Stacja parowa, inaczej generator pary, to sprzęt do prasowania wyjątkowo grubych materiałów. Urządzenie poradzi sobie z odzieżą, zasłonami, a nawet z tapicerką. Co wybrać – żelazko czy stację parową?

Spis treści

  W porównaniu z tradycyjnymi żelazkami stacja parowa pracuje pod wysokim ciśnieniem. Z tego względu prasuje silnie pogniecioną odzież i twarde tkaniny. Jakie są wady generatora pary?

  Co to jest stacja parowa?

  Stacja parowa, inaczej również generator pary, to urządzenie, które prasuje materiały pod wysokim ciśnieniem. Para przez nie wytwarzana usuwa zagniecenia nawet na bardzo sztywnych tkaninach. W związku z tym jest szczególnie polecane osobom, które dużo i często prasują. Stacje parowe składają się ze stopy grzewczej i bojlera, w którym wytwarzana jest para wodna pod ciśnieniem o wartości co najmniej 3 barów. Wysokie ciśnienie rozluźnia tkaniny, dzięki czemu prasowanie jest o wiele wygodniejsze i szybsze. Poza tym stacje parowe umożliwiają pracę w pozycji pionowej, dlatego prasowanie koszul, płaszczy czy firan jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku klasycznego żelazka.

  Jak działa stacja parowa?

  Główną różnicą między stacją parową a klasycznym żelazkiem jest praca urządzenia pod wysokim ciśnieniem. To bardzo ważny parametr, który decyduje o efektywnym funkcjonowaniu generatora. Jak działa stacja parowa? W przypadku żelazka zbiornik na wodę znajduje się w jego wnętrzu, natomiast generator posiada dodatkowy, zewnętrzny pojemnik. W bojlerze dochodzi do podgrzewania wcześniej uzupełnionej wody, a następnie zamiany jej w parę. Gorąca para wodna jest transportowana przez przewód i wydmuchiwana ze stopy żelazka. Duża siła uderzenia pary sprawia, że nawet najgrubszy materiał zostaje zmiękczony i skutecznie wyprasowany. Poza tym generator pary posiada zbiornik o sporej pojemności, dzięki czemu użytkownik nie jest zmuszony do częstego uzupełniania wody.

   

  Zobacz także: Jak odkamienić żelazko?

   

  Stacja parowa – jaką najlepiej wybrać?

  Stacja parowa to urządzenie, które nie niszczy tkanin, zapewnia im dłuższą żywotność, umożliwia prasowanie ubrań w dowolnej płaszczyźnie oraz ułatwia docieranie do trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Poza tym stacja parowa doskonale nadaje się do odświeżania ubrań, materacy i zabawek. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w usuwaniu niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń. Wysoka skuteczność generatora pary umożliwia szybsze prasowanie, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas i energię elektryczną. Tego typu urządzenie szczególnie sprawdzi się w przypadku dużych rodzin. Jaka stacja parowa będzie najlepsza? Kupując taki produkt, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które zadecydują o jego skuteczności. Najważniejszym jest ciśnienie pary, które powinno być jak najwyższe, aby prasowanie było komfortowe i sprawne. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na moc urządzenia. Większa liczba watów decyduje o jego skuteczności i szybkości nagrzewania się. Dobra stacja parowa powinna być wyposażona w duży i funkcjonalny bojler na wodę, który zapewni użytkownikowi wygodną obsługę. Poza tym generator pary powinien mieć krótki czas podgrzewania, długi przewód i blokadę kapania. Dzięki tej ostatniej podczas prasowania nie wycieka woda, a długi kabel zwiększa komfort pracy. Najlepsza stacja parowa to taka, która odznacza się wysokimi parametrami i dodatkowymi funkcjami. Zaawansowane dodatki pozwalają na zużywanie mniejszej ilości prądu oraz wody, samoczynne wyłączanie, a nawet dostosowanie temperatury do tkaniny. Niektóre urządzenia mają opcję samoczyszczenia, która zapobiega powstawaniu osadu i kamienia. Nowoczesne generatory są wyposażone w szufladki antywapienne, które w bardzo łatwy sposób usuwają cząsteczki kamienia. Cechą wartą uwagi jest również dobrej jakości stopa żelazka, która powinna być odporna na zarysowania i ślizganie się po różnych materiałach.

   

  Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie żelazka?

   

  Wady stacji parowej

  Dodatkowe cechy stacji parowej sprawiają, że jest ona droższa od klasycznego żelazka. Wyższa cena urządzenia jest spowodowana między innymi faktem, że pracuje ono pod większym ciśnieniem niż typowe żelazko i posiada dodatkowy bojler. Należy także zwrócić uwagę na to, że specjalne deski pod generator pary również są droższe. Z tego względu warto zakupić stację parową z deską do prasowania. Trzeba też pamiętać, że tego typu urządzenia są większe od klasycznych, dlatego nie zmieszczą się w komodzie lub za drzwiami.

  Stacja parowa – czy warto ją kupić?

  Stacja parowa do prasowania w pionie to duże udogodnienie dla osób mających w domu firany i noszących na co dzień strój formalny. Żelazko z dodatkowym wieszakiem w bardzo łatwy sposób uprasuje delikatne tkaniny lub trudne do wygładzenia płaszcze. Stacja parowa to sprzęt polecany do domu, w którym naprawdę dużo się prasuje. Bez wątpienia takie urządzenia są niezwykle przydatne i praktyczne, a poza tym bardzo skuteczne. Co więcej, generator pozwala użytkownikowi na większą oszczędność czasu ze względu na bardziej efektywną pracę sprzętu. Nowoczesne generatory wyposaża się dodatkowo w funkcję odkamieniającą, która chroni przed gromadzeniem się szkodliwego dla ubrań osadu. Co zatem będzie lepsze – żelazko czy stacja parowa? Klasyczne żelazko będzie odpowiednie dla osób, które rzadko prasują i nie mają garderoby wymagającej intensywnego wygładzania. Z kolei stacja parowa sprawdzi się nie tylko w domach prywatnych, ale też zakładach tapicerskich, krawieckich, sklepach z tkaninami i garniturami. Generator pary jest doskonałym narzędziem pracy dla osób, które posiadają wyjątkowo grube i trudne do prasowania materiały.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?