Magiczna gąbka to na pierwszy rzut oka niepozorny produkt. Ma jednak szereg zaskakujących właściwości. Dzięki niej domowe porządki mogą stać się o wiele szybsze i łatwiejsze. Nie bez przyczyny jest określana jako magiczna – gąbka tego typu pozwala na usunięcie nawet uciążliwych zabrudzeń.

Spis treści

  Magiczne gąbki znalazły uznanie w wielu polskich domach. Praktycznie każdy, kto je wypróbował, chwali sobie ich niezwykłe właściwości. Dzięki charakterystycznej strukturze doskonale usuwają nawet uciążliwe plamy, które są odporne na czyszczenie tradycyjnymi środkami. Aby magiczna gąbeczka pomagała w sprzątaniu, należy jednak używać jej we właściwy sposób.

  Magiczna gąbka – z czego jest zrobiona i jak działa?

  Magiczna gąbka to produkt przeznaczony do czyszczenia. To biała lub szara kostka, która wielkością przypomina tradycyjny zmywak do naczyń. Jej zalety wynikają z materiału, z którego jest zrobiona. Gąbka magiczna wykonana jest z pociętej pianki melaminowej, czyli tworzywa, które stosuje się w budownictwie do wyciszania i ocieplania ścian. Wyróżnia się ono chropowatą strukturą, a jego powierzchnia przypomina w dotyku drobny, skoncentrowany proszek. Co ważne, melamina wykazuje przy tym właściwości ścierne oraz świetnie chłonie brud oraz wilgoć. Jest przy tym odporna na działanie zimnej i ciepłej wody, tłuszcze i rozpuszczalniki, a także substancje kwasowe i zasadowe. Z tego względu coraz częściej znajduje zastosowanie podczas sprzątania. Warto przy tym podkreślić, że magiczna gąbka z melaminy jest w pełni bezpieczna dla człowieka, dlatego można używać jej bez obaw o swoje zdrowie. Ma to wyjątkowo duże znaczenie, jeżeli w domu są dzieci.

  Jak działa magiczna gąbka? Cały proces przypomina używanie gumki do ścierania lub papieru ściernego. Pod wpływem pocierania danej powierzchni melamina stopniowo się wykrusza, aż do całkowitego zniknięcia. Kupując taki produkt, trzeba więc mieć na uwadze to, że magiczne gąbki się zużywają. Aby były bardziej wydajne i wygodne w użyciu, przed zastosowaniem warto podzielić je na kilka mniejszych kawałków.

  Jak używać magicznej gąbki?

  Aby magiczna gąbka do czyszczenia dobrze spełniła swoje zadanie, należy stosować ją we właściwy sposób. Warto więc pamiętać, że używana na sucho nie będzie zbyt efektywna. Dlatego też przed zabraniem się do usuwania plam trzeba delikatnie zmoczyć ją letnią wodą, a następnie ostrożnie odcisnąć jej nadmiar. Potem można przejść do czyszczenia zabrudzeń – wystarczy lekko przecierać je magiczną gąbeczką. Nie wymaga to stosowania żadnych chemicznych preparatów ani dużej siły – trzeba jedynie uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

  Co ważne, magiczną gąbeczkę można wykorzystać kilkukrotnie. Po sprzątaniu wystarczy odcisnąć z niej resztkę wody i w ten sposób usunąć brud. W tym celu najlepiej spłaszczyć ją dłońmi – próbując ją wyżąć, można doprowadzić do jej pokruszenia i zniszczenia. Jako że magiczna gąbka się ściera, w przypadku generalnych porządków w całym domu jedna sztuka produktu może się całkowicie zużyć. Trwałość tego środka zależy bowiem od poziomu eksploatacji.

  Magiczne gąbki do czyszczenia – co można nimi posprzątać?

  Magiczne gąbki do sprzątania mają mnóstwo różnorodnych zastosowań. Bez problemu można nimi wyczyścić wiele powierzchni oraz przedmiotów codziennego użytku. Tego typu produkt nadaje się m.in. do:

  • mycia zlewu,

  • usuwania tłustych plam oraz resztek kleju,

  • czyszczenia śladów po kredkach i flamastrach (nie tylko na blatach czy stołach – produkt doskonale sprawdza się też jako magiczna gąbka do ścian),

  • usuwania plam po lakierze do paznokci,

  • odświeżania i mycia fug na podłodze lub na ścianie (magiczna gąbka do fug sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience czy przedpokoju),

  • czyszczenia plastikowych powierzchni,

  • usuwania osadu po kawie i herbacie z kubków,

  • mycia luster, kabiny prysznicowej i wanny,

  • czyszczenia białej gumy na trampkach.

   

  Jak widać, zastosowanie magicznej gąbki może być naprawdę szerokie. Sprzątanie przy jej użyciu jest bardzo proste, a przy tym szybkie i wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że pod wpływem mocnej eksploatacji produkt zaczyna się rwać i kruszyć – wtedy należy wymienić go na nowy. Jeśli podczas porządków drobne fragmenty magicznej gąbeczki zaczynają się odrywać i opadać na podłogę, łatwo można je sprzątnąć przy pomocy dobrego odkurzacza. Doskonale sprawdzi się robot sprzątający Tefal Explorer Serie 80. Urządzenie jest sterowane zdalnie i ma aż 3 tryby mocy, dzięki czemu szybko usuwa nawet drobne zabrudzenia. Ułatwiają to również boczne szczotki Dual Force, które świetnie docierają we wszystkie zakamarki odkurzanej posadzki lub dywanu.

  Magiczna gąbka – do czego jej nie stosować?

  Choć magiczna gąbka do czyszczenia jest stosunkowo uniwersalnym produktem, nie powinno się jej stosować do wszystkich powierzchni. Przede wszystkim należy unikać usuwania nią zabrudzeń z ekoskóry, delikatnych naczyń oraz ubrań. Z ostrożnością należy też podejść do sprzątania niektórych mebli – magiczna gąbka do tapicerki nie jest polecana. Oprócz tego lepiej zrezygnować z używania produktu w przypadku powierzchni lakierowanych oraz ścian pokrytych farbą, która nie jest przeznaczona do czyszczenia.

  Aby mieć pewność, że magiczna gąbka nie zniszczy danej powierzchni, przed jej użyciem zawsze warto wykonać próbę. W tym celu wystarczy lekko ją zwilżyć, a następnie przetrzeć nią niewidoczny fragment danego przedmiotu. Jeżeli nie powstaną na nim zarysowania, spokojnie można wykorzystać produkt do sprzątania.

  Ile kosztują magiczne gąbki i gdzie można je kupić?

  Magiczne gąbki cieszą się coraz większą popularnością, dlatego obecnie są już ogólnodostępne. Bez problemu można kupić je w supermarketach, drogeriach, sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub przez Internet. Najczęściej są sprzedawane po 2 sztuki. Koszt takich magicznych gąbek wynosi zazwyczaj od 2 do 5 zł.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  7