Plamy z krwi należą do tych bardziej niepokojących, gdyż wiążą się z kwestiami zdrowotnymi, a dodatkowo krew jest substancją silnie brudzącą. Jeśli jednak plama będzie zaprana odpowiednio szybko, nie powinno być problemu z jej usunięciem. Jak usunąć plamy z krwi?

Spis treści

  Plamy z krwi należy usuwać tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli błyskawicznie zapierzemy plamę zimną wodą, usunięcie krwi nie będzie problemem. Większym wyzwaniem są stare i zaschnięte plamy z krwi. 

  Jak usunąć plamy z krwi?

  Plamy z krwi pojawiają się w różnych, najczęściej nieplanowanych sytuacjach. Trudno przewidzieć krwotok z nosa, skaleczenie czy innego rodzaju sytuację powodującą krwawienie. Niestety, krew jest substancją silnie koloryzującą, a plamy z krwi są bardzo widoczne, szczególnie na jasnych ubraniach. Brak szybkiej reakcji i odpowiedniego działania może sprawić, że takie plamy będą później bardzo trudne do usunięcia. Jeśli jednak zastosuje się odpowiednie metody prania i wywabiania plam, usunięcie krwi nie powinno być tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Kluczowe jest szybkie działanie oraz dopasowanie metody wywabiania plam do materiału, na którym się znajdują.

  Jak szybko wywabić plamy z krwi?

  Wywabianie plam z krwi nie powinno stanowić większego problemu przy takich materiałach jak bawełna czy poliester. W przypadku jedwabiu lub innych delikatnych materiałów lepsze może okazać się oddanie ubrania do pralni chemicznej niż samodzielne eksperymenty, które mogą kompletnie zniszczyć tkaninę.

  W usuwaniu plam z krwi liczy się przede wszystkim czas. Jeśli szybko przepłuczemy plamę wodą (koniecznie zimną), uda nam się pozbyć większej ilości krwi, która wsiąkła we włókna. Absolutnie nie powinno się używać ciepłej wody – sprawia ona, że krew szybciej krzepnie, a plama mocniej się utrwala. 

  Czym usunąć plamy z krwi? Po zamoczeniu i przepłukaniu plamy z krwi należy nałożyć na nią odpowiednią ilość środka piorącego lub wybielającego. W przypadku małej plamy często wystarczy zwykły żel do prania – należy go delikatnie wetrzeć w materiał i odczekać kilka minut. Przed użyciem jakiegokolwiek środka piorącego na kolorowej tkaninie należy upewnić się, że nie wpływa on na trwałość koloru danego materiału. Niektórzy sięgają również po płyn do mycia naczyń, który skutecznie pozwala pozbyć się plam z krwi. Ważne, aby nie mieszać środków piorących i czyszczących, ale zdecydować się na jeden. Czasem zapieranie trzeba kilkakrotnie powtórzyć, zwłaszcza jeśli plamy z krwi są duże. Chcąc usunąć plamy z krwi, należy zrezygnować z prania w wysokiej temperaturze, z suszarki bębnowej oraz żelazka. We krwi występuje białko, które przy działaniu wysokich temperatur wnika coraz głębiej we włókna tkaniny i w efekcie plama staje się bardzo trudna do usunięcia.

  Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

  Znacznie poważniejsze wyzwanie stanowią stare plamy z krwi. Pozbycie się zaschniętych plam wymaga nieco innego podejścia niż usuwanie tych, które pojawiły się niedawno. W takiej sytuacji najlepiej będzie sięgnąć po sprawdzony produkt do odplamiania tkanin ‒ sama woda z mydłem z pewnością nie pomoże. Jak usunąć stare plamy z krwi? Do ciepłej wody należy dodać odplamiacz, zamoczyć w takim roztworze materiał i pozostawić go na co najmniej godzinę. Po wyjęciu materiału z wody jeszcze raz należy natrzeć plamę środkiem piorącym. Ostatni etap to pranie, tym razem w zimnej wodzie. Odplamiacz dobiera się do typu tkaniny ‒ te delikatne (np. jedwab) wymagają szczególnej uwagi i specjalnych detergentów. 

  Plamy z krwi na materacu, pościeli i delikatnych tkaninach

  Plamy z krwi na bawełnie nie są tak poważnym problemem, jak ubrania, pościel czy zasłony z jedwabiu, poliestru, skóry lub lnu. W takim przypadku należy kierować się przede wszystkim wskazaniami od producenta, które zwykle znajdują się na metce. Wybierając odplamiacz, należy się również upewnić, czy jest on skuteczny w przypadku danej tkaniny oraz czy będzie dla niej bezpieczny.

  Istnieją domowe sposoby usuwania plam z krwi – soda oczyszczona, sól czy ocet to tylko niektóre ze środków polecanych przez nasze mamy i babcie. Ich skuteczność nie jest jednak stuprocentowa, a w przypadku wielu tkanin tego typu środki mogą doprowadzić do ich uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia. Uszkodzeniu mogą również ulec plastikowe, gumowe czy metalowe części pralki. Dlatego bezpieczniej jednak wybierać odplamiacze przystosowane do usuwania tego typu plam. Jeśli nie jesteśmy pewni ich działania na konkretnej tkaninie, możemy po prostu oddać ją do pralni chemicznej. Mamy wtedy większą pewność, że materiał zostanie skutecznie wyczyszczony, a jednocześnie nie dojdzie do jego uszkodzenia.

  Nieco inaczej jest w przypadku plamy z krwi na materacu. Można spróbować wywabić ją sokiem z cytryny i pastą wykonaną z wody i sody oczyszczonej. W zabrudzenia trzeba wetrzeć sok z cytryny, a następnie odczekać 5‒10 minut. Po tym czasie zabrudzenia zmywa się pastą z sody oczyszczonej.

  Zobacz także: Jak odświeżyć pościel?

  Bakterie a usuwanie plam z krwi

  Wywabienie plamy z krwi to jeszcze nie wszystko. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz z krwią do włókien materiału mogły przedostać się różnego rodzaju bakterie. Z tego powodu koniecznie należy pamiętać o odpowiednim odświeżeniu ubrań. Najlepiej w takim przypadku sprawdza się gorąca para, która lepiej niż gorąca woda radzi sobie z usuwaniem drobnoustrojów. Aby odświeżyć ubranie i pozbyć się ewentualnych bakterii, warto sięgnąć po stację parową lub generator pary (np. firmy Tefal), gwarantujące ponad 99-procentową skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń i bakterii z wnętrza włókien. IXEO Power od Tefala, system do prasowania o mocy generatora pary, gwarantuje produkcję pary o ciśnieniu nawet 5,8 bara przy jednoczesnym stałym jej wyrzucie o mocy 90 g/min. Można zastosować również potężne uderzenie pary do 200 g/min, które gwarantuje usunięcie z tkaniny wszelkiego rodzaju bakterii. Jest to bardzo przydatna funkcja, która gwarantuje nie tylko szybkie i wygodne prasowanie, ale również bezpieczeństwo i najwyższy poziom higieny. Wiele generatorów pary firmy Tefal również wyróżnia się dużą mocą wyrzutu pary, co gwarantuje eliminację każdego rodzaju bakterii i innych mikrozanieczyszczeń, z którymi zwykłe pranie nie jest w stanie sobie poradzić. 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2