Błyszczące i wypielęgnowane parkiety to marzenie wielu osób. Urządzeniem, które umożliwia osiągnięcie takiego efektu, jest froterka. Froterka do podłóg sprawdzi się w przypadku powierzchni z drewna, korka naturalnego, PCV, kamienia, linoleum czy paneli laminowanych.

Spis treści

  Froterki są zazwyczaj bardzo proste w obsłudze, a dzięki swej konstrukcji poruszanie się z nimi nie stanowi problemu. Do wygładzania powierzchni służą specjalne pady polerskie, spośród których mamy do wyboru m.in. pady uniwersalne lub specjalne (np. do podłóg lakierowanych, woskowanych czy laminatu). Bardzo ważną kwestią jest właściwe użytkowanie froterki. Przed zastosowaniem urządzenia podłoga powinna być dokładnie umyta oraz odkurzona.

  Jakie zastosowanie ma froterka?

  Froterka do podłóg to urządzenie, którego głównym zadaniem jest nadawanie powierzchniom blasku w bardzo krótkim czasie oraz bez większego wysiłku fizycznego. Zastosowanie urządzenia gwarantuje nadanie połysku podłodze wykonanej z niemal każdego materiału. Froterka pozwala także na dokładne nanoszenie wosku, polerowanie standardowe oraz polerowanie na wysoki połysk, w zależności od preferencji. Froterka do podłogi przypomina nieco szorowarkę, jednak w przeciwieństwie do niej pozwala na pracę w dużo większym zakresie obrotów. To właśnie dzięki wysokiej prędkości podłoga nabiera blasku, natomiast zastosowana przy czynności czyszczenia chemia, poprzez polimeryzację wysoką temperaturą, tworzy na podłodze warstwę chroniącą przed ponownym zabrudzeniem. Konstrukcja froterki jest zazwyczaj bardzo prosta i ergonomiczna, dzięki czemu poruszanie się z urządzeniem nie stanowi większego problemu. Za wygładzanie powierzchni odpowiedzialne są specjalne pady polerskie. Użytkownik ma do wyboru pady tradycyjne lub specjalne rodzaje (do podłóg lakierowanych, woskowanych czy laminatu).

  Jakie są rodzaje froterek do podłóg?

  Wyróżnia się kilka rodzajów froterki do podłóg. Ich podział dotyczy m.in. wykonywanych przez urządzenie obrotów:

  • froterka niskoobrotowa – świetnie sprawdzi się do codziennych zadań w domu, np. froterowania parkietu w salonie czy powierzchni na tarasie,
  • froterka wysokoobrotowa – ten rodzaj przeznaczony jest do wykonywania zadań specjalnych takich jak polerowanie bardzo dużych przestrzeni. Sprzęt wyróżnia się znacznie większą mocą niż froterka niskoobrotowa, co przekłada się na dużą liczbę obrotów (od 150 do 1500 na minutę).

  Przeczytaj również: Samodzielne cyklinowanie podłogi – jak po nim posprzątać?

  Froterka powinna być zawsze dostosowywana do typu podłogi, którą ma polerować. Do pielęgnacji granitu o wiele lepiej sprawdzi się froterka o dużej mocy i szybkich obrotach. Wynika to z tego, że struktura granitu pełna jest niewielkich drobinek, dlatego tylko froterka wyposażona w dużą moc będzie w stanie wydobyć piękno i blask tego kamienia. Podobnym typem powierzchni jest marmur, niemniej jednak wymaga on nieco delikatniejszego podejścia niż granit. Powierzchnia gresu obfituje natomiast w nierówności i otwory, dlatego dość trudno go dokładnie wypolerować. Z tego względu do jego pielęgnacji konieczny jest dobór odpowiedniego urządzenia, czyli specjalnej froterki do gresu wyposażonej w pad o ziarnistej strukturze.

  Froterka czy odkurzacz – co lepiej wybrać?

  Jeśli stoimy przed wyborem zakupu tylko jednego urządzenia do domu, warto wziąć pod uwagę fakt, że froterka nie posłuży do porządkowania podłóg. To sprzęt jednotarczowy, wykorzystywany do nadawania blasku powierzchniom już wyczyszczonym. Na rynku dostępnych jest sporo odkurzaczy, które wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Wystarczy wymienić tu odkurzacze szczotkowe, mające możliwość zainstalowania nakładki odkurzająco-polerującej, która nie tylko wysprząta podłogę, ale także nada jej blasku. Urządzenie to może okazać się zatem świetną alternatywą dla froterki.

  Na jakie odkurzacze do domu warto jeszcze zwrócić uwagę? Bardzo dobrym rozwiązaniem są odkurzacze bezworkowe, w których cząsteczki brudu wpadają do specjalnego zbiornika na wodę. Odkurzacz, najczęściej zaopatrzony dodatkowo w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), przefiltrowuje powietrze, które z urządzenia wydostaje się czyste, świeże, bez alergenów i bakterii. Odkurzacze tego typu są szczególnie polecane dla alergików, astmatyków czy właścicieli zwierząt. Kolejnym wartym uwagi urządzeniem jest odkurzacz robot, który niemal całkowicie wyręcza w sprzątaniu domowników. Robot to bardzo mały odkurzacz na akumulator, który porusza się po powierzchni, zbierając po drodze wszelkie zanieczyszczenia. Należy do rodziny odkurzaczy automatycznych. Sprzęt jest pozbawiony worka, a zanieczyszczenia lokowane są we wbudowanym w urządzenie pojemniku. Z kolei doskonałym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, np. kawalerek, jest odkurzacz pionowy. To urządzenie bardzo łatwe do złożenia, a ponadto można nim manewrować, dzięki czemu kurz zostaje usunięty nawet z trudno dostępnych miejsc. Niemniej jednak zasięg odkurzacza pionowego zależny jest od długości kabla albo mocy akumulatora. Należy dodać, że jest to sprzęt niezwykle cichy, a niektóre z egzemplarzy wyposażone są w dodatkowy filtr HEPA. Warto także wspomnieć o odkurzaczach piorących, które umożliwiają czyszczenie wykładzin tekstylnych, tapicerek i dywanów na mokro. Odkurzacz tego typu sprawdzi się także do czyszczenia paneli czy innych podłóg twardych. Mimo że odkurzacz z funkcją mycia nie jest najtańszym rozwiązaniem, to pielęgnowane nim powierzchnie wyglądają niemal jak nowe. Należy jednak pamiętać o zaopatrzeniu się w specjalne detergenty rekomendowane przez producentów konkretnych modeli. Obsługa odkurzacza myjącego podłogi polega na naniesieniu roztworu czyszczącego na powierzchnię, a następnie odessaniu go razem z rozpuszczonym brudem. Metoda ta nazywana jest ekstrakcją. Odkurzacze do prania są zazwyczaj wyposażone w dwa pojemniki. Pierwszy służy do wypełniania mieszaniną czystej wody i detergentu, drugi gromadzi brudną ciecz, która zbiera się po praniu dywanu. Na rynku dostępne są również odkurzacze na parę, czyszczące samą parą wodną, bez konieczności korzystania z detergentów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1