Kabel elektryczny to niezbędna część bardzo wielu urządzeń domowych. Większość sprzętu AGD i RTV działa głównie w oparciu o zasilanie prądem właśnie za pośrednictwem kabla. Często zdarza się jednak, że ulega on przecięciu lub zerwaniu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Spis treści

  Przerwany kabel elektryczny można samodzielnie naprawić. Nie wymaga to szczególnie rozbudowanej wiedzy na temat elektryki. Jeśli jednak nigdy nie używało się wcześniej lutownicy, to nie powinno się robić tego na własną rękę.

  Kabel elektryczny - jak ulega uszkodzeniu?

  Kabel elektryczny to podstawowe źródło energii większości sprzętów znajdujących się w gospodarstwie domowym. Zarówno telewizor, ekspres do kawy, toster, lodówka, odkurzacz, jak i żelazko działają tylko dzięki energii elektrycznej. Ponieważ jednak przewód jest wbrew pozorom dość delikatnym elementem, łatwo o jego zniszczenie. Często zdarza się domownikom przyciąć go drzwiami, przeciąć przez zupełny przypadek lub położyć w zbyt bliskiej odległości od źródła ciepła, co prowadzi do roztopienia się warstwy izolacyjnej (szczególnie często dzieje się tak w przypadku urządzeń kuchennych).

  Jak połączyć przecięty kabel elektryczny?

  Zestaw naprawczy do kabli elektrycznych nie jest szczególnie rozbudowany i większość osób w schowku lub garażu ma niezbędne sprzęty. Reparacja kabla nie wymaga jakiś szczególnych umiejętności, warto jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z pewnością zadanie to lepiej wykonywać z dala od dzieci i materiałów łatwopalnych. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, lepiej zejść do garażu lub piwnicy, niż wykonywać tego typu zadanie w salonie. Koniecznie należy zabezpieczyć stół do pracy, aby przy okazji nie uszkodzić także i jego.

  Przede wszystkim należy dokładnie rozdzielić uszkodzony kabel na dwie części. Zarówno nadpalony przewód, jak i tylko lekko nacięty to niebezpieczny element, którego nie można jedynie otoczyć folią izolacyjną.

  Jak połączyć przerwany kabel elektryczny?

  Sięgnij po ostry nóż lub specjalne nożyczki do kabli. Przetnij zewnętrzną koszulkę przewodu. Nacięcie powinno mieć około dwóch centymetrów. Powinno rozpoczynać się na samym końcu kabla.

  Wywiń specjalną koszulkę ochronną. Wyciągnij ze środka miedziane przewody (trójżyłowe). Odetnij zbędną część ochronnego plastiku. Wykonaj to zadanie bardzo dokładnie. Nie możesz przeciąć żadnego z przewodów, ponieważ urządzenie nie będzie funkcjonowało prawidłowo, a wystające elementy mogą być niebezpieczne dla osoby korzystającej ze sprzętu.

  Skręć razem miedziane przewody obydwu części kabla elektrycznego. Możesz użyć lutownicy i zabezpieczyć tę część taśmą izolacyjną, natomiast musisz liczyć się z tym, że nie zawsze przewody będą się dobrze trzymały. To z kolei może prowadzić do przegrzania kabla, a w konsekwencji – do zwarcia.

  Skręcone przewody możesz wsunąć do zacisku śrubowego (lub sprężystego). Dzięki temu cała miedziana część będzie schowana i odpowiednio zabezpieczona. Śrubę powinieneś skręcić na kabelkach. Koniecznie jest odpowiednie ich unieruchomienie. Także tutaj musisz uważać, aby nie przeciąć żadnego z przewodów.

  Niestety w większości przypadków trzeba liczyć się z tym, że kabel elektryczny po takiej naprawie w jednym miejscu nieco zmieni swoją objętość. Dla urządzeń takich jak ekspres, żelazko lub toster nie będzie to problem, natomiast w przypadku odkurzacza opcja zwijania kabla do środka może okazać się nieco kłopotliwa lub wręcz całkiem niemożliwa. Jeśli sprzęt jest nowy, lepiej w takiej sytuacji zainwestować w wymianę przewodu.

  Nauka, jak łączyć kable elektryczne nie jest szczególnie trudna. Umiejętności nabyte w trakcie takich samodzielnych prac serwisowych przydają się również w innych przypadkach. Na przykład rozdzielenie kabla przy montażu nowego oświetlenia może okazać się dużo łatwiejsze dzięki wcześniejszej praktyce.

  Przeczytaj również: Co to są elektrośmieci i gdzie można je oddać?

  Jak uniknąć zepsucia kabla elektrycznego?

  Kabel elektryczny powinien być zawsze przedmiotem szczególnej uwagi. Należy zwracać uwagę, gdzie się go rozciąga, jak blisko od źródła ciepła on leży, a także jak łatwy dostęp mają do niego dzieci i zwierzęta. Przegryzione przewody to bowiem permanentny problem większości właścicieli uroczych czworonogów. Warto rozważyć więc odpowiednie zabezpieczenie kabli oraz takie ich ułożenie, aby zwierzęta miały do nich utrudniony dostęp.

  Dobrym rozwiązaniem są również urządzenia bezprzewodowe. Kabel elektryczny w wielu przypadkach jest mocno ograniczający. Odkurzacze bezprzewodowe są bez wątpienia bardziej mobilne, a rozwiązania takie jak Air Force 360 od Tefala umożliwiają dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc w mieszkaniu. Brak ciągnącego się kabla w połączeniu ze specjalnym modułem ręcznym (dostępnym w niektórych modelach odkurzaczy bezprzewodowych) ułatwia pracę i czyni ją bezpieczniejszą.

  Podobnie rzecz się ma w przypadku żelazek. Nowoczesne generatory pary oraz stacje parowe nie bez przyczyny działają w oparciu o rozwiązania bezprzewodowe. Dzięki nim praca jest nie tylko bezpieczniejsza, lecz także bardziej efektywna. Plączący się kabel to zawsze pewna niedogodność. W przypadku żelazek bezprzewodowych możliwe jest na przykład także odświeżenie za pomocą gorącej pary tapicerki kanapy lub materaca. Problemu nie stanowi również prasowanie firanek w pionie, a także odświeżanie ich dzięki funkcji, jaką posiada parownica. Może więc zamiast zastanawiać się, jak połączyć przecięty kabel elektryczny, warto rozważyć opcję jego zastąpienia przez rozwiązania bezprzewodowe. Oczywiście nie da się tego zrobić w przypadku każdego sprzętu, natomiast warto pamiętać, że im mniej kabli w domu, tym jest bezpieczniej.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  9