Plama z wina, trawy czy jedzenia pojawiająca się na ubraniu lub pościeli to jedna z największych zmor męczących gospodynie domowe. W wyobraźni wielu osób plamy wymagają ręcznego szorowania i użycia odplamiacza. Paradoksalnie zaś często dużo prostsze i mniej wymagające sposoby okazują się skuteczniejsze.

Spis treści

  Plama plamie nierówna. Do sporej części z nich warto podchodzić indywidualnie. Zupełnie inaczej czyści się bowiem zabrudzenia z krwi, żywicy lub trawy. Na każdą z nich trzeba znaleźć sposób. Nierzadko ten najprostszy jest najlepszy. 

  Plamy z krwi – jak je usuwać?

  Usuwanie plam z krwi jest wyjątkowo proste, tyle tylko, że trzeba to zrobić szybko. Świeże zabrudzenie należy przepłukać zimną wodą z dodatkiem soli, a następnie wrzucić ubranie lub pościel do pralki. W przypadku dywanu lub wykładziny najpierw należy zalać ślad wodą z solą, a następnie dokładnie osuszyć za pomocą papierowego ręcznika. Proces ten należy powtarzać aż do momentu zniknięcia plamy. Następnie należy wyprać dywan środkiem do tego przeznaczonym. Jeśli nie zareaguje się błyskawicznie, usunięcie zaschniętego zabrudzenia może okazać się trudne. Natomiast ubrania wystarczy zamoczyć na kilka godzin w lodowatej wodzie i uprać tak, jak zwykle.

  Usuwanie plam z żywicy – czym najlepiej to zrobić?

  Plama z żywicy z pozoru może się wydawać bardzo groźna, natomiast istnieją sposoby na jej ekspresowe usunięcie. Jeśli powstała ona na włóknie naturalnym, wystarczy przyłożyć do niej chusteczkę nasączoną mieszanką spirytusu lub acetonu i wody (w proporcji 3:1). Następnie ubranie trzeba wyprać. W przypadku materiałów syntetycznych sposób czyszczenia pozostaje ten sam, tyle tylko, że zmieniają się proporcje składników (na 1:1). Potencjalnie ryzykowne jest stosowanie denaturatu zamiast spirytusu lub acetonu. Może on zniszczyć niektóre tkaniny, a szczególnie jeans.

  Czym usunąć plamę z tłuszczu?

  Plamy z tłuszczu to wyjątkowo stresujące zabrudzenia. Wiele osób zupełnie nie wie bowiem, jak usunąć je z ubrań, żeby nie zniszczyć materiału lub go nie odbarwić. W takich sytuacjach warto wykorzystać dość nieoczywisty sposób. Ciuch należy posypać mąką, talkiem albo sepiolitem i poczekać, aż materiał naciągnie. Pod spód należy podłożyć papierowy ręcznik i następnie zwilżyć plamę benzyną. Ubranie najlepiej przykryć jeszcze jedną warstwą papieru, a potem kilka razy przeprasować żelazkiem. Nowoczesne urządzenia parowe z pewnością nie uszkodzą tkaniny, ale pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się tłustych śladów.

  Jak usunąć plamę z wosku? Sprawdzony sposób

  Plamy z wosku także można pozbyć się, prasując ją gorącym żelazkiem przez papierowe ręczniki lub chusteczki do nosa. Można sięgnąć nawet po papier toaletowy, ważne, żeby był złożony co najmniej kilka razy. Na koniec powinno się ubranie wyprać ręcznie w mydle. W razie przebarwień od kolorowego wosku można użyć również benzyny oczyszczonej, spirytusu lub rozpuszczalnika.

  Czym usunąć plamy z trawy?

  Plam z trawy nie wolno zmywać wodą. W ich usuwaniu najlepiej sprawdzi się 70% alkohol lub rozcieńczony amoniak. Eliminowanie zabrudzenia polega na zwilżeniu śladu alkoholem, pozostawieniu na chwilę i spłukaniu (koniecznie) lodowatą wodą. Ewentualnie można wykorzystać również szmatkę nasączoną wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku. Niektórzy w plamę wcierają także zsiadłe mleko i zostawiają tak ubranie na całą noc, a następnie płuczą w zimnej wodzie. Dopiero na końcu piorą je w tej mydlanej.

  Zobacz także: Jak skutecznie pozbyć się plam z trawy?

  Usuwanie plam z długopisu

  Usuwanie atramentowej plamy jest dużo prostsze, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Wystarczy mieć pod ręką ocet spirytusowy lub spirytus (tyle że kosmetyczny). Delikatnie pocierając zabrudzenie, można się go skutecznie pozbyć. Plamy z atramentu na białych ubraniach eliminuje się za pomocą sody i soku z cytryny. Brudny ślad trzeba najpierw zasypać sodą, a następnie pocierać połówką cytryny. Następnie ciuch należy wypłukać i wyprać. Kolorowe elementy garderoby (na których pojawi się zabrudzenie z długopisu) warto natomiast namoczyć w ciepłym mleku, a następnie wypłukać w czystej wodzie. Na koniec ubranie należy wyprać z użyciem tradycyjnego proszku do prania. 

  Z materiałów skóropodobnych plamy można usunąć szmatką nawilżoną tłuszczem (olejkiem do kąpieli, tłustym mleczkiem, oliwką).

  Jak usuwać plamy z kawy?

  Plamę z porannej kawy należy jak najszybciej polać gorącą wodą, a następnie wypłukać w zimnej. Zaschnięte zabrudzenia trzeba z kolei usuwać ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny, ewentualnie amoniaku. Na końcu również należy spłukać je tą czystą. 

  Inna metoda, która sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku świeżych plam, to posypanie ich solą i spłukanie. Następnie należy zabrudzone miejsca posmarować proszkiem lub płatkami mydlanymi i zmyć gorącą wodą. Na starsze ślady po małej czarnej z kolei działa szmatka namoczona w gorącej wodzie i zwilżona kroplą boraksu lub amoniaku.

  Najlepsze metody na usuwanie plam z czerwonego wina

  Plamy z wina usuwa się tak samo, jak zabrudzenia spowodowane przez czerwone soki oraz owoce, takie jak czereśnie, wiśnie lub porzeczki. Najpierw należy posypać brudne ślady dużą ilością soli kuchennej i zostawić do czasu, aż wchłonie ona wilgoć, a wraz z nią czerwony kolor. Następnie trzeba przez kilka godzin moczyć materiał w zimnej wodzie. Na końcu należy go oczywiście dokładnie wyprać. 

  W przypadku bardzo delikatnych tkanin sól lepiej jest zastąpić mąką ziemniaczaną, po czym wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny. 

  Dość zaskakującym sposobem (ale skutecznym) jest także moczenie plamy w białym winie lub mleku – po godzinie uporczywe zabrudzenie z reguły znika. 

  Jak usunąć plamy z potu?

  Na usuwanie plam z potu nie ma lepszego środka niż amoniak. Przed jego użyciem należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. Aby wywabić żółte ślady z białej bawełny, trzeba wyprać ubranie w wodzie z domieszką amoniaku (łyżeczka na 1 litr wody). Kolorowe ciuchy i te z tkanin sztucznych należy z kolei pocierać wodą z amoniakiem i szybko wyprać. Środku tego nie stosuje się do czyszczenia ubrań z jedwabiu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1