Zadbane i gładkie firany to klucz do eleganckiego wyglądu salonu i pozostałych pomieszczeń w domu. Niektóre materiały wymagają prasowania na zimno, inne wyłącznie pary wodnej. Jak dbać o firany w salonie?

Spis treści

  Jaki materiał na firany do salonu sprawdzi się najbardziej? Z którym będzie najmniejszy problem w kwestii pielęgnacji? To kluczowe pytania, które zadaje sobie każdy w trakcie zakupów.

  Firany do salonu – rodzaje materiałów

  Firany mogą być z żakardu, markizety, organzy, tiulu, woalu, tafty i satyny. Niezwykle wygodnym produktem jest markizeta, czyli dzianina przypominająca siatkę o małych, średnich lub ogromnych oczkach. Małe oczka siatki sprawiają, że materiał jest trwały, natomiast większe przerwy w tkaninie wpływają na delikatność firanki i oddają więcej światła do pomieszczenia. Markizeta nie wymaga prasowania, ponieważ ten materiał prostuje się pod własnym ciężarem. Firany w salonie z materiału zwanego żakardem również nie wymagają prasowania. To najpopularniejszy materiał stosowany do produkcji firan, który jest wytrzymały i trwały, a dzięki temu tak chętnie kupowany. Żakardowe firany wystarczy uprać w pralce, odwirować i powiesić do wyschnięcia. Produkty z organtyny można prać, ale wyłącznie w niskiej temperaturze. Ta sama sytuacja dotyczy prasowania. Przeciwieństwem jest tiul czy satyna, które wymagają prasowania. Tiul jest przejrzysty, bardzo miękki, ale podatny na zagniecenia. Oprócz tego, że wymaga prasowania, trzeba go również regularnie odświeżać ze względu na gromadzący się w firanach kurz. Delikatnego prasowania po praniu wymaga również woal, który najkorzystniej namoczyć w chłodnej wodzie. Pranie i wirowanie subtelnego woalu może się przyczynić do zniszczenia tej tkaniny.

  Jak dbać o firany w salonie?

  Poza niewymagającą markizetą większość materiałów należy prasować i odpowiednio pielęgnować. W odróżnieniu od konkurencji markizeta wygładza się samodzielnie poprzez zawieszenie jej w oknie. Firany do salonu i pokoju, które wymagają prasowania, to tiul i satyna. Jak wygładzać takie tkaniny? Tiul jest bardzo delikatny i subtelny, a do pomieszczeń wpuszcza dużą ilość światła. W trakcie prasowania należy się z nim obchodzić wyjątkowo ostrożnie, aby nie zniszczyć tkaniny. Prasowanie bardzo cienkiego i lekkiego tiulu nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego nierówności należy rozprostować na mokro lub za pomocą urządzeń parowych. Firany z tiulu można zmoczyć i powiesić do wyschnięcia lub potraktować specjalnym sprzętem. Szczególnie polecane urządzenia AGD to generatory pary i parownice z zaawansowaną technologią, która uchroni materiał przed zniszczeniem i wygładzi nierówności. Funkcje nowoczesnych żelazek chronią firany przed przypaleniem i rozciągnięciem. Innym rozwiązaniem na wygładzenie tiulu jest zastosowanie klasycznego żelazka ustawionego na najniższą możliwą temperaturę. Warto również wziąć pod uwagę specjalne nakładki przeznaczone do prasowania delikatnych materiałów. Tiul z dodatkami cekinów i innych naszywek najlepiej wygładzać parą z klasycznego żelazka lub parownicy. Niezależnie od składu delikatnego woalu należy zachować szczególną ostrożność, aby go nie zniszczyć. Firany balkonowe do salonu z woalu, tak jak w przypadku tiulu, najlepiej prasować najniższą temperaturą. Zarówno tiul, jak i woal warto wygładzać generatorem pary lub parownicą umożliwiającą prasowanie w pionie.

  Zobacz także: Jak odpowiednio dbać o firanki w kuchni?

  Firany w salonie z lnu i jedwabiu

  Do najdelikatniejszych materiałów stosowanych do produkcji firan i odzieży należy jedwab wytwarzany z kokonów jedwabnika. Jedwab jest przyjemny w dotyku, lekki i wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz rozwagi w trakcie prasowania. Zarówno długie, jak i krótkie firanki do salonu z jedwabiu należy prasować niską temperaturą, a ochronę przed ewentualnym przegrzaniem czy zaciągnięciem zapewni sucha ściereczka lub nakładka na żelazko. Jedwabne firany i zasłony najlepiej prasować od lewej strony. Z zagnieceniami na materiałach z tej tkaniny bardzo dobrze radzi sobie delikatna para. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lnu, który jest bardzo delikatny, a zarazem trudny w pielęgnacji. Len jest odporny na wysokie temperatury, dlatego firany można prasować żelazkiem ustawionym nawet na 200 stopni. Niestety produkty z lnu są mało odporne na zagniecenia, dlatego najlepiej zawiesić je w oknie i prasować urządzeniem parowym. Tkanina rozłożona na desce do prasowania może się nieestetycznie zaginać i tworzyć trudne do wygładzenia kanty. Ciemne i kolorowe firanki do salonu z lnu warto prasować na lewej stronie przez wilgotną ściereczkę. W odróżnieniu od jedwabiu len można prasować, gdy jest jeszcze wilgotny bez ryzyka powstania plam.

  Firany do salonu z poliestru

  Zarówno firanki do salonu długie, jak i te krótkie są najczęściej tworzone z materiałów syntetycznych takich jak poliester, lycra czy akryl. Zwykle nie wymagają one tak dokładniej pielęgnacji jak len, jedwab czy welur. By zachować estetyczny wygląd tych tkanin, należy je prasować w temperaturze 120 stopni lub takiej, którą zaleca producent. Innym rozwiązaniem jest rozwieszenie materiału na balkonie lub bezpośrednio na karniszu i pozostawienie do wyschnięcia. Do prasowania materiałów syntetycznych warto używać specjalnych nakładek na żelazka, które uchronią je przed błyszczeniem i uszkodzeniami.

  Jak prasować welur?

  Coraz więcej osób rezygnuje z firanek na rzecz grubych zasłon z weluru, wełny i innych materiałów z włosiem. Są przyjemne w dotyku, ale gromadzą zanieczyszczenia w formie roztoczy i innych składników kurzu. Zarówno ciemne, jak i jasne zasłony do salonu należy prasować niską temperaturą tak, aby nie odkształcić włókien materiału. Welur najlepiej prasować generatorem pary ze względu na to, że z nawilżonych tkanin łatwiej usunąć zagniecenia. Co więcej, stacje parowe umożliwiają prasowanie w pionie i mają długi przewód, dlatego jest to rozwiązanie znacznie wygodniejsze od klasycznego żelazka.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1