Robaki w domu bywają bardzo trudnymi do wytępienia lokatorami. Czasami jednak wystarczy wdrożenie prostych rozwiązań i skutecznych zasad dotyczących utrzymania czystości, aby pozbyć się części z nich. Trzeba pamiętać, że robaki w domu gnieżdżą się tam, gdzie jest kurz, wilgoć i brud.

Spis treści

  Robaki w domu potrafią bardzo utrudnić życie. Ich obecność może nie tylko wywoływać strach, lecz także wiązać się z większym narażeniem na choroby i ugryzienia. Warto więc jak najszybciej się pozbyć robaków z domu.

   

  Robaki w domu – jak się przed nimi uchronić?

  Robaki w domu to zjawisko nie tylko nieestetyczne, lecz także niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Część domowych robaków przenosi bowiem różnego rodzaju zanieczyszczenia, część atakuje człowieka, a jeszcze inne stworzenia niszczą produkty spożywcze i ubrania. Tacy niechciani lokatorzy są więc bardzo uciążliwi, a niektórych z nich trudno jest się pozbyć. Należy więc się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. To łatwiejsze niż próba usunięcia ich z domu.

   

  Przed wynajęciem mieszkania warto upewnić się, czy w bloku nie ma takiego problemu. Trzeba bowiem pamiętać, że znaczna część robaków kryje się w różnego typu szparach i ciemnych zakamarkach, za meblami, w ubraniach, dywanach, pod wykładziną, w drewnianej nodze od stołu, a nawet w pościeli. Można ich więc nie zauważyć podczas oglądania lokalu pod wynajem. Jeśli w sąsiedztwie znajdują się zsypy lub wysypiska śmieci, zagrożenie jest większe.

   

  Robaki w domu nie stronią od wilgoci, brudu i kurzu. To właśnie te czynniki najbardziej sprzyjają pojawieniu się insektów, warto więc zadbać o jak najwyższy poziom czystości. Inwestycja w skuteczny odkurzacz z pewnością może pomóc w ochronie przed robactwem. Odkurzacze bezprzewodowe TEFAL AIR FORCE mają nie tylko wyjątkowo skuteczną szczotkę i silnik o dużej mocy ssania, lecz także komplet akcesoriów, które pozwalają dokładnie posprzątać nawet trudno dostępne zakamarki. Moduł ręczny z kolei ułatwia czyszczenie rogów pod sufitem, kanap, regałów i wielu innych miejsc. 

   

  Oczyszczanie powietrza jest równie ważne, jak usuwanie kurzu. Dlatego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza o rozbudowanym systemie filtracji, takim jak w TEFAL PURE AIR. Dzięki temu można pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, dymu, oparów, bakterii i drobnoustrojów. Utrzymanie czystości powietrza pozwala redukować możliwość pojawienia się insektów oraz zneutralizować powietrze po użyciu środków owadobójczych.

   

  Robaki w domu: rodzaje

  Robaków w domu może być bardzo wiele i nie chodzi tutaj wyłącznie o ich ilość, lecz także o różnorodność. Małe, brązowe robaki w domu zwykle okazują się pluskwami, prusakami, molami lub mącznikiem młynarkiem. Białe robaki z kolei to najczęściej rybiki cukrowe oraz larwy spuszczela, warto jednak pamiętać, że pluskwy na początku również są białe, podobnie jak gąsienice mklika mącznego. Klasyfikacja robaków domowych na podstawie koloru pancerza nie jest więc zbyt dobrym rozwiązaniem. Znacznie bardziej użyteczna wydaje się klasyfikacja na podstawie miejsca występowania i źródła pokarmu.

   

  Jakie robaki można spotkać w domu?

  W kuchni robaki pojawiają się zaskakująco często, głównie z powodu pożywienia, które się tam znajduje. Do najczęściej pojawiających się tutaj insektów należą:

  • Mącznik młynarek – chrząszcz, który jest amatorem produktów zbożowych; wyróżnia go duży pancerz o podłużnym karbowaniu. Samica w otwartej mące składa larwy, które początkowo są białe i prawie nieodróżnialne od mąki, a z czasem zmieniają się w małe brązowe robaki. W domu należy z nimi walczyć przede wszystkim za pomocą szczelnych opakowań na produkty mączne. Torebki, w których pojawił się mącznik młynarek, trzeba w całości wyrzucić.
  • Mklik mączny – te małe białe robaki w domu potrafią narobić wiele szkód. Larwy mklika żerują bowiem na mąkach, kaszach, makaronach, owocach, orzechach, a nawet na czekoladzie. Larwy mogą znaleźć się w pozornie szczelnych kartonowych opakowaniach, gdzie rozwijają się i stają latającymi, dojrzałymi osobnikami. Wyraźnym śladem bytności larw są zwisające pojedyncze ziarna mąki lub kaszy. W takiej sytuacji natychmiast należy wyrzucić daną torebkę, przejrzeć całą szafkę i dokładnie przetrzeć półki ściereczką nasączoną wodą z octem.

  W łazience i kuchni spotkać można takie owady jak:

  • Rybik cukrowy – to srebrzysty, bezskrzydły owad osiągający do 20 mm długości. Bytuje w miejscach o dużej wilgotności, ciepłych. Żywi się papierem, klejem organicznym, drewnem, a także pokarmem zawierającym cukier. Nie szkodzi człowiekowi, usunąć go można za pomocą środków owadobójczych, warto także zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu i usunąć wszystkie nieszczelności.
  • Karaluchy (karaczany) i prusaki – wyjątkowo nieprzyjemne pełzające robaki w domu. Gnieżdżą się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Niestety karaluchy roznoszą m.in. zarazki gruźlicy i tyfusu, prusaki są mniej niebezpieczne, ale walka z nimi jest równie trudna. Bardzo szybko uodparniają się na nowe środki chemiczne. Kluczowe jest tutaj zabezpieczenie wszystkich nieszczelności, poprawa warunków higienicznych i zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniach.

   

  Popularne i nietypowe robaki w domu

  W domu pojawić się mogą takie popularne robaki jak:

  • Mrówki faraona – walka z nimi opiera się przede wszystkim na absolutnej czystości i porządku. Nie można zostawiać na wierzchu żadnych okruchów, resztek jedzenia, odpadków. Nóżki od stołu lub krzeseł warto od dołu posmarować wazeliną, aby uniemożliwić przemarsz szkodników, koniecznie należy uszczelnić miejsca styku rur, okna i drzwi balkonowe.
  • Pająki – można je odstraszyć zapachem kasztanów i żołędzi, dobrym sposobem jest także posmarowanie okien i drzwi sokiem z cytryny.
  • Muchy domowe – nie gryzą, ale są niebezpiecznie, ponieważ przenoszą bakterie, a przy tym żerują na padlinie i kale. W walce z nimi pomagają moskitiery, kurtyny powietrzne, lampy na muchy. 

  Mniej oczywiste, również pojawiające się w domu insekty to:

  • Pluskwa domowa – te skaczące robaki w domu są niebezpieczne, bo żywią się ludzką krwią. W walce z nimi pomagają płyny, spraye, proszki, pułapki, chociaż czasami jest potrzebna profesjonalna pomoc.
  • Spuszczel – szkodnik żywiący się drewnem, zasiedlający rusztowania dachów, ramy okienne oraz boazerię. Charakteryzuje się grubym, białym, segmentowanym ciałem. O jego obecności świadczy odgłos chrobotania.
  • Kołatek domowy – mały robak, który chętnie żeruje na schodach i meblach, towarzyszy temu bardzo charakterystyczny odgłos kołatania w meblu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  11