych (nylon, stylon) zabrudzonych woskiem można stosować benzynę oczyszczoną lub terpentynę. Należy nałożyć specyfik na plamę, pozostawić na 20 minut, a potem przepłukać rzecz w wodzie z delikatnym detergentem do prania.

  Podobnie można postępować z aksamitem. W przypadku tej tkaniny równie skutecznie zadziała alkohol. Po tej czynności należy uprać tkaninę. 

  Uwaga! Aksamit najbezpieczniej jest prasować w pionie za pomocą żelazka z generatorem pary lub parownicy. Dotykanie bezpośrednio delikatnych włosków może uszkodzić tkaninę.

  Jedwab trzeba najpierw zamrozić (musi być w zamrażarce przez co najmniej kilka godzin), potem uprać ręcznie w płynie do zmywania naczyń lub płynie do prania jedwabiu.

  Aby usunąć wosk z futra, najpierw warto schłodzić plamę za pomocą woreczka z kostkami lodu, potem zdrapać wosk drewnianą szpatułką.

  Co zrobić z tłustymi plamami po usunięciu wosku?

  Jeśli wosk udało się usunąć, ale na powierzchni tkaniny pozostała plama, warto wypróbować poniższe sposoby:

  • namocz plamę w wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem;
  • wypierz ubranie ręcznie w wodzie z płynem do mycia naczyń, płatkami mydlanymi lub ze zwykłym, szarym mydłem, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, gdzie jest plama;
  • przemyj plamę alkoholem.

  Na koniec wypierz zabrudzoną woskiem rzecz tak, jak sugerują informacje zamieszczone na metce.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3