Myjka parowa cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niej sprzątanie domu jest proste i efektywne, a przy tym bardziej ekologiczne. Co ważne, sprzęt można wykorzystać do usuwania zabrudzeń z wielu powierzchni. Kupując czyścik parowy, należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Spis treści

  Myjki parowe świetnie usuwają różnego typu zabrudzenia. Są przy tym łatwe i wygodne w użyciu, przez co zwiększają komfort porządków. Wybierając sprzęt tego typu, warto przyjrzeć się jego poszczególnym parametrom. Dzięki temu można kupić myjkę parową najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb.

  Czym są i jak działają myjki parowe?

  Myjka parowa to sprzęt, którego działanie opiera się na produkcji pary wodnej. Urządzenie tego typu jest zazwyczaj wykonane ze stali. Jego kluczowym elementem jest specjalny zbiornik na wodę. Dzięki charakterystycznej konstrukcji wlany do myjki płyn zostaje podgrzany aż do temperatury wrzenia. W ten sposób powstaje para wodna, która pod ciśnieniem wydostaje się na zewnątrz. Należy przy tym pamiętać, że jest ona sucha i bardzo gorąca. Z tego względu dyszy sprzętu nigdy nie wolno kierować w stronę ludzi i zwierząt. Grozi to niebezpiecznym wypadkiem i dotkliwymi poparzeniami.

  Co ważne, myjki parowe pozwalają na usuwanie nawet uciążliwych zabrudzeń, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Występuje kilka modeli tego typu urządzeń. Choć najpopularniejsza jest ręczna myjka parowa o kompaktowych rozmiarach, dostępne są także większe urządzenia wielofunkcyjne.

  Bez względu na model myjka parowa do domu zawsze działa w ten sam sposób. Stanowi dużą pomoc podczas porządków, ponieważ sprawia, że sprzątanie staje się szybkie i bezproblemowe. Warto przy tym pamiętać, że dobra myjka parowa nie tylko usuwa zanieczyszczenia, lecz także odświeża i dezynfekuje myte powierzchnie. Co istotne, nie wymaga to stosowania żadnych chemicznych detergentów. Używanie czyścika parowego jest więc ekologicznym rozwiązaniem, które spodoba się wszystkim osobom, którym bliska jest troska o środowisko naturalne. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się też w domach, w których mieszkają alergicy i małe dzieci.

  Dodatkową zaletę tego urządzenia stanowi fakt, że parowa myjka jest bardzo prosta w obsłudze. Zanim jednak zacznie się jej używać, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do sprzętu. Dzięki temu stosowanie czyścika będzie skuteczne i bezpieczne. W informacjach od producenta powinny znaleźć się też wytyczne dotyczące czyszczenia i konserwacji sprzętu. Stosując się do nich, ma się pewność, że domowa myjka parowa posłuży przez długi czas.

  Ciśnieniowa myjka parowa do okien i nie tylko – do czego można wykorzystać ten sprzęt?

  Wiele osób zastanawia się, co można myć myjką parową. Urządzenie to jest dość uniwersalne i charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem, zwłaszcza jeśli do sprzętu dołączony jest zestaw końcówek ułatwiających sprzątanie różnych powierzchni. Popularne jest m.in. mycie okien myjką parową. Czyścik sprawdzi się jednak również w innych sytuacjach, dlatego warto wykorzystać go podczas generalnych porządków. Urządzenie może być stosowane jako:

  • myjka parowa do podłóg;

  • myjka parowa do fug;

  • myjka parowa do szyb i luster;

  • myjka parowa do kabiny prysznicowej;

  • myjka parowa do płytek i kafelków;

  • myjka parowa do dywanów i wykładzin.

   

  Ręczna myjka parowa świetnie nadaje się też do oczyszczania i odświeżania mniejszych powierzchni, np. okapu, umywalki, zlewu, toalety, czy piekarnika. Można ją także wykorzystać podczas sprzątania mebli. Jeśli ma odpowiednie końcówki, używa się jej również do dezynfekowania tapicerki, zasłon i ubrań. W przypadku tekstyliów zamiast myjki parowej warto zastosować specjalną parownicę przeznaczoną do odzieży. Przykładem takiego urządzenia jest model Tefal Access Steam Care, który nagrzewa się już w 40 sekund i pozwala nie tylko na odświeżanie, lecz także rozprostowywanie zarówno grubych materiałów, jak i delikatnych tkanin.

  Jak wybrać dobry czyścik parowy?

  Najlepsza myjka parowa to taka, która spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika. Kupując sprzęt, warto jednak przyjrzeć się bliżej kilku ważnym parametrom, aby dzięki temu wybrać urządzenie, które jest jak najbardziej uniwersalne.

  Jaka myjka parowa dobrze sprawdzi się podczas czyszczenia rozmaitych powierzchni? Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na:

  • moc sprzętu – optymalna powinna wynosić minimum 1200 W. Warto pamiętać, że im wyższa moc, tym szybciej myjka parowa ciśnieniowa będzie się nagrzewać i działać wydajniej;

  • ilość wytwarzanej pary wodnej na minutę – do użytku domowego wystarczy, jeśli wartość ta będzie wynosić 60–100 g/min;

  • ciśnienie wyrzutu pary – od tego parametru zależy efektywność sprzątania. W domu dobrze sprawdzi się myjka parowa o ciśnieniu 4–6 b. W przypadku użytku przemysłowego lub wyjątkowo mocnych zabrudzeń wartość ta powinna wynosić 8–10 b;

  • wielkość i ciężar urządzenia – wpływa na komfort i wygodę porządków;

  • pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym rzadziej trzeba napełniać sprzęt. W zbiorniku powinno mieścić się około 0,5 l płynu;

  • długość kabla zasilającego – wpływa to na zakres pracy urządzenia, co jest niezwykle istotne zwłaszcza podczas sprzątania samochodu;

  dodatkowe akcesoria – wszelkiego typu końcówki, nakładki, dysze i szczotki, które sprawiają, że parowa myjka staje się sprzętem wielofunkcyjnym.

   

  Należy pamiętać, że poszczególne parametry wpływają na cenę urządzenia. Myjka parowa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

  Myjka parowa czy mop – które urządzenie wybrać?

  Myjka parowa wielofunkcyjna pozwala na usunięcie zarówno świeżych, jak i zaschniętych plam. Podobne działanie wykazuje inne popularne urządzenie pomagające w sprzątaniu, czyli mop parowy. Ciekawie prezentuje się np. model Tefal Steam Mop. Sprzęt nagrzewa się już w 30 sekund i ma trzy ustawienia pary, dzięki czemu łatwo dostosować jego moc do czyszczonej powierzchni. Oprócz tego dzięki nakładce z mikrofibry nie pozostawia nieestetycznych smug ani śladów. Takie urządzenie nadaje się jednak przede wszystkim do mycia różnych typów podłóg (zarówno parkietu, jak i płytek czy paneli). Najlepsze myjki parowe są uniwersalne. To, który sprzęt się sprawdzi, zależy więc od indywidualnych potrzeb danej osoby.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?