Mosiądz to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z czasem mogą bowiem pojawić się na nim różnego typu plamy, zielonkawy nalot lub nieestetyczne smugi. Na szczęście czyszczenie mosiądzu nie jest trudne. Aby usunąć z niego zabrudzenia, często wystarczy zastosować domowe środki.

Spis treści

  Mosiądz prezentuje się bardzo elegancko. Z tego względu wykonuje się z niego m.in. okucia, klamki, dekoracyjne figurki i inne bibeloty, żyrandole, a także biżuterię. Pod wpływem użytkowania każdy przedmiot zaczyna jednak zbierać zabrudzenia i nie wygląda już tak estetycznie. Warto więc wiedzieć, czym wyczyścić mosiądz, aby zrobione z niego elementy odzyskały dawny blask.

  Jak wyczyścić mosiądz? Wstępne oczyszczenie mosiężnych elementów

  Na co dzień do czyszczenia mosiądzu nie trzeba używać żadnych specjalnych środków. Podczas cotygodniowych porządków wystarczy pozbywać się kurzu ze zrobionych z niego elementów. W przypadku bibelotów, np. figurek lub wazonów, można go usunąć przy pomocy miotełki wykonanej z piór lub syntetycznego materiału. Z kolei klamki i mosiężne okucia warto przecierać specjalną ściereczką antystatyczną.

  Z mosiądzu często wykonane są także starodawne lampy wiszące. Aby usunąć zalegający na nich kurz, również warto zastosować miotełkę. Zastanawiając się, czym wyczyścić żyrandol z mosiądzu, alternatywnie można postawić na wykorzystanie poręcznego odkurzacza. Dobrze sprawdzi się np. bezprzewodowy sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Pro o mocy 100 Air Wattów, który zapewnia maksymalną skuteczność sprzątania. Jego lekka obudowa i wygodna konstrukcja sprawiają, że jest bardzo komfortowy w użyciu. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu w elektroszczotkę z podświetleniem LED, pozwala dostrzec i usunąć każdy, nawet najmniejszy pyłek na żyrandolu.

  Standardowe czyszczenie mosiądzu obejmuje też przetarcie jego powierzchni przy pomocy delikatnej ściereczki z mikrofibry zwilżonej w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła. Dzięki temu można pozbyć się świeżych i lekkich zabrudzeń. Wystarczy delikatnie wyszorować mosiądz szmatką, a na koniec wytrzeć go do sucha przy pomocy papierowego ręcznika.

  Czym wyczyścić mosiądz? Domowe sposoby przy użyciu octu, sody lub ketchupu

  Nawet jeśli dba się o podstawową pielęgnację mosiężnych elementów, po pewnym czasie mogą pojawić się na nich nieco bardziej uciążliwe zabrudzenia. Warto wówczas wiedzieć, czym czyścić mosiądz. Najłatwiej wykorzystać naturalne metody, które nie wymagają kupowania specjalistycznych środków. W tym celu wystarczy zastosować produkty, które znajdują się w praktycznie każdej kuchni.

  Domowe sposoby czyszczenia mosiądzu często wymagają użycia octu. Jeżeli chce się usunąć brzydkie, tłuste plamy, należy połączyć go z sodą oczyszczoną. Oba produkty trzeba wymieszać ze sobą w taki sposób, aby stworzyły gęstą papkę. Powstałą masę najlepiej nałożyć na mosiężne elementy przy pomocy szczoteczki, a następnie wyszorować ich powierzchnię. Po tym zabiegu wystarczy spłukać je wodą i wytrzeć do sucha.

  Kolejna domowa pasta do czyszczenia mosiądzu jest równie łatwa do przygotowania. Aby ją zrobić, trzeba zmieszać w misce ⅔ szklanki octu winnego, ½ szklanki soli oraz ⅔ szklanki mąki jęczmiennej. Gdy ze składników powstanie jednolita, lepka masa, należy nałożyć ją na mosiężne elementy. W przypadku małych przedmiotów można po prostu zanurzyć je w papce. Następnie trzeba odczekać kilka godzin, a na koniec zmyć pastę wodą, osuszyć mosiądz i delikatnie wypolerować go miękką szmatką. Dzięki temu zabiegowi będzie lśnił jak nowy.

  Czyszczenie mosiądzu można też przeprowadzić samą sodą. Ten sposób sprawdzi się w przypadku małych elementów wykonanych z tego materiału, np. figurek, monet czy biżuterii. Wystarczy zalać przedmioty roztworem przygotowanym z 1 l gorącej wody i około 60 g sody. Po kilkunastu minutach takiej „kąpieli” należy je wyjąć i dokładnie wytrzeć.

  Następna dość nietypowa metoda wymaga zastosowania popularnego artykułu spożywczego. Choć wiele osób zastanawia się, jak czyścić mosiądz, nie wszystkie z nich wiedzą, że można do tego wykorzystać… zwykły ketchup. Produkt ten zawiera sporo octu oraz soli, dlatego świetnie nadaje się do usuwania plam i smug z mosiężnych przedmiotów. Wystarczy nałożyć go np. przy pomocy szmatki na zabrudzenie i zostawić tak na całą noc. Rano należy wyszorować dokładnie mosiądz szczotką, a następnie usunąć resztkę ketchupu przy pomocy wody. Na koniec, jak zawsze, mosiężny przedmiot lub element trzeba przetrzeć do sucha – wilgoć ma bowiem negatywny wpływ na wygląd tego stopu metalu.

  Czyszczenie mosiądzu colą lub pastą do zębów

  Ciekawą metodą usuwania zabrudzeń jest też czyszczenie mosiądzu kwasem fosforowym. Tę substancję można znaleźć w popularnym napoju, czyli coli. Pozwala ona na pozbycie się plam i brzydkiego nalotu zwłaszcza z małych przedmiotów. Wystarczy zanurzyć je w takim płynie na kilkanaście minut, a następnie wyjąć i dodatkowo umyć wodą z dodatkiem zwykłego mydła.

  Czyszczenie mosiądzu domowym sposobem można też przeprowadzić, wykorzystując do tego pastę do zębów. Doskonale usuwa ona zanieczyszczenia również z innych metali, np. srebra i złota. Aby oczyścić nią mosiądz, należy nanieść jej grubą warstwę na zabrudzenie, a następnie wetrzeć ją przy pomocy miękkiej, bawełnianej ściereczki. Po kilku chwilach plamy, smugi i nalot powinny zniknąć. Trzeba przy tym pamiętać, aby do zabiegu wykorzystać zwykłą pastę, która nie ma w składzie wybielających składników w formie mikrogranulek, ponieważ mogą one porysować mosiądz.

  Profesjonalne czyszczenie mosiądzu specjalnymi środkami

  Jeśli chodzi o czyszczenie mosiądzu, domowe sposoby zazwyczaj wystarczą, aby pozbyć się uciążliwego nalotu czy innych plam. Jeżeli jednak zabrudzenia są wyjątkowo mocne, czasami warto pokusić się o zakup profesjonalnych detergentów. W sklepach stacjonarnych lub przez internet bez problemu można kupić środek do czyszczenia mosiądzu. Najczęściej ma on formę płynu. Taki preparat do czyszczenia mosiądzu świetnie usuwa zanieczyszczenia o charakterze eksploatacyjnym oraz atmosferycznym, a także pozwala na zniwelowanie smug, osadu i zacieków.

  Jeżeli jednak płyn do czyszczenia mosiądzu nie działa, warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w przeprowadzaniu elektrolizy. Proces ten polega na usuwaniu nalotu i brudu przy pomocy napięcia elektrycznego. Dzięki temu mosiężne elementy w kilka chwil mogą odzyskać dawny wygląd.


  Przeczytaj również czym czyścić złoto.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  116