Kabina prysznicowa to szczególna przestrzeń w łazience, której utrzymanie w czystości wymaga często sporo pracy i energii. Szczególnie uciążliwy wydaje się osad z wody i mydła, który bardzo trudno jest usunąć ze ścian kabiny.

Spis treści

  Kabina prysznicowa wymaga stosowania odpowiednich środków czystości. Można również wypróbować domowe detergenty. 

  Czyszczenie kabiny prysznicowej 

  Drzwi do kabiny prysznicowej, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, są nieustannie narażone na osadzanie się na nich mieszkanki wody i środków do mycia. Taki osad bardzo trudno usunąć. Najlepiej robić to możliwie na bieżąco. Im jest on bowiem starszy, tym trudniej się go pozbyć. Na rynku masz do wyboru kilka rozwiązań, które mogą ci pomóc w walce z tego typu nieestetycznym i niehigienicznym osadem. 

  Pierwsze rozwiązanie to oczywiście środki chemiczne dostępne w drogerii. Różnią się między sobą stopniem skuteczności, jednak specjalistyczne produkty z pewnością pomogą ci w usuwaniu nieestetycznych smug, rozpuszczą osad gromadzący się przy uszczelkach, a co najważniejsze – zabiją także bakterie oraz inne niebezpieczne mikroorganizmy gromadzące się w wilgotnych częściach łazienki.

  Drugie rozwiązanie to stosowanie domowych detergentów opartych na naturalnych środkach, które można znaleźć w każdym domu. To dobra metoda dla osób, które są zwolennikami ekologicznego sprzątania, a także tych, które źle znoszą kontakt z substancjami chemicznymi. 

  Ostatnie, trzecie rozwiązanie to myjki parowe, które emitują gorącą parę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Rozpuszczają one osad, a ponieważ gorąca para pod wysokim ciśnieniem działa również antybakteryjnie – niszczą niebezpieczne bakterie, grzyby, pleśń, drobnoustroje i inne mikroorganizmy

  Czyszczenie kabiny prysznicowej środkami w drogerii

  Mycie kabiny prysznicowej środkami z drogerii ma swoje plusy. Przede wszystkim spora część tych sklepowych produktów jest naprawdę skuteczna. Można zakupić środki czyszczące w płynie lub w formie wygodnego sprayu. Wystarczy popsikać nimi kabinę i przetrzeć czystą ściereczką. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że detergenty są szkodliwe dla zdrowia. Tego typu środki zawierają przede wszystkim silnie żrący kwas chlorowodorowy, którego resztki (osadzające się na drzwiach kabiny) mogą wywoływać np. u alergików lub osób z AZS bardzo silną reakcję skórną. 

  Czym umyć kabinę prysznicową?

  Naturalne środki do czyszczenia kabiny prysznicowej to bardzo dobre rozwiązanie z kilku powodów. Sięgają po nie przede wszystkim osoby prowadzące ekologiczny styl życia, warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie domowe mieszanki są nie mniej skuteczne od sklepowych detergentów, a w dodatku stanowią bardziej bezpieczne i – co też istotne – znacznie tańsze rozwiązanie. Warto więc wypróbować jedną z proponowanych metod:

  • ocet – środek niezastąpiony w domu. Jeśli nauczysz się go wykorzystywać, może zostać twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce o czystość. Świetnie sprawdza się mieszkanka 1:1 z wodą. Taki roztwór wystarczy nanieść na zabrudzoną powierzchnię, pozostawić na niej na kwadrans, a po upłynięciu kwadransa zetrzeć ściereczką i spłukać kabinę. Nie martw się, taki środek nie zmatowi szkła;
  • soda oczyszczona z wodą utlenioną – mieszkanka ta świetnie radzi sobie z pleśnią i grzybami np. przy uszczelkach kabiny prysznicowej. Na wybrane miejsce nałóż samą sodę i zostaw ją na 10–15 minut. Po upływie tego czasu wyczyść dane miejsce, a na koniec polej uszczelki wodą utlenioną i pozostawić do wchłonięcia.

  Środki niewskazane do czyszczenia kabiny prysznicowej

  Warto pytać nie tylko o to, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, lecz także jakich produktów unikać. Z pewnością nie powinno się stosować do kabiny prysznicowej preparatów ścierających. Pasty czyszczące i różnego rodzaju mleczka to niezbyt dobry wybór, ponieważ ich stosowanie może doprowadzić do porysowania ścianek kabiny, a takie rysy to niestety idealne siedlisko dla bakterii. Jeśli chodzi o same akcesoria, z pewnością należy stawiać na miękkie ściereczki. Unikamy gąbek zmywakowych lub innych akcesoriów z właściwościami ściernymi. Uszkadzając materiał, z którego wykonana została kabina, nie tylko przyczyniamy się do powstania nieestetycznego efektu – takie zarysowania trudno usunąć, jeszcze mocniej się osadza w nich brud i rozwijają bakterie. 

  Zadbaj o dobry klimat w łazience

  Zarysowania w kabinie prysznicowej, osad na jej drzwiach, kafelkach łazienkowych – wszystkie te zabrudzenia to nie tylko nieestetyczny widok, lecz także doskonałe siedlisko do rozwoju bakterii i innych niebezpiecznych mikroorganizmów. Aby się ich pozbyć z łazienki, warto regularnie czyścić prysznic, wannę i umywalkę, a także zainwestować w oczyszczacz powietrza. Urządzenia takie jak TEFAL Pure Air Genius PT3080 zostały wyposażone w specjalny rodzaj filtra, który radzi sobie zarówno z alergenami, jak i z bakteriami oraz innymi drobnoustrojami. Takie ciche i energooszczędne urządzenie eliminuje do 100% alergenów i drobnych cząsteczek. Wszystko dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji z filtrem Allergy+. Oprócz niebezpiecznych cząsteczek unoszących się w łazience usuwa wszechobecny w naszych mieszkaniach rakotwórczy formaldehyd. W 4 minuty oczyszczacz skutecznie filtruje powietrze nawet na 10 metrach kwadratowych. Co ważne, urządzenie jest wyposażone w inteligentny czujnik, który mierzy aktualny poziom zanieczyszczeń i dostosowuje do niego prędkość filtrowania. Zaletą tego sprzętu jest także możliwość zarządzania pracą oczyszczacza za pomocą specjalnej aplikacji. TEFAL Pure Air Genius został zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii. Zużywa podobną ilość prądu jak żarówka LED. Bez problemu może pracować również nocą, ponieważ przy minimalnej prędkości działa wyjątkowo cicho, zapewniając dyskretną filtrację i niezakłócony sen.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1