Jakość powietrza ma wpływ na nasze zdrowie i stan skóry. Dlatego nie powinna dziwić rosnąca popularność urządzeń specjalizujących się w utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza i usuwaniu z niego wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Spis treści

  Na rynku znajduje się wiele nawilżaczy powietrza. Możemy zaopatrzyć się w nawilżacze ceramiczne, ewaporacyjne, ultradźwiękowe, z jonizatorem. Osoby, którym na sercu leży jakość powietrza, mogą zapatrzyć się w oczyszczacze lub oczyszczaczo-nawilżacze.

  Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go używać?

  Wraz z nadejściem zimy przestajemy wietrzyć mieszkania, zaczynamy też coraz częściej włączać ogrzewanie. Konsekwencją tego jest spadek wilgotności powietrza, który przyczynia się do zwiększenia ryzyka infekcji, przyspieszenia procesu starzenia się skóry, stanów zapalnych, atopii, problemów z zatokami i spadku koncentracji. W zapewnieniu odpowiedniej wilgotności w trakcie sezonu grzewczego pomaga nawilżacz powietrza. Jest to urządzenie, które należy stosować z rozwagą. Warto zapamiętać, że zbyt wysoka wilgotność powietrza (powyżej 70%) sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Co więcej, nie każdy nawilżacz będzie odpowiedni dla każdego. Wybierając konkretny sprzęt, trzeba kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Warto zwrócić uwagę na funkcję regulacji, głośność, bezpieczeństwo pracy i dodatkowe wyposażenie (np. higrometr).

  Rodzaje nawilżaczy powietrza

  Aktualnie na rynku znajdują się cztery rodzaje nawilżaczy powietrza, które różnią się od siebie sposobem działania i ceną. Jedne są dobre dla alergików, inne zaś dla właścicieli zwierząt.

  W przeszłości najpopularniejsze były ceramiczne nawilżacze powietrza. Po napełnieniu wodą wiesza się je na grzejniku. Znajdujący się w pojemniku płyn paruje pod wpływem ciepła. Największą zaletą nawilżacza powietrza na kaloryfer jest niska cena, poza tym nie zużywa on prądu, co sprawia, że jego eksploatacja nic nie kosztuje. Niestety obszar jego działania jest niewielki.

  Rodzice, którzy zastanawiają się, jaki nawilżacz wybrać do pokoju dziecięcego, powinni bliżej przyjrzeć się nawilżaczom parowym, które tak samo jak te wieszane na grzejniku wyróżniają się niską ceną, nie wymagają też dodatkowych akcesoriów. Sposób ich działania jest bardzo prosty. Wyposażone są w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia i tym samym szybko nawilża powietrze w całym pomieszczeniu. Niestety urządzenie to wpływa na temperaturę panującą w pokoju. W przeciwieństwie do nawilżacza na kaloryfer model z grzałką cechuje wysokie zużycie energii elektrycznej.

   

  Zobacz także: Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci wybrać?

   

  Nawilżacz powietrza, który wykorzystuje proces naturalnego odparowywania pary wodnej z wkładu nawilżającego, nazywany jest ewaporacyjnym. Stosuje on najbardziej naturalną metodę nawilżania powietrza. Decydując się na niego, wyeliminowuje się problem ewentualnego nadmiernego zawilgocenia. Ocenia się, że tego typu urządzenia nawilżają powietrze do poziomu ok. 60%. Nawilżacz ewaporacyjny, nazywany również dyfuzyjnym, posiada matę, przez którą przepuszczane jest zasysane suche powietrze, następnie wypuszczane jest ono na zewnątrz w postaci chłodnej mgiełki. Jest to energooszczędny sprzęt, nieco głośniejszy niż inne rodzaje nawilżaczy. Wybierając nawilżacz ewaporacyjny, należy liczyć się z koniecznością regularnej wymiany znajdującego się w nim filtru.

  Osoby, którym zależy na cichym nawilżaczu, powinny zdecydować się na urządzenie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Jego największą wadą jest wysoka cena. Należy jednak podkreślić, że nie jest to rozwiązanie dla właścicieli zwierząt wyraźnie słyszących wysokie częstotliwości. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, którego działanie polega na mechanicznym rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą fal ultradźwiękowych, wyposażony jest w wentylator wyrzucający wodną mgiełkę na zewnątrz. Urządzenie to wymaga regularnego wymieniania filtrów i stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. Wiele tego typu nawilżaczy posiada higrometr, który odpowiada za mierzenie stopnia nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

  Szukając dobrego nawilżacza, należy zwrócić również uwagę na to, czy ma funkcję jonizacji. Generuje on jony ujemne, skutecznie neutralizujące jony dodatnie znajdujące się w powietrzu. Nawilżacz powietrza z jonizatorem pozwala na redukcję szkodliwego wpływu elektrosmogu na nasze zdrowie.

   

  Dowiedz się, czym jest jonizator powietrza.

   

  Jak działa oczyszczacz powietrza?

  Podobnie jak nawilżacz, duży wpływ na jakość powietrza ma oczyszczacz. Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w domu każdego alergika, przydaje się też osobom z obniżoną odpornością i cierpiącym na astmę. Jego zadaniem jest wyeliminowanie z powietrza takich zanieczyszczeń, jak pyłki, roztocza, smog, grzyby i lotne związki organiczne. Nowoczesne oczyszczacze powietrza automatycznie wykrywają niepożądane czynniki negatywnie wpływające na jakość powietrza. Po zarejestrowaniu kurzu czy brzydkiego zapachu z trybu uśpienia przechodzą do działania.

   

  Zobacz także: Jak zadbać o czyste powietrze w naszym domu?

   

  Mimo że schemat pracy oczyszczacza powietrza jest prosty, to jednak poszczególne jego typy różnią się między sobą skutecznością i przydatnością. Wpływ na to ma rodzaj użytego filtra. Z większymi zanieczyszczeniami, takimi jak sierść zwierząt, pyłki kwiatów, kłębki kurzu, doskonale daje sobie radę filtr tkaninowy. W usuwaniu przykrych zapachów (np. dymu papierosowego) sprawdza się filtr węglowy aktywowany, który razem z filtrem HEPA stanowi świetne rozwiązanie do oczyszczenia powietrza. Tymczasem w przyciąganiu bardzo drobnych zanieczyszczeń specjalizuje się filtr elektrostatyczny – jonowy. W oczyszczaczach powietrza można znaleźć również filtr wodny, zimny filtr katalizujący, filtr fotokataliczny i nietkany.

  Nawilżacz z funkcją oczyszczania – czy to dobre rozwiązanie?

  Oddzielną kategorią produktów dbających o jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach są oczyszczaczo-nawilżacze powietrza, czyli tzw. 2 w 1. Zajmują one mniej miejsca niż sprzęty kupowane osobno. Niestety rozwiązanie to ma również sporo wad. Jedną z nich jest brak możliwości odseparowania funkcji nawilżacza od oczyszczacza. Poza tym modele 2 w 1 nie pracują cicho, co sprawia, że nie można przy nich zasnąć.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?