Wbrew pozorom usuwanie gumy z ubrania zdarza się nie tylko rodzicom małych miłośników różnego rodzaju gum do żucia. Każdemu może się zdarzyć usiąść na gumie do żucia pozostawionej na ławce w parku czy na przystanku. Sprawdź, jak usunąć gumę ze spodni, kurtki czy innych ubrań.

Spis treści

  Aby ściągnąć gumę do żucia z ubrania, wykorzystuje się zarówno niską, jak i wysoką temperaturę (lód, suszarka, parownica), a także różnego typu preparaty, które zmiękczają gumę i ułatwiają jej usunięcie. Pamiętaj, aby nie wkładać zaklejonych gumą ubrań do pralki, zanim nie wypróbujesz poniższych sposobów! Guma do żucia jest całkowicie odporna na tradycyjne pranie.

  Jak pozbyć się gumy z ubrania? Zwykłe pranie nie wystarczy

  Guma do żucia jest produkowana z hydrofobowych polimerów. Oznacza to, że nie tylko nie rozpuszcza się w wodzie, ale wręcz odpycha od siebie jej cząsteczki. Wypranie ubrania z przyklejoną do niego gumą do żucia nie przyniesie żadnego efektu. Zacznij od poniższych sposobów, a czas na klasyczne pranie przyjdzie później.

  Jak usunąć gumę z ubrania? Mrożenie

  Mrożenie jest dobrym sposobem na usunięcie gumy z ubrania, jeśli lepka masa nie dostała się zbyt głęboko w głąb tkaniny. Najpierw postaraj się oderwać z zabrudzonego ubrania tak dużo gumy, jak to możliwe. Możesz to zrobić za pomocą tępego noża, zakładając wcześniej gumowe rękawiczki. Staraj się nie rozprowadzić gumy po powierzchni materiału na boki – to tylko pogorszy sprawę.

  Złóż ubranie tak, by guma nie dotykała innych miejsc na tkaninie, a następnie:

  • jeśli masz na tyle dużo miejsca, że ubranie zmieści się do zamrażarki, to zapakuj je do worka i umieść w niej na 2–4 godziny (w zależności od wielkości gumy i ubrania);

  • jeśli ubranie jest zbyt duże, to włóż do szczelnego, najlepiej strunowego woreczka kilka kostek lodu i przyłóż je na kilkanaście minut do gumy; możesz też przyłożyć jeden woreczek na wierzchu, a drugi włożyć pod spód materiału z przyklejoną gumą.

  Kiedy guma stwardnieje, zeskrob ją od razu paznokciem lub tępym nożem. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić splotów tkaniny. Do oderwania gumy możesz też wykorzystać starą szczoteczkę do zębów.

  Inny sposób wykorzystujący niską temperaturę to pocieranie zabrudzenia kostką lodu. Po jakimś czasie guma powinna zacząć zwijać się w kulkę i łatwo da się usunąć.

  Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem?

  Usuwanie gumy do żucia z ubrania za pomocą wysokiej temperatury może być skuteczne, gdy masa dostała się w głąb tkaniny. Ten sposób lepiej sprawdza się w przypadku delikatnych materiałów, które podczas mrożenia i wyciągania stwardniałej gumy mogłyby się uszkodzić. Potrzebny jest kawałek tektury lub brązowego papieru oraz żelazko.

  Usuwanie gumy z ubrania żelazkiem krok po kroku:

  Ustaw temperaturę żelazka na średni poziom i wyłącz generowanie pary (dobrze, jeśli żelazko ma funkcję „Anti-Drip”, czyli blokadę wycieku wody ze środka – będziesz mieć pewność, że papier się nie rozmoczy i nie wywoła jeszcze większego bałaganu). Pamiętaj, aby nie ustawiać wysokiej temperatury – zbyt gorące żelazko stopi gumę, a potrzebne jest tylko jej lekkie ogrzanie.

  • Połóż papier lub tekturę na desce do prasowania.
  • Na papierze połóż materiał gumą do dołu, tak aby bezpośrednio dotykała papieru.
  • Przejedź żelazkiem po tkaninie kilka razy.
  • Sprawdź, czy guma przykleiła się już do papieru.
  • Jeśli nie, powtarzaj punkty 4 i 5 do skutku.
  • Usuwanie gumy do żucia za pomocą wysokiej temperatury.

  Jak ogrzać gumę do żucia, aby ją skutecznie usunąć? Możesz to zrobić na kilka sposobów, np. używając suszarki do włosów lub ogrzewając materiał gorącą parą. Można to zrobić, umieszczając ubranie z gumą nad garnkiem z gotującą się wodą, jest to jednak mało wygodne i niebezpieczne (trzeba trzymać ubranie bardzo blisko włączonej kuchenki). Dużo łatwiej ogrzejemy materiał przy użyciu coraz popularniejszych w domach generatorów pary.

  Podgrzanie gumy sprawia, że staje się ona miękka. Jak ją wtedy skutecznie usunąć z ubrania? Można to zrobić starą szczoteczką do zębów. Na wyjątkowo uporczywe resztki gumy na ubraniu można wykorzystać… maść rozgrzewającą. Na lewej stronie ubrania, bezpośrednio za plamą, nałóż równomiernie niewielką jej ilość, a następnie rozgrzej powierzchnię materiału suszarką do włosów lub parownicą. Ogrzewaj miejsce po gumie przez 30 sekund i od razu spróbuj odczepić resztki z tkaniny. Po usunięciu gumy upierz ubranie zgodnie z zaleceniami na metce.

  Zobacz także: Jak działa parownica? Jakie ma zalety?

  Jak usunąć plamę z gumy do żucia ze spodni lub bluzki?

  Niektóre substancje pomagają rozpuścić resztki gumy z ubrania i ułatwiają jej usunięcie. Pamiętaj jednak, aby przed wykorzystaniem każdego z poniższych sposobów wypróbować działanie wybranej substancji na niewidocznej części materiału. Jeśli tkanina się odbarwi, spróbuj usunąć plamę inną metodą.

  Bezpiecznym sposobem na pozbycie się gumy z ubrania jest wykorzystanie soku i skórki z cytryny. Namocz tkaninę w soku na kilka minut, po czym ściągnij gumę za pomocą szczoteczki do zębów. Inną metodą usuwania gumy do żucia z ubrania jest zastosowanie octu w połączeniu z wysoką temperaturą. Podgrzej szklankę octu, namocz w nim ściereczkę i zwilż gumę.

  Na amerykańskich forach internetowych popularna jest metoda usuwania gumy z ubrania za pomocą masła orzechowego. Tłustą warstwę masła należy nałożyć na gumę, a po minucie zdrapać. Później ubranie trzeba od razu wyprać, aby nie zostały plamy po tłuszczu. Przed tradycyjnym praniem możesz na wszelki wypadek spienić na ubraniu trochę szarego mydła lub odplamiacza (zawsze patrz na informacje na metce ubrania).

  Podobnym „tłustym” sposobem jest wykorzystanie oleju kokosowego. Najlepiej najpierw go lekko podgrzać, aby stał się płynny. Wtedy należy zanurzyć gumę wraz z przyklejoną tkaniną w oleju, lekko ugnieść i ściągnąć ją szczoteczką do zębów. Po takim zabiegu niezwłocznie trzeba wyprać ubranie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2