Jadalnia – niezależnie od tego, czy osobna, czy połączona z salonem, klasyczna, a może nowoczesna bądź ekskluzywna – wymaga szczególnej uwagi, aby utrzymać w niej porządek. Dzięki nowoczesnej technologii sprzątanie w jadalni jest zdecydowanie łatwiejsze. Z pomocą przychodzą m.in. odkurzacz parowy, odkurzacz z filtrem wodnym czy z funkcją mycia.

Spis treści

  Spożywanie posiłków powinno się odbywać w ładnym i zadbanym miejscu. To ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety to również czynność, przy której często powstaje bałagan. Istotne jest zatem, aby jadalnia była sprzątana regularnie i skutecznie. Nowoczesne sprzęty domowe mogą znacząco ułatwić to zadanie.

  Od czego zacząć sprzątanie w jadalni?

  Podstawą porządków w jadalni jest oczywiście zebranie brudnych naczyń ze stołu i odniesienie ich do zmywarki lub zlewu. Aby utrzymać porządek, należy to robić regularnie po każdym posiłku. W sprzątaniu metoda małych kroków niezwykle się sprawdza. Odkładając na bieżąco rzeczy na swoje miejsca, przecierając blaty i stoły po każdym posiłku oraz dbając o to, aby nie pozostawiać brudnych naczyń, uzyskujemy efekt ogarniętej przestrzeni. Co więcej, przeciwdziałamy rozwojowi bakterii na pozostałych resztkach pokarmów i powstawaniu brzydkiego zapachu. Poza tym, działając w ten sposób, można zaoszczędzić również sporo czasu podczas generalnych porządków. W codzienny rytuał sprzątania po posiłkach warto włączyć również szybkie odkurzanie. Bardzo pomocny w realizacji tego zadania jest mały, ręczny odkurzacz, za którego pomocą można w szybki i łatwy sposób zebrać okruchy oraz kurz ze stołu i krzeseł.

  Odkurzanie i mycie podłóg w jadalni to podstawa

  Jadalnia to miejsce, w którym – podobnie jak w kuchni – często mamy do czynienia z uporczywymi zabrudzeniami. Olej, tłuste sosy, ciasta z kremem mogą powodować plamy, które trudno usunąć zarówno z tkanin, jak i blatów oraz podłóg. Sprzątając regularnie i usuwając zabrudzenia na bieżąco, mamy większą szansę, aby utrzymać wyposażenie jadalni w jak najlepszym stanie. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki pomieszczenia, ale również ze względów higienicznych. Zabrudzenia spowodowane przez produkty spożywcze są bowiem doskonałą pożywką dla bakterii gnilnych oraz innych drobnoustrojów, które nie powinny bytować w pomieszczeniu, gdzie serwowane są posiłki. Co więcej, bakterie są również odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu, którego trudno się pozbyć, zwłaszcza jeśli nie możemy zlokalizować jego źródła. Zaschniętą plamę z kawy, sosu czy innych produktów spożywczych wcale nie jest łatwo zauważyć, a to właśnie ona może być źródłem niemiłego zapachu i rozprzestrzeniających się wokół bakterii. Ideałem jest zatem codzienne odkurzenie i mycie blatów oraz podłóg w jadalni. Z użyciem tradycyjnych sprzętów jest to zadanie wymagające sporo czasu i energii. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy Tefal Cordless Handstick Dual Force™ 2 in 1. Urządzenie to łączy odkurzacz stojący ze wbudowanym modułem ręcznym, przy którego pomocy można w łatwy i szybki sposób odkurzyć meble. Zautomatyzowana szczotka oraz podświetlenie LED, wbudowane w głowicę odkurzacza, zapewniają lepszą skuteczność czyszczenia miejsc trudno dostępnych i ciemnych, np. pod meblami. Odkurzacze pionowe zajmują mało miejsca, bez problemu zatem można je przechowywać w szafie czy choćby kącie jadalni, aby zawsze były pod ręką. W modelu Dual Force™ 2 in 1 został zastosowany składany uchwyt, dzięki czemu jego przechowywanie jest jeszcze łatwiejsze. Wysokowydajna bateria litowo-jonowa zapewnia ciągłą pracę do 45 minut, to idealny czas na sprzątnięcie jadalni po posiłku. Kolejnym niezwykle pomocnym w codziennym funkcjonowaniu rozwiązaniem jest odkurzacz myjący podłogi Clean & Steam. To nowoczesne urządzenie w jednym ruchu odkurza i myje podłogę gorącą parą. Wykazuje przy tym bardzo dużą skuteczność – niszczy nawet 99% wszystkich bakterii bez użycia detergentów. W związku z tym jest to dobry odkurzacz dla alergika uczulonego na substancje chemiczne. Clean & Steam sprawdza się również idealnie jako odkurzacz do paneli.

  Przeczytaj również: Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Jakich środków użyć?

  Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w jadalni?

  Częstym problemem, z którym musimy się zmierzyć w jadalni, jest również nieprzyjemny zapach. Regularne odkurzanie i mycie podłóg pomoże pozbyć się kurzu, brudu i resztek jedzenia, które mogłoby ulegać gniciu i tym samym stać się przyczyną brzydkiego zapachu. Jednak nie daje pełnej gwarancji, że nieprzyjemna woń nie powstanie, zwłaszcza jeśli w jadalni nie ma okna. Jest to pomieszczenie, w którym, podobnie jak w kuchni, gromadzą się różne zapachy z serwowanych posiłków. Para wodna, opary z oleju i gorących dań mogą osadzać się na meblach, tkaninach, ścianach i podłodze, tworząc nieestetyczne plamy. Są również przyczyną zwiększonej wilgotności w pomieszczeniu, co z kolei może powodować rozwój grzyba na ścianach. Aby temu zapobiec, warto stosować dobry oczyszczacz powietrza, np. Tefal PU4015. To model, który idealnie sprawdza się w jadalni – został wyposażony w 4 ustawienia trybu pracy i elektroniczny timer do 8 godzin. Niski poziom emisji dźwięku (do 45 dB) jest gwarancją, że oczyszczacz nie będzie zakłócał spokoju podczas spożywania posiłków. Jego wydajność sięga do 35 m2, ma aż 4 różne filtry: wstępny, z aktywnym węglem, HEPA oraz NanoCaptur, dzięki którym można wyeliminować z powietrza do 99,97% zanieczyszczeń. Dodatkowo urządzenie posiada funkcję jonizacji, dzięki której można całkowicie wyeliminować przykry zapach i wywołującą go przyczynę. Oczyszczanie powietrza w domu przynosi istotne korzyści dla zdrowia mieszkańców, zwłaszcza w przypadku alergików.

  Jadalnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi, aby codzienne posiłki przebiegały w otoczeniu zadbanym, czystym i zdrowym. Nowoczesne sprzęty zdecydowanie ułatwią nam realizację tego zadania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?