Nawiewniki okienne pojawiły się całkiem niedawno. Wpłynęła na to poprawiająca się szczelnością okien, która z jednej strony oczywiście była plusem, z drugiej jednak utrudniała odpowiednią cyrkulację powietrza. Napływ świeżego powietrza jest konieczny do stworzenia właściwego klimatu wewnątrz domu.

Spis treści

  Nawiewniki okienne to specjalne szczeliny montowane w górnej części okna, których celem jest zapewnienie dopływu do wnętrza mieszkania odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Wbrew pozorom stuprocentowa szczelność okien nie sprzyja tworzeniu dobrego klimatu wewnątrz pomieszczenia. Nawiewnik okienny zapewni natomiast odpowiednią cyrkulację powietrza.

  Nawiewniki okienne – co to jest?

  Nawiewnik do okna wydaje się obecnie koniecznością ze względu na rosnące parametry izolacyjności. Dobrej jakość profile, uszczelki, coraz lepsze współczynniki przenikania ciepła sprawiają, że obecnie okna są właściwie w 100% szczelne. Z jednej strony jest to oczywiście dobra wiadomość, ponieważ chronią one przed utratą ciepła i hałasem. Z drugiej jednak strony, ta stuprocentowa szczelność utrudnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza mieszkania. Wietrzenie pomieszczeń nie zawsze z kolei jest możliwe i komfortowe, szczególnie zimą, kiedy na zewnątrz niejednokrotnie panuje smog, a mieszkania szybko się wychładzają. Nawiewniki okienne pozwalają rozwiązać ten problem i „wpuścić” do domu odpowiednią ilość świeżego potwierdza. Trzeba bowiem pamiętać, że brak dostępu powietrza do domu zakłóca system wentylacji, zwiększa poziom zanieczyszczenia powietrza w domu. Sprzyja także rozwojowi wilgoci, pleśni i grzybów. Jednym słowem, nawiewniki do okien to sposób, aby do domu wpuścić odpowiednią ilość powietrza, jednocześnie zatrzymać część znajdujących się z nim zanieczyszczeń na poziomie okna i przywrócić właściwą cyrkulację powietrza we wnętrzu mieszkania.

  Nawiewniki w oknach – rodzaje

  Domowy oczyszczacz powietrza z pewnością przyda się w mieszkaniu, w którym zastosowane są nawiewniki okienne, ponieważ ich celem nie jest wyłapywanie wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w świeżym powietrzu. W związku z tym warto zadbać o to, aby w domu znalazł się oczyszczacz, który poradzi sobie z bogatym w smog powietrzem. Szczególnie ważny jest zakup oczyszczacza powietrza dla alergików. Nawiewniki nie radzą sobie bowiem z większością zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Działają przede wszystkim w oparciu o poziom wilgotności lub ciśnienia powietrza:

  • nawiewniki okienne higrosterowane – samodzielnie bez udziału człowieka decydują o wielkości strumienia przepływu powietrza; sposób działania oparty został na pomiarze wilgotności względnej powietrza wewnętrznego; nawiewniki uruchamiają się, jeśli wilgotność powietrza wewnątrz domu spada poniżej określonego poziomu;
  • nawiewniki okienne ciśnieniowe – gwarantują ciągły napływ powietrza zewnętrznego; nie mierzą więc ona poziomu wilgotności powietrza wewnętrznego, natomiast cały czas dostarczają do pomieszczenia konieczną ilość świeżego powietrza, reagują bowiem na różnice ciśnień między wnętrzem i zewnętrzem; tego typu nawiewniki okienne pozwalają utrzymać nie tylko prawidłową wentylację, lecz także świeżość powietrza wewnątrz domu, uniemożliwiają bowiem zatrzymanie procesu wentylacji;
  • nawiewniki ręczne (mechaniczne) – bazujące na ręcznej regulacji wielkości szczeliny, a w konsekwencji także wielkości przepływu powietrza.

  Istnieją także nawiewniki podokienne lub ścienne, które wyróżnia miejsce montażu poza przestrzenią okna.

  Okna z nawiewnikami – dlaczego takie ważne?

  Nawiewniki na okna stanowią odpowiedź na wymagania zapisane aktualnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Według tego dokumentu minimalny strumień powietrza doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy to 20 m³/h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały. Z kolei według normy PN-83/B-03430 Az3 2000 świeże powietrze ma być doprowadzone do wszystkich pomieszczeń. Wlicza się tutaj także kuchnia z oknem. W przypadku pomieszczeń bez okien funkcję nawiewników okiennych spełniają kratki wentylacyjne. Celem wszystkich tych dokumentów jest zapewnienie mieszkańcom bloków oraz domów odpowiedniego poziomu wentylacji powietrza. Badania dowodzą bowiem, że wzrost wilgoci, rozwój pleśni i grzybów oraz sam zastój powietrza wewnątrz pomieszczeń, mogą przyczyniać się do złego samopoczucia, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia. Sam oczyszczacz powietrza do domu, w którym nie ma zapewnionego stałego dostępu świeżego powietrza, niewiele pomoże. Z kolei brak odpowiedniej wentylacji to większe ryzyko występowania uciążliwych bólów głowy, permanentnego uczucia zmęczenia. Docelowo zaś może to prowadzić do rozwoju chorób dróg oddechowych, alergii, a nawet nowotworów.

  Oczyszczacz powietrza do domu z nawiewnikami okiennymi

  Nawiewniki okienne w minimalnym właściwie stopniu filtrują dostające się do domu powietrze. O ile jest to rozwiązanie konieczne dla odpowiedniej wentylacji powietrza, o tyle trzeba pamiętać, że do domu dostają się w ten sposób również różnego rodzaju zanieczyszczenia, które (szczególnie w okresie grzewczym) negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Zakup oczyszczacza powietrza jest więc zasadnym rozwiązaniem, mającym na celu poprawę jakości powietrza, którym oddycha się w domu. Dobry oczyszczacz powietrza to taki oczyszczacz, który wyposażony jest w różnego rodzaju filtry. Inny bowiem filtr odpowiada za wyłapywanie dymu i związanych z nim osadów, inny filtruje mikro zanieczyszczenia, których pełen jest smog, jeszcze inny w końcu eliminuje wirusy i bakterie oraz grzyby. Warto pamiętać, że bardzo szkodliwą substancją pojawiającą się w domowym powietrzu jest formaldehyd. Najnowsze oczyszczacze powietrza są na szczęście wyposażone w specjalny filtr NanoCaptur umożliwiający efektywne usuwanie tego zanieczyszczenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1