Temperatura prasowania ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu. Warto przypomnieć, że prasowanie to nie tylko wygładzanie tkanin, lecz także sposób formowania odzieży. To m.in. od temperatury prasowania zależy, jak ułoży się materiał i czy tkanina nie zostanie zniszczona.

Spis treści

  Temperatura prasowania może być bardzo różna dla odmiennych materiałów. Za każdym razem najcenniejszą podpowiedź stanowią metki ubrań, które informują, jak bardzo rozgrzane powinno być żelazko.

  Temperatura prasowania – dlaczego jest taka ważna?

  Temperatura prasowania ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu pielęgnacji ubrań. I nie chodzi tutaj wyłącznie o to, aby nie przypalić tkaniny, choć tego oczywiście należy za wszelką cenę unikać. Prasowanie to sposób na uformowanie ubrania, czyli przywrócenie go (poprzez rozprostowanie włókien tkaniny) do pożądanej formy. Zarówno za niska, jak i za wysoka temperatura mogą to znacznie utrudniać, a ulubiony dotąd sweter lub T-shirt może przestać prezentować się tak dobrze jak po zakupie. Umiejętne dopasowanie temperatury, wilgoci oraz nacisku żelazka pozwala natomiast bez większego wysiłku przywrócić ubrania do formy sprzed prania. Nieocenioną pomocą służą tutaj przede wszystkim żelazka parowe, generatory pary takie jak Pro Express Utlimate Care, które błyskawicznie rozprostowują włókna tkaniny, nie niszcząc jej. Dzięki idealnie dopasowanej stopie samo prasowanie nie wymaga zaś prawie żadnego wysiłku fizycznego. Takie rozwiązania pozwalają w błyskawiczny sposób przywrócić odzieży estetyczny wygląd. Warto jednak pamiętać o kilku podstawach idealnej techniki prasowania. 

  Temperatura prasowania – jak ją odpowiednio ustawić?

  Oznaczenia dotyczące temperatury prasowania dla danego materiału znajdziesz z reguły na metce ubrania. To najpewniejsze źródło informacji. Część osób jednak wycina metki. Wtedy można się posiłkować ogólnymi zasadami dotyczącymi temperatury prasowania.

  • Optymalna temperatura prasowania bawełny to około 150–180 stopni Celsjusza.
  • Temperatura prasowania wełny to 180–200 stopni Celsjusza.
  • Jedwab należy prasować w temperaturze nieprzekraczającej 120 stopni Celsjusza, zawsze na lewej stronie!
  • Len prasuje się żelazkiem rozgrzanym do 180–220 stopni Celsjusza (można go prasować, gdy jest lekko wilgotny).
  • Poliester i inne tkaniny syntetyczne prasuje się w temperaturze 120 stopni Celsjusza.
  • Prasując taftę, krepę lub wiskozę, nie należy przekraczać 120 stopni Celsjusza (prasuje się także lewą stronę materiału).

  Żelazko z automatycznym programowaniem temperatury

  Konieczność dopasowania temperatury prasowania wymaga uprzedniej segregacji prania, aby uniknąć nieustannego przestawiania programu w trakcie pracy. Można jednak ułatwić sobie to zadanie. Wystarczy zainwestować w generator pary z technologią Smart Steam, w którą wyposażone są żelazka i generatory pary marki Tefal. Żelazko PRO EXPRESS ULTIMATE [+] ma inteligentny czujnik, który rozpoznaje ruch żelazka i automatycznie wytwarza odpowiednią ilość pary. Z kolei panel Direct Control umieszczony w uchwycie urządzenia umożliwia zmianę ustawień w trakcie prasowania. Technologia Smart Protect zastosowana w stacji parowej IXEO POWER gwarantuje uniwersalną temperaturę, która jest bezpieczna dla wszystkich rodzajów materiałów. Nie musisz się więc martwić. System zapewnia optymalne ustawienie temperatury dla każdego rodzaju tkaniny, nawet jedwabiu, a ty możesz skupić się na samym prasowaniu. Dodatkowo nowoczesne generatory i stacje parowe wyposażone są w ultralekkie i idealnie wyprofilowane stopy żelazka, które zapewniają łatwe prowadzenie urządzenia po tkaninie. Przed plamami i kapaniem chronią zaś rozwiązania takie jak systemy Protect i Calc Collector. 

  Jak prasować tkaniny?

  Ustawienie idealnej temperatury żelazka to nie jedyna zasada idealnego prasowania. Warto również przypomnieć o kilku wskazówkach dotyczących samego ruchu po tkaninie. Prasowanie warto rozpocząć od najmniejszych elementów: zaszewek, mankietów, kołnierzyków. Najpierw prasuje się przód ubrania, a potem jego tył. Kolejne zasady dotyczą już konkretnych materiałów.

  • Bawełnę i len należy prasować lekko wilgotne, są one bowiem nieco bardziej odporne na działanie pary i wysokiej temperatury, choć oczywiście generatory pary z mocnym wyrzutem pary o mocy 500 g/min (np. Pro Express Ultimate [+]) poradzą sobie z najbardziej opornymi materiałami.
  • Jedwab naturalny prasuje się na sucho, zawsze po lewej stronie, jedynie trudne do usunięcia zagniecenia można zwilżyć, potrzymać przez pewien czas nad parą i następnie prasować. Jedwab bardzo łatwo uszkodzić, także ten sztuczny. Tego ostatniego nie należy nawet skraplać wodą, gdyż mogą pojawić się na nim nieestetyczne plamy, które trudno usunąć. Sztuczny jedwab prasuje się jednak lekko wilgotny. 
  • Tkaniny wełniane z kolei najlepiej prasować po stronie lewej i prawej przez wilgotną zaparzaczkę. Wystrzegać się trzeba intensywnego dosuszania, bo może to przyczyniać się do wyświecenia tkaniny. Można je usunąć, nakładając na uszkodzone miejsca mokrą, a następnie suchą zaparzaczkę. Potem odparowuje się zmienione miejsce, przykładając gorące żelazko i natychmiast je zabierając. Powstająca w ten sposób para usuwa wyświecenie.
  • Tkaniny z włókien syntetycznych poliamidowych nie potrzebują prasowania, jeśli jednak są zmieszane z włóknami naturalnymi, należy je prasować przez cienkie płótno.
  • Aksamit, welwet i plusz należy prasować na szczotce z włosiem naturalnym. Prawą stronę materiału należy przyłożyć do szczotki, a lewą delikatnie prasować przez zwilżoną zaparzaczkę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  7