Kanapa to mebel zarówno praktyczny, jak i dekoracyjny. Aby dobrze spełniała swoją funkcję w salonie, musi być odpowiednio zadbana. Usuwanie bieżących plam to jednak za mało – równie istotne jest systematyczne czyszczenie tapicerki sofy przy pomocy dobrego odkurzacza i sprawdzonych detergentów.

Spis treści

  Kanapa to ważny element wyposażenia domu. Najczęściej stoi w salonie, w którym nie tylko spędzamy wolny czas, ale również przyjmujemy gości. Jako że pełni funkcję reprezentacyjną, musi być schludna, czysta, świeża i zadbana. Niestety, zarówno kanapy narożne, jak i te rozkładane po pewnym czasie się brudzą, zwłaszcza jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta. Kluczowym elementem dbania o meble tego typu jest więc regularne czyszczenie tapicerek, bez względu na to, czy wykonane są one z materiału, czy ze skóry.

  Kanapy do salonu – jaki rodzaj warto kupić?

  Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli kanap. Wybór jednej z nich zależy od preferencji użytkownika, a także rozmiarów pomieszczenia, w którym ma stanąć mebel. Udając się do sklepu, można spotkać różne rodzaje sof.

  • Kanapa rozkładana – znana też jako kanapa z funkcją spania. W ciągu dnia służy jako miejsce do siedzenia, natomiast wieczorem, w razie wizyty niespodziewanych gości, można ją rozłożyć na kształt łóżka. Jej atutem jest to, że występuje w wielu rozmiarach, w związku z czym można wybrać model zarówno do dużego, jak i małego mieszkania (w przypadku niewielkiego metrażu dobrze sprawdzi się kanapa dwuosobowa).
  • Kanapa narożna – kształtem może przypominać literę „L” lub „C” i przeznaczona jest najczęściej do dużych pokoi.
  • Kanapa modułowa – składa się z kilku części, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc różne kombinacje.
  • Kanapa dla dziecka – może być nierozkładana lub rozkładana, a jej modele wyróżniają się najczęściej żywymi kolorami i wzorami.

  Jeśli chodzi o rodzaje tapicerki, to spotyka się sofy skórzane lub materiałowe z obiciem np. z weluru, zamszu lub bawełny.

  Planując zakup kanapy do salonu, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi i użytkowymi, ale również perspektywą łatwego utrzymania mebla w dobrym stanie. Trzeba bowiem pamiętać, że sofy z niektórych materiałów brudzą się łatwiej niż inne. Przykładem mogą być chociażby kanapy z zamszu – tkanina ta jest podatna na zabrudzenia, a jej pielęgnacja wymaga profesjonalnych zabiegów.

  Czyszczenie kanapy z materiałową tapicerką – krok po kroku

  Zastanawiając się, jak wyczyścić kanapę, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana. W przypadku najbardziej rozpowszechnionych tapicerek z weluru i bawełny, zasady porządków są podobne.

  Czyszczenie kanapy materiałowej zawsze należy rozpocząć od gruntownego odkurzenia. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko kurzu, ale także niewidocznych dla oka roztoczy, które mogą być wyjątkowo uciążliwe, zwłaszcza dla alergików. Czyszczenie na sucho warto więc przeprowadzać minimum raz w tygodniu.

  Czym odświeżyć kanapę z materiałowym obiciem? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni sprzęt do czyszczenia tapicerki. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy typu 2w1, który posiada moduł ręczny. Taki sprzęt jest niezwykle lekki i poręczny, co w znaczący sposób ułatwia sprzątanie. Dzięki odpowiednim końcówkom oraz odczepianej części ręcznej, bez trudu można dotrzeć do wszelkich zakamarków zarówno kanapy narożnej, jak i rozkładanej. Dodatkowym ułatwieniem może być też szczotka z wbudowaną żarówką LED, która pomoże w usunięciu kurzu nawet z najmniejszych szczelin.

  Jeśli jednak nie mamy pod ręką takiego sprzętu, możemy użyć klasycznego odkurzacza z workiem lub modelu bezrowkowego. Najważniejsze, aby urządzenie wyposażone było w zestaw odpowiednich filtrów, jak np. HEPA lub worek Hygiene+. Dzięki takiej zaawansowanej technologii odkurzacz bez trudu usunie nie tylko kurz, ale również wszelkie pyły, włosy, sierść zwierząt oraz roztocza, a także zneutralizuje brzydkie zapachy. W ten sposób kanapa w salonie będzie nie tylko wyglądać, ale i pachnieć jak nowa. Dodatkowo dobry odkurzacz powinien mieć specjalną ssawkę przystosowaną do powierzchni tapicerowanych, co również usprawni proces sprzątania. 

  Po czyszczeniu mebli tapicerowanych odkurzaczem warto przetrzeć je wilgotną ściereczką. Domowym sposobem na odświeżenie kanapy jest także rozłożenie na niej wilgotnego prześcieradła i delikatne przetrzepanie trzepaczką do dywanów.

  Jeżeli na sofie widoczne są plamy, należy niezwłocznie się ich pozbyć. Jak wyczyścić kanapę materiałową? W tym przypadku można zastosować wilgotną ściereczkę nasączoną płynem do mycia naczyń, szamponem do dywanów lub środkiem do mycia mebli z obiciem. Równie skuteczne są też domowe sposoby, czyli użycie roztworu 10 g kwasku cytrynowego i ½ szklanki wody.

  Jak przeprowadzić czyszczenie tapicerki skórzanej?

  Kanapa ze skóry jest meblem nieco bardziej wymagającym. Mimo to podstawy sprzątania są bardzo podobne. Czyszczenie skórzanej tapicerki ponownie należy rozpocząć od jej odkurzenia, np. urządzeniem bezworkowym lub bezprzewodowym. Kolejnym krokiem jest umycie jej i nawilżenie – w tym celu można wykorzystać sprawdzone środki chemiczne, najlepiej polecane przez producenta lub zaufanego tapicera mebli skórzanych. Tego typu detergenty sprawdzą się nie tylko w przypadku usuwania lekkich zabrudzeń, ale również przy plamach po winie, kawie, herbacie, a także tłuszczu i sosach.

  Istnieją także domowe metody na to, żeby wyczyścić skórę na kanapie. W przypadku lekkich zabrudzeń warto zastosować ścierkę namoczoną wodą z rozpuszczonymi płatkami mydlanymi. Należy delikatnie przetrzeć nią skórzaną sofę, a potem zostawić do wyschnięcia. Gdy obicie będzie suche, warto nawilżyć je zwykłą oliwą z oliwek lub olejem lnianym, nakładanym okrężnymi ruchami przy pomocy suchej szmatki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?