Wybierając się na wakacje lub wyjazd biznesowy, często brakuje nam miejsca na spakowanie standardowego żelazka. Jak więc zadbać o to, żeby podczas pobytu poza domem nasze ubrania były schludne i uprasowane? Można zdecydować się na mini żelazko turystyczne.

Spis treści

  Osobom, które często podróżują z przyczyn zawodowych, lub tym, które nawet na wakacjach chcą nosić eleganckie i niewymięte ubrania, często brakuje miejsca w bagażu na dodatkowy sprzęt, jakim jest żelazko. Na szczęście na rynku dostępne są turystyczne żelazka, które wyróżniają się niewielką wagą i rozmiarem. Co wziąć pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

  Dobre żelazko turystyczne – czyli jakie?

  Małe żelazko turystyczne sprawdzi się podczas każdej podróży, zarówno tej weekendowej, jak i podczas dłuższego urlopu. Warto więc kupić to niewielkie urządzenie, tym bardziej że jego cena nie jest wysoka i każdy może znaleźć model na swoją kieszeń. Na jakie żelazko się zdecydować? Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów żelazek turystycznych, różniących się między sobą wieloma parametrami.

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żelazka turystycznego?

  • Moc – żelazka turystyczne dostępne na rynku mają zazwyczaj moc w przedziale 350–3000 W. Im większa jest moc sprzętu, tym potrzeba mu mniej czasu, żeby się nagrzać. Żelazka podróżne o większej mocy w krótkim czasie pozwolą na uprasowanie odzieży, jednak są one droższe niż słabsze modele.
  • Waga – żelazka turystyczne ważą mniej niż te tradycyjne, co pozwala na ich wygodny transport. Osoby często podróżujące samolotem z bagażem podręcznym ze względu na limit wagowy będą szukać najlżejszych modeli. Najczęściej mini żelazka turystyczne ważą około 0,5 kg.
  • Sposób zasilania – żelazka turystyczne zwykle są zasilane standardowo poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego za pomocą kabla. Istnieją też modele z końcówką, którą można podłączyć do zapalniczki samochodowej. Mają one moc mniejszą niż 1000 W, jednak są idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących autem.
  • Regulacja temperatury – występują dwa typu regulacji temperatury: manualny i automatyczny. Typ manualny pozwala na większą precyzję podczas prasowania i dostosowanie temperatury do materiału.
  • Stopa – to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu żelazka turystycznego. Stopa urządzenia powinna być wykonana z materiału odpornego na mechaniczne uszkodzenia i wstrząsy. W przeciwnym wypadku po kilku wyjazdach sprzęt będzie nadawał się do wyrzucenia. Najwięcej modeli jest wyposażonych w płytę aluminiową pokrytą powłoką ceramiczną, stalową, emaliowaną, granitową lub teflonową. Należy też zwrócić uwagę na otwory – powinny być one rozłożone na stopie równomiernie, dzięki czemu cała jej powierzchnia nagrzeje się w podobny sposób.
  • Rączka – ten parametr decyduje o wygodzie użytkowania. Rączka powinna być wykonana z trwałych materiałów i mieć ergonomiczną budowę. W niektórych modelach rączkę można złożyć, dzięki czemu sprzęt zajmuje mniej miejsca w bagażu.
  • Spryskiwacz – jest to element, który poprawia komfort użytkowania, jednak nie każdy model jest w niego wyposażony. Żelazka turystyczne ze spryskiwaczem kosztują nieco więcej niż modele, które go nie mają.
  • Ilość generowanej pary – kupując żelazko turystyczne parowe, należy zwrócić uwagę na ilość pary, jaką jest w stanie wygenerować sprzęt w ciągu jednej minuty. Im większy jest to wskaźnik, tym szybciej uprasuje się odzież. Żelazka turystyczne na parę wytwarzają najczęściej od 40 g do 60 g pary na minutę. Na ilość wytwarzanej pary wpływa wielkość zbiornika na wodę – im jest on większy, tym więcej pary może wytworzyć żelazko. Żelazka turystyczne zazwyczaj mają zbiornik na maksymalnie 0,5 litra wody.

  Jakie żelazko turystyczne kupić?

  Żelazka turystyczne górują nad klasycznymi niewielką wagą i rozmiarem, jednak w warunkach domowych przegrywają one z tradycyjnym sprzętem z powodu mniejszej wydajności. Dlatego też żelazka turystyczne, zgodnie ze swoją nazwą, najlepiej sprawdzają się podczas wyjazdów, a nie w domu.

  Wiedząc już, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu, można dokonać świadomego wyboru żelazka podróżnego. Najlepiej kupić sprzęt, którego moc jest większa niż 1000 W. Żelazka o mniejszej mocy rozgrzewają się bardzo wolno, nawet kilkanaście minut, co podczas podróżowania może okazać się problematyczne.

  Zobacz także: Temperatura prasowania - jak dobrać odpowiednią?

  Dobre żelazko turystyczne to takie, które odpowiada potrzebom jego użytkownika. Jeśli więc użytkownikowi zależy na niewielkiej wadze i rozmiarach, ponieważ podróżuje najczęściej z bagażem podręcznym, powinien szukać lekkich modeli. Żeby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w walizce, można zdecydować się na żelazko turystyczne składane z wyjmowaną rączką.

  W każdym przypadku należy decydować się na modele wykonane z trwałych materiałów. Żelazka turystyczne z powodu częstego transportowania są narażone na więcej uszkodzeń mechanicznych niż tradycyjne modele. Warto więc zainwestować w urządzenie, które nie zepsuje się po kilku wyjazdach, ale będzie służyć przez długi czas. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, jaką powłoką jest pokryta stopa żelazka. Teflonowe powłoki są bardzo podatne na uszkodzenia i zadrapania, z kolei te szafirowe i granitowe wykazują się dużą odpornością.

  Żelazko turystyczne – cena

  Ceny żelazek turystycznych różnią się w zależności od materiału, z których zostały wykonane, a także funkcjonalności, jakie oferuje. Najtańszy sprzęt tego typu można kupić już za mniej niż 50 zł, a najdroższe, najbardziej zaawansowane modele to wydatek rzędu około 100–150 zł.

  Zobacz także: Jak odkamienić żelazko? Instrukcja krok po kroku

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?