Narzuta na łóżko stanowi nieodłączny element wyposażenia każdej sypialni. Jest nie tylko niezwykle estetyczna, lecz także praktyczna. Nadaje wnętrzu ciepła, sprawia, że pomieszczenie staje się jeszcze przytulniejsze. Równie ważne jest, że chroni pościel przed kurzem i zanieczyszczeniami.

Spis treści

  Dzięki ułożeniu narzuty na łóżku można na nim usiąść w ubraniu. Chroni ona przed zanieczyszczeniami i zapewnia nieskazitelnie czystą pościel. Przy tym wszystkim może być niezwykle atrakcyjnym dodatkiem wystroju sypialni. Jak o nią dbać?

  Narzuta na łóżko – estetyka i komfort

  Narzuty na łóżko były produkowane już w XVII wieku. Ich powstanie bezpośrednio łączy się z panującą wtedy modą na patchworki. Pierwsze kapy szyto ze skrawków różnych materiałów. Kilka nieregularnych fragmentów połączonych w spójną całość pozwalało tworzyć barwne i ciekawe wzory. Obecnie przykrycia te powstają z różnych tkanin. Znaleźć można propozycje różniące się od siebie wzorami i kolorami.

  Okrycie na łóżko spełnia nie tylko funkcje ochronne (w stosunku do pościeli), lecz także nadaje eleganckiego wyglądu samej sypialni. Kołdra i poduszki są zabezpieczone przed kurzem i zanieczyszczeniami, które domownicy lub goście wnoszą do pomieszczenia, natomiast całe wnętrze sprawia wrażenie cieplejszego i przytulnego.

  Jakie wymiary powinna mieć narzuta na łóżko sypialniane?

  Narzuta na łóżko powinna być dopasowana do wymiarów materaca i ramy mebla. Dobrze, jeśli zakrywa ona pościel z każdej strony. Najczęściej wybiera się te, które zwisają kilka centymetrów poniżej całej konstrukcji.

  Narzuta na pojedyncze łóżko o wymiarach 160 × 200 cm lub 140 × 200 cm powinna z każdej strony mieć kilka cm więcej. Podobnie jak kapa do sypialni małżeńskiej. Tutaj szukać należy przede wszystkim modeli w rozmiarach: 220 × 240 cm oraz 200 × 220 cm.

  Narzuta na łóżko – pikowana, bawełniana, lniana, satynowa

  Prasowanie narzut na łóżko oraz ich odpowiednie pranie w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okryć. Najpopularniejsze są natomiast:

  • narzuty bawełniane na łóżko – cechuje je przede wszystkim wyjątkowa miękkość, uniwersalność, a także duża różnorodność wzorów; bez większych problemów można dopasować je do wielkości łóżka, pościeli oraz charakteru wnętrza;
  • satynowe – ekskluzywne, bardzo stylowe narzuty, które nadają sypialni nowoczesnego charakteru; budują klimat ekstrawagancji i szyku; niestety mają jedną wadę: zsuwają się z łóżka, jeżeli pod kapą jest także satynowa pościel;
  • lniane – rekomendowane przede wszystkim alergikom, sprawdzają się także w sypialniach małych dzieci, ponieważ nie przyciągają kurzu i roztoczy, a sam materiał jest właściwie bakteriobójczy; nie zawierają syntetycznych domieszek i przez długi czas zachowują estetyczny wygląd;
  • pikowane – najbardziej sztywne i grube okrycia, co sprawia, że idealnie przylegają one do pościeli i chronią ją przed zanieczyszczeniami; plusem jest również to, że nie marszczą się i idealnie rozkładają na całej powierzchni łóżka; ciekawym rozwiązaniem są modele dwustronnie pikowane.

  Przeczytaj również: Pościel satynowa – czy trzeba ją prasować?

  Jak prać narzuty na łóżko?

  Prasowanie parą to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w większości narzut. Warto natomiast pamiętać, że wszystko rozpoczyna się od prania. Jeśli korzysta się z pralki, koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby nie przepełniać bębna. Inaczej rośnie ryzyko, że kapa się zmechaci, a materiał pogniecie tak mocno, że jego rozprasowanie będzie graniczyło z cudem. Delikatny program z niezbyt dużą ilością obrotów na minutę to najlepsze rozwiązanie. Warto przyjrzeć się metkom na poszczególnych okryciach, na których znajdują się informacje o pożądanej temperaturze prania. Właściwie jedynie bawełniane narzuty na łóżko można prać w pralce w wysokiej temperaturze.

  Każdą kapę należy natomiast natychmiast po wypraniu wyjąć z bębna, dokładnie wytrzepać i powiesić na suszarce. Jeśli tylko jest taka możliwość, oczywiście warto suszyć pościel na zewnątrz.

  Satynowe i lniane narzuty najlepiej prać w programach dedykowanych tkaninom delikatnym, w temperaturze około 45 stopni. Pikowane okrycia powinny być prane w jeszcze delikatniejszych warunkach, a temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni.

  Jak prasować narzuty na łóżko?

  Prasowanie parowe najlepiej sprawdzi się w przypadku tak wymagających tkanin, jak te, z których mogą zostać uszyte narzuty na łóżko. Nowoczesne żelazka do parowania, a właściwie generatory pary, mają ten plus, że same dostosowują temperaturę prasowania do materiału. Warto natomiast pamiętać, że:

  • narzutę pikowaną należy prasować w temperaturze do 110 stopni,
  • satynową, bawełnianą w temperaturze 150 stopni,
  • lnianą kapę najlepiej jest z kolei prasować, gdy materiał jest jeszcze wilgotny; temperatura zaś powinna być jak najwyższa.

  Prasowanie parą może się okazać zbędne właściwie jedynie w przypadku narzuty satynowej. Uznaje się bowiem, że po odpowiednio ustawionym praniu i wysuszeniu materiał ten nie wymaga użycia żelazka. Warto jednak pamiętać, że prasowanie to nie tylko rozprostowywanie materiałów, lecz także eliminowanie drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, których nie udało usunąć się w praniu. Pod tym względem stacja parowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Pozwala ona prasować w pionie, co w przypadku dość dużych materiałów może mieć znaczenie. Często również ma moduł ręczny umożliwiający usunięcie już bezpośrednio na łóżku ostatnich drobnych zagnieceń. Ewentualnych plam z kamienia, które mogą zostać na materiale, nie trzeba się obawiać. Nowoczesne żelazka i generatory pary są wyposażone w specjalne szufladki antywapienne, które zapobiegają temu zjawisku.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1