Alergie wszelkiego rodzaju, głównie na roztocza kurzu domowego czy środki chemiczne, potrafią uniemożliwić codzienne czynności takie jak prowadzenie domu i porządki. Warto jednak wiedzieć, że dzięki wykorzystaniu ściereczek z mikrofibry działanie to może stać się mniej uciążliwe. Dzięki swoim właściwościom mikrofibra nie tylko świetnie czyści, ale i pozwala uniknąć reakcji alergicznej.

Spis treści

  Ściereczki z mikrofibry świetnie sprawdzają się w czyszczeniu i myciu wielu powierzchni, dlatego każdy alergik (i nie tylko!) powinien mieć je w swoim domu.

  Czym jest alergia?

  Alergię można zdefiniować jako niewłaściwą reakcję obronną organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Układ odpornościowy osoby uczulonej traktuje neutralne substancje jako zagrożenie, co wywołuje określoną reakcję, która ma na celu wydalenie z organizmu i zneutralizowanie działania alergenu. W zależności od jego rodzaju objawy alergii mogą być niegroźne dla zdrowia i życia, uprzykrzające codzienne funkcjonowanie lub wręcz uniemożliwiające je. Dla alergików uczulonych na roztocza kurzu domowego codzienne porządki mogą być prawdziwą udręką, dlatego powinni oni wiedzieć, jak zniwelować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej podczas sprzątania. Ściereczki z mikrofibry są świetnym rozwiązaniem. Sprawdzą się również w przypadku alergii na środki chemiczne.

   

  Zobacz także: Astma - jak sprzątać by nie nasilać jej objawów? 

   

  Mikrofibra – skład i wykorzystanie

  Mikrofibra (nazywana również mikrofazą) jest jednym z typów mikrowłókna. Składa się z włókien poliestrowych i poliamidowych w różnych proporcjach (m.in. w zależności od rodzaju i przeznaczenia ściereczki z mikrofibry).

  Materiał ten dzięki swoim właściwościom wykorzystywany jest nie tylko do produkcji ściereczek. Ma szersze zastosowanie w produkcji włóknin i tkanin w przemyśle tekstylnym. Wykonywane z niej są również: odzież, pościel, śpiwory i filtry przemysłowe.

  Właściwości mikrofibry

  Mikrofibra posiada szereg właściwości, które sprawiają, że wyroby z niej są bardzo lubiane i praktyczne. Do jej najważniejszych cech należy wysoka trwałość. Materiał ten jest bardzo odporny na rozerwanie i zniszczenie. Cechuje go również niewielka grubość, miękkość i przyjemna faktura. Warto również zaznaczyć, że jest to materiał silnie absorbujący wodę – właśnie m.in. z powodu jego niesamowitej chłonności produkowane są ściereczki z mikrofibry. Dzięki miękkości jest bardzo delikatna, a ściereczki nie rysują gładkich powierzchni takich jak szyby, płyty indukcyjne czy lustra. Sprawdź również, jak usunąć naklejkę z szyby przy wykorzystaniu ściereczki z mikrofibry. 

   

  Zastosowanie ściereczek z mikrofibry

  Ściereczki z mikrofibry mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku znaleźć można ich kilka rodzajów – każdy z nich przeznaczony jest do innego celu i ma różne właściwości, np. jedne ściereczki są bardziej śliskie, drugie przypominają frotté, a trzecie plusz.

  Ściereczki z mikrofibry można wykorzystać do niemal każdej powierzchni w domu. Dobrze sprawdzają się do polerowania szkła (np. kryształowych kieliszków), wycierania kurzu, usuwania trudnych zabrudzeń. Można także wykorzystać ścierki z mikrofibry do podłogi, ekranów komputera i telewizorów. Nie zostawiają one smug i tzw. kłaczków, dlatego ścierki z mikrofibry do okien i luster sprawdzają się rewelacyjnie. Można użyć ich również do czyszczenia błyszczących powierzchni oraz szkieł okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Warto zastosować je w miejscach, w których szybko zbiera się nie tylko brud, ale i bakterie czy kamień, np. do mycia armatury łazienkowej i kuchennej. Sprawdzą się też w czyszczeniu naczyń. Znaleźć można również specjalny typ ścierek do teflonu. Warto wiedzieć, że ściereczki z mikrofibry można wykorzystać nie tylko do ścierania kurzu czy innych zabrudzeń stałych, ale i do wycierania rozlanych napojów czy wody.

  Jak używać ściereczki z mikrofibry?

  Używanie ściereczki z mikrofibry jest bardzo przyjemne i łatwe. Przed rozpoczęciem czyszczenia wybranej powierzchni należy odciąć od niej wszystkie metki. Następnie można przystąpić do pozbywania się zabrudzeń – niekonieczne jest używanie detergentów (chociaż istnieją środki przeznaczone specjalnie do mikrofibry, które nie niszczą jej włókien). Do efektywnego czyszczenia można wykorzystać suchą lub zwilżoną w ciepłej wodzie ściereczkę z mikrofibry. Warto zdecydować się na rodzaj z wplecionymi cząsteczkami srebra, który dodatkowo na właściwości antybakteryjne. Po użyciu ściereczkę mikrofibry należy dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie z opcjonalnym dodatkiem szarego mydła w przypadku dużych zabrudzeń. Ścierki z mikrofibry m.in. do samochodu, okien czy blatów można również prać w pralce. Należy zastosować niską temperaturę oraz nie dodawać do prania płynów zmiękczających oraz wybielaczy, aby materiał zachował swoje właściwości. Wysuszyć można je na słońcu lub w suszarce. Czas użytkowania prawidłowo wykorzystywanej i przechowywanej ściereczki to aż 2 lata.

  Zalety ściereczek z mikrofibry dla alergików

  Jak wspomniano wcześniej, ściereczki z mikrofibry są przyjazne dla alergików. Ułatwiają im one zachowanie czystości w domu z dwóch powodów: materiał sam w sobie jest antyalergiczny, a dodatkowo stanowi barierę dla kurzu i roztoczy. Warto zaznaczyć, że usuwanie kurzu za jej pomocą jest bardzo efektywne, ponieważ na powierzchniach wyczyszczonych ściereczką z mikrofibry wolniej osadza się nowy kurz. Istotną kwestią jest również fakt, iż ściereczki z mikrofibry działają bez użycia środków czyszczących, które również nierzadko wywołują reakcje alergiczne. Stosując je, można wyeliminować również korzystanie ze środków żrących, których opary mogą powodować zarówno uczulenia, jak i zatrucia.

   

  Dowiedz się więcej na temat formaldehydów w powietrzu

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1