Prasowanie „tradycyjne” wygładza tkaninę za pomocą przyciskania do niej rozgrzanej stopy żelazka. Obecnie większość tego typu urządzeń pozwala na zastosowanie pary, która dodatkowo rozprostowuje włókna. Kolejnym „poziomem wtajemniczenia” jest prasowanie tylko za pomocą pary, w pionie.

Spis treści

  Do prasowania w pionie można wykorzystać zaawansowane żelazka parowe z dodatkowym wyrzutem pary, żelazka z generatorem pary, niewielkie parownice do ubrań i najbardziej zaawansowane stacje do prasowania.

  Do czego przydaje się prasowanie w pionie?

  Prasowanie za pomocą samej pary jest korzystne z kilku względów:

  • nie trzeba rozkładać rzeczy na desce do prasowania, możliwe jest wygładzenie zagnieceń bezpośrednio na wieszaku,
  • wyjątkowo łatwe staje się prasowanie firan i zasłon – bezpośrednio na karniszu (znika problem z rozkładaniem ich na desce do prasowania i po całym mieszkaniu, aby ich znów nie pognieść w trakcie prasowania),
  • kiedy nie dotyka się tkaniny stopą żelazka, nie pojawia się problem ze „świeceniem” ubrań,
  • para rozprasuje „trudne” fragmenty odzieży wokół guzików i dekoracji, plisy, drapowania i tym podobne,
  • działanie parą zabija zarazki (najlepsze żelazka potrafią usunąć aż 99,99% bakterii),
  • za pomocą pary można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z tkanin i je odświeżyć,
  • nie ma ryzyka uszkodzenia żelazka twardymi elementami odzieży, takimi jak guziki, cekiny czy inne ozdoby,
  • prasowanie za pomocą pary nie uszkadza nawet najbardziej delikatnych tkanin (wełny, jedwabiu),
  • nie ma możliwości przypalenia ubrań podczas prasowania,
  • to świetny sposób na odświeżenie rzeczy, które długo leżały w szafie.

  Rodzaje żelazek do prasowania w pionie

  Do prasowania w pionie nadają się:

  • najbardziej zaawansowane modele „tradycyjnych” żelazek parowych,
  • żelazka z generatorami pary,
  • parownice do ubrań,
  • stacje do prasowania.

  Żelazka parowe z dodatkową funkcją prasowania w pionie

  Istnieją żelazka parowe z dodatkowym wyrzutem pary, które umożliwiają prasowanie w pionie. Zawsze zaznacza się taką możliwość w specyfikacji, jednak samo wykorzystanie pary nie oznacza prasowania w pionie. Trzeba się zawsze upewnić, jak silny jest wyrzut pary i jak długo może działać.

  Żelazka z dodatkowym wyrzutem pary na poziomie 200 g/min sprawdzają się w prasowaniu nawet nieco grubszych tkanin w pionie. Skuteczność tego rozwiązania jest jednak mniejsza niż prasowania za pomocą bardziej profesjonalnego sprzętu.

  Żelazka ze stacją parową lub po prostu generatory pary

  Żelazko z generatorem pary ma oddzielną bazę produkującą parę, co zwiększa skuteczność i szybkość prasowania. Jest do niego podłączone przewodem. Sama głowica wygląda podobnie jak tradycyjne żelazko. Wraz z całą stacją zajmuje tylko nieco więcej miejsca niż np. żelazka bezprzewodowe (które również posiadają bazę do odkładania urządzenia).

  Dobre żelazko ze stacją parową ma znacznie silniejszy wyrzut pary niż tradycyjne żelazka parowe z opcją pionowego prasowania. Ciągły strumień pary np. w modelu Tefal Pro Express Ultimate Care wynosi 180 g/min, a dodatkowy wyrzut pary to aż 600 g/min. Strumień pary jest wypuszczany pod wysokim ciśnieniem – aż 8 barów. Dzięki temu łatwo się nim prasuje także „trudne” tkaniny – bardzo grube, mocno pogniecione. Takie żelazko radzi sobie także z wieloma warstwami materiału.

  Dzięki temu, że żelazka ze stacją parową mają oddzielny pojemnik na wodę (którego nie trzeba podnosić razem z żelazkiem), nie trzeba go napełniać tak często, jak innych modeli. Niektóre tego typu urządzenia mają nawet pojemniki o 1,9 l pojemności.

  Jakie funkcje ma najlepsza parownica do prasowania ubrań?

  Parownice z zewnętrznym zbiornikiem to na razie hit przede wszystkim w sklepach odzieżowych, gdzie liczy się wygoda i szybkość, choć coraz częściej decydują się na nie osoby ceniące sobie bezproblemowe prasowanie ubrań. Przy takim rozwiązaniu można bez wysiłku prasować jedną ręką – głowica już nie przypomina tradycyjnego żelazka. Jest lżejsza i dopasowana do dłoni tak, by wygodnie było stosować ją w pionie.

  Parownice mają zazwyczaj nieco mniejszą moc pary – ok. 30 g/min. Są one jednak przeznaczone raczej do prasowania ubrań, które rzadko wymagają wyższej mocy. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś silniejszego – zastanów się lepiej nad generatorem pary. Także ze względu na mniejszą głowicę trudniej je wykorzystać do prasowania większych „połaci” materiału, szczególnie jeśli jest mocno wygnieciony. W takim przypadku również lepiej sprawdzi się generator pary o dużej mocy.

  Warto zwrócić uwagę na pojemność pojemnika na wodę. W końcu prasuje się wyłącznie parą pod ciśnieniem, więc dobrze byłoby nie dolewać wody w trakcie jednego prasowania. Wygodnie jest także, jeśli zbiornik wody jest wyjmowany (można go wtedy łatwiej napełnić).

  Niektóre modele parownic posiadają specjalne wieszaki, na których prasuje się ubrania. Inne akcesoria dołączane do niektórych tego typu sprzętów to np. szczotka do tkanin, specjalna szczotka do usuwania sierści.

  Istnieją także małe, przenośne parownice ręczne, mają jednak słabszą moc i mniejszy pojemnik na wodę, co sprawia, że nadają się do dodatkowego odświeżania ubrań. Nie wystarczą do prasowania zamiast żelazka.

  Żelazko pionowe dla najbardziej wymagających, czyli stacja parowa

  Najnowocześniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o prasowanie, są stacje parowe, czyli żelazka ręczne (są modele dwukrotnie lżejsze niż tradycyjne żelazka parowe!) ze zbiornikiem na wodę zintegrowane z deską do prasowania.

  Ze względu na zaawansowanie techniczne tego typu sprzętów niektóre modele mają funkcję automatycznego dopasowywania temperatury prasowania do rodzaju odzieży (np. system Smart Protect). To nie tylko ułatwia, ale i przyspiesza prasowanie.

  W modelu IXEO All-in-One zintegrowaną deskę do prasowania można ustawić np. poziomo, pod kątem 30° lub w pionie, aby ułatwić sobie pracę. Głowica jest z kolei dwukrotnie lżejsza niż zwykłe żelazko parowe.

  Zaletą tego modelu jest nagrzewanie się w… 45 sekund. Stacja parowa nie jest więc przeznaczona tylko do „wielkiego prasowania” raz w tygodniu, ale i do szybkich poprawek garderoby przed wyjściem.

  Dobrze, jeśli jest możliwość wygodnego wyjęcia podstawy żelazka. Dzięki temu można prasować w różnych miejscach mieszkania – także zasłony, firany czy meble.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1