Jak wybielić firanki, nie korzystając z chemii z drogerii? Jest co najmniej kilka sposobów. Najpopularniejsze to stosowanie soli kuchennej oraz sody oczyszczonej. Niektórzy sięgają również po proszek do pieczenia oraz aspirynę. Te domowe sposoby pozwalają przywrócić tkaninom śnieżną biel.

Spis treści

  Wybielanie firanek z czasem staje się koniecznością. Są one ciągle narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które z czasem sprawiają, że tkanina żółknie lub szarzeje. Procesowi temu można jednak zapobiec.

  Dlaczego tak ważne jest, jak wybielić firanki?

  Wybielanie firanek to konieczność, o której zapomina część osób. Warto jednak pamiętać, że samo pranie firanek może nie wystarczyć do utrzymania tkaniny w dobrym stanie. Firanki codziennie wystawione są nie tylko na działanie promieni słonecznych. Pochłaniają również kurz i różne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Błyskawicznie wnikają również w nie domowe zapachy – od kosmetyków i perfum domowników po aromaty domowych posiłków. Firanki w kuchni dodatkowo narażone są na osadzanie się tłuszczu wydzielającego się podczas przygotowywania potraw. Wybielanie firan to więc konieczność, jeśli chce się zachować ich naturalny kolor.

  Wybielacz do firanek można kupić właściwie w każdej drogerii. Dodaje się go do prania. W zależności od rozwiązania można go stosować albo zamiast proszku, albo jako płyn do płukania. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt chemii przemysłowej, który często osłabia tkaniny. Można go natomiast zastąpić domowym wybielaczem do firanek, którego przygotowanie nie jest trudne. Zanim jednak będzie można przejść do wybielania, trzeba wykonać kilka konkretnych czynności.

  Jak wybielić firany?

  To, czym wybielić firanki to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas sprzątania okna. Pranie firanek i wybielanie wymaga odpowiedniego ich przygotowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie ich namoczenie. Przed praniem firanki przynajmniej 30 minut powinny leżeć w czystej wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni. Następnie firanki należy wyprać. Oczywiście lepszym sposobem jest ich pranie ręczne, natomiast można skorzystać także z pomocy pralki. 40 stopni to maksymalna temperatura, w jakiej można prać firanki. Warto pamiętać o tym, aby maksymalnie nie zapełniać bębna, ponieważ firanki w takiej sytuacji się gniotą i trudno je potem rozprostować. W takiej sytuacji można jednak sięgnąć po generator pary lub moduł ręczny od stacji parowej (np. IXEO) i wyprasować je parą już po powieszeniu. Dalsze czynności są uzależnione od wybranego wybielacza do firanek.

  Jak wybielić firanki domowym sposobem?

  Wybielanie firanek domestosem jest równie wątpliwe, jak stosowanie gotowych wybielaczy do firanek z drogerii. Jeden i drugi środek to czysta chemia, która może osłabiać tkaniny i przyczyniać się do ich szybszego niszczenia. Jeśli już więc zastanawiać się, w czym wybielić firanki, lepiej postawić na domowe i ekologiczne sposoby.

  Podstawowy domowy sposób na wybielanie firanek to sól kuchenna. W trakcie prania firanek można przygotować specjalną mieszankę wybielającą. W misce lub w wannie wystarczy połączyć 3 litry wody i 4 łyżki stołowe soli. Roztwór trzeba dokładnie wymieszać. Po wyschnięciu firanek należy je umieścić w mieszance wody i soli. Powinny się moczyć nie mniej niż 3 godziny. Następnie należy je wypłukać i powiesić.

  Jak wybielić firanki sodą?

  Wybielanie firanek sodą to kolejny domowy sposób, wymagający jednak odwrócenia pewnych działań. Tkaniny namacza się w sodzie przed praniem, a nie jak w przypadku soli – po nim. Do namaczania potrzebny jest roztwór z 80 gramów sody i odpowiedniej ilości wody do pełnego zanurzenia w niej jednej firanki. Moczenie nie musi trwać dłużej niż godzinę. Po tym czasie firankę należy wyprać, a następnie powiesić na karniszu.

  W podobny sposób działa proszek do pieczenia, który również można stosować jako środek wybielający. Jeśli zastanawiasz się, jak wybielić firanki z woalu, tiulu albo innego równie delikatnego materiału, to proszek do pieczenia jest idealnym rozwiązaniem. Wykorzystuje się go, podobnie jak sodę, do wcześniejszego namoczenia firan. Na 5 litrów wody potrzebne jest jedno opakowanie proszku. Moczenie powinno trwać do godziny do trzech. Następnie należy wyprać firany i powiesić do wyschnięcia.

  Nietypowe sposoby na wybielanie firanek

  Wybielić firanki można również z użyciem skorupek z jajek. Pokruszone skorupki trzeba umieścić w specjalnym bawełnianym lub lnianym woreczku, aby nie rozsypały się w pralce. Wkłada się go do pralki razem z firankami. Właściwości skorupki sprawiają, że pochłania ona brud z materiału, skutecznie wybielając firanki. Skorupki wzmacniają również wytrzymałość firan.

  Naturalnym wybielaczem do firanek okazuje się również aspiryna. Również ją stosuje się do namoczenia tkaniny przed praniem. Wystarczy rozpuścić 5 tabletek w wodzie i włożyć do niej firany. Tkaniny w aspirynie należy moczyć przez co najmniej kilka godzin.

  Czym wybielić firanki?

  Wybielić firanki po dłuższym czasie niestosowania wybielaczy jest bardzo trudno. Warto jednak pamiętać, że aby można zrobić wiele, aby wybielanie nie było za każdym razem tak wymagającym wyzwaniem. Żelazko do prasowania firan w pionie to najczęściej generator pary lub stacja parowa, która umożliwia taki sposób prasownia. Duża część tych urządzeń posiada obecnie rozwiązania bezprzewodowe, które pozwalają na odświeżanie firan za pomocą gorącej pary. W ten sposób nie wybiela się co prawda firanek, ale usuwa się z nich dużą część zanieczyszczeń, które codziennie się na nich osadzają i przyczyniają się do szarzenia tkaniny. Pranie firanek, ich wybielanie to oczywiście konieczność, jednak żelazko parowe do firan może minimalizować zabrudzenia oraz przyczyniać się do dłuższej żywotności tkanin.

  Przeczytaj także o tym, jak działa magiel i jak uzyskać jego efekt w domowych warunkach.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1