Gotowanie z dziećmi pozwala spędzić więcej czasu ze swoimi pociechami. Choć proces przygotowywania dań może być wówczas dłuższy i wymaga więcej cierpliwości, warto zaangażować maluchy w kuchenne działania. Po gotowaniu należy także zachęcić je do wspólnego sprzątania.

Spis treści

  Gotowanie z dziećmi ma wiele zalet. Pozwala m.in. na budowanie bliskości i zaufania między rodzicem a jego pociechą, a także uczy malucha przydatnych umiejętności. Niestety, z tą czynnością często wiąże się duży bałagan. Warto więc wiedzieć, jak zachęcić dziecko do sprzątania i co zrobić, aby szybko i sprawnie uporządkować kuchnię.

  Dlaczego warto się zdecydować na gotowanie z dziećmi?

  Gotowanie z dzieckiem to aktywność polecana wszystkim rodzicom, wynika z niej bowiem wiele korzyści dla malucha. Wspólne działania w kuchni ułatwiają mu przyswojenie przydatnych umiejętności życiowych. Nauka gotowania już od najmłodszych lat oraz zdobycie przynajmniej podstawowych zdolności kulinarnych są bardzo ważne i na pewno pomogą mu w przyszłości.

  Gotowanie z dziećmi, które są małe, umożliwia im również odpowiedni rozwój na danym etapie życia. Przygotowywanie posiłków to dla maluchów szansa na ćwiczenie wszystkich zmysłów – dotyku, słuchu, wzroku, węchu i oczywiście smaku. To także świetna okazja do rozwoju zdolności manualnych. Podawanie składników dań, układanie ich oraz krojenie to świetny trening dla rąk maluchów, który może pomóc w przygotowaniu np. do nauki pisania. Choć mało kto zwraca na to uwagę, gotowanie z dzieckiem stanowi również okazję do rozwijania pierwszych umiejętności matematycznych. Odmierzanie łyżeczek danego produktu (np. mąki lub przypraw), krojenie owoców i warzyw w ćwiartki lub poproszenie dziecka o przygotowanie danej liczby miseczek to naprawdę dobre ćwiczenia dla naszej pociechy.

  Nie można też zapominać o tym, że wspólne gotowanie z dzieckiem to doskonały moment, aby wytworzyć zdrowe nawyki żywieniowe. Podczas kulinarnych eksperymentów warto nauczyć malucha szacunku do jedzenia. Ważne jest również przygotowywanie posiłków ze składników wysokiej jakości – w ten sposób pokażemy dziecku, które z nich są wartościowe i zdrowe.

  Podczas wspólnego gotowania można także rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka. Warto doceniać jego pomoc oraz wkład w przygotowywanie posiłków i tym samym pokazać mu, że jego obecność jest niezwykle ważna.

  Niezaprzeczalną zaletą gotowania z dziećmi jest też to, że wspólne, kuchenne działania bardzo do siebie zbliżają. Są bowiem okazją do doświadczania przyjemnych emocji, które wpływają na zacieśnianie się więzi. Oprócz tego pozwalają na budowanie wzajemnego zaufania, które jest bardzo istotne w relacji rodzic–dziecko.

  Gotowanie z dzieckiem – jak na bieżąco sprzątać podczas kulinarnych działań?

  Gotowanie z dziećmi może być dla nich świetną i rozwijającą zabawą, w czasie tej czynności łatwo jednak o zrobienie bałaganu. Warto więc sprzątać go na bieżąco – dzięki temu po zakończeniu kulinarnych działań uporządkowanie kuchni będzie łatwiejsze. Należy przygotować miejsce, w którym będą odkładane śmieci. Kosz powinien znajdować się w zasięgu ręki dziecka i rodzica, aby od razu móc do niego wyrzucić łupiny, obierki lub opakowania po zużytych produktach. Nie zapominaj o odpowiedniej segregacji śmieci!

  Gotując z dziećmi, trzeba także zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie powinno się zostawiać otwartych szafek lub szuflad, gdyż pociecha mogłaby się niechcący uderzyć. Pozamykanie ich uchroni też przechowywane tam naczynia przed przypadkowym stłuczeniem w ferworze pracy i tym samym pozwoli uniknąć dodatkowego bałaganu.

  Ważne jest również to, aby przed gotowaniem z dzieckiem przygotować wszystkie składniki niezbędne do zrobienia danej potrawy. Po dodaniu ich do dania warto od razu opłukać naczynia, w których były przechowywane i zostawić do wyschnięcia.

  Podczas gotowania z dziećmi bardzo łatwo o rozlanie czegoś lub rozsypanie. Ważne więc, aby od razu przeczyścić kuchenne blaty – o wiele łatwiej usunąć świeże plamy niż zaschnięty brud. Chcąc dodatkowo zabezpieczyć płytę kuchenną przed zabrudzeniami z tłuszczu, można pokryć ją np. folią.

  Po zakończeniu gotowania z dzieckiem, jeszcze zanim zasiądzie się do spożywania posiłku, warto od razu namoczyć patelnię i garnki, w których była przygotowywana potrawa. Dzięki temu później łatwiej będzie usunąć z nich zabrudzenia.

  Jak uprzątnąć kuchnię po gotowaniu z dziećmi?

  Po spożyciu posiłku przychodzi pora na porządki w kuchni. Gotowanie z dziećmi zazwyczaj prowadzi do sporego bałaganu, nawet jeśli staraliśmy się sprzątać na bieżąco. Aby go okiełznać, najpierw należy schować do lodówki niespożyte jedzenie, a następnie przejść do zmywania naczyń oraz uprzątnięcia blatów. Można przemyć je ściereczką z mikrofibry zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto zaangażować w to również naszą pociechę.

  Najważniejszym krokiem podczas sprzątania po gotowaniu z dzieckiem jest odkurzenie podłogi. Aby ułatwić sobie to zadanie, należy zastosować sprawdzony, wielofunkcyjny sprzęt. Aby zachęcić dziecko do sprzątania, warto wykorzystać np. bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Aqua – jest on niezwykle poręczny, więc nawet nasza pociecha poradzi sobie z jego obsługą i przekona się, że porządki nie muszą być trudne i męczące. Urządzenie ma moc 100 air wattów, dlatego świetnie radzi sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki elektroszczotce Power Slim Vision z podświetleniem LED bez trudu dostrzeżemy nawet małe okruszki rozsypane na podłodze. Co ważne, tego typu odkurzacz pełni jednocześnie funkcję mopa – dzięki głowicy Aqua można nim nie tylko odkurzyć, lecz także umyć kuchenną posadzkę. Pozwala to na dużą oszczędność czasu.

  Po odkurzeniu kuchni warto ją przewietrzyć – w tym celu wystarczy po prostu otworzyć okno. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie oczyszczacza powietrza Tefal Pure Air Genius. Dzięki niemu szybko – już w 4 minuty, jeśli pomieszczenie ma do 10 m2 powierzchni – można usunąć zapachy gotowania i cieszyć się niezwykłą świeżością w pomieszczeniu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?