Dezynfekcja powierzchni użytkowych mieszkania czy domu jest możliwa dzięki chemicznym środkom czystości, które zawierają np. podchloryn sodu. Miłośnicy ekologii przeprowadzają dezynfekcję, używając bardziej przyjaznych dla środowiska preparatów, które przygotowują samodzielnie we własnym domu.

Spis treści

  Gwarancją skutecznej dezynfekcji jest użycie środków na bazie octu, wody destylowanej i olejków eterycznych. Dobrym sposobem na wyeliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych jest użycie urządzeń produkujących parę wodną, które w sposób naturalny radzą sobie z usuwaniem chorobotwórczych drobnoustrojów.

  Chemiczne środki do dezynfekcji

  Dezynfekcja to działanie zmierzające do zniszczenia form wegetatywnych chorobotwórczych drobnoustrojów. W przeciwieństwie do sterylizacji nie prowadzi ona do wyjałowienia. Wyróżnia się 3 rodzaje dezynfekcji: fizyczną, chemiczną i chemiczno-termiczną. Działają one na strukturę lub metabolizm mikroorganizmów i tym samym prowadzą do śmierci lub inaktywacji patogenów.

  Aby móc przeprowadzić skuteczną dezynfekcję we własnym domu, nie trzeba zatrudniać do tego ekipy specjalistów. Można to zrobić samodzielnie za pomocą środków do dezynfekcji, które są do nabycia w marketach i drogeriach. Chemia gospodarcza służąca do dezynfekcji to produkty biobójcze zawierające w składzie co najmniej jedną substancję czynną przeznaczoną do kontrolowania organizmów szkodliwych. Szacuje się, że środki dezynfekujące dostępne w sklepach są w stanie zniszczyć 99% bakterii obecnych na czyszczonej powierzchni.

  Substancją aktywną w chemicznych preparatach do dezynfekcji jest m.in. podchloryn sodu, czyli roztwór wodny zawierający 15% czynnego chloru. Należy on do najpowszechniej środków biobójczych na świecie. Środki dezynfekcyjne zawierające w składzie podchloryn sodu ułatwiają walkę z grzybami, bakteriami, wirusami (np. powodującymi HIV i zapalenie wątroby typu B). Stosuje się je do dezynfekcji m.in. armatury sanitarnej, zlewów, umywalek, kabin prysznicowych.

  Naturalna dezynfekcja mieszkania

  Konsekwencją rosnącej świadomości społeczeństwa na temat wpływu chemicznych środków na zdrowie człowieka i środowisko jest coraz większe zainteresowanie naturalnymi preparatami do dezynfekcji. Jednym z nich jest ocet, który z uwagi na swoje właściwości nazywany jest tanim pogromcą brudu i zarazków. Za jego działanie odpowiedzialny jest kwas octowy. Płyn dezynfekujący przygotowany z wody i octu (1:1) służy do czyszczenia blatów, zlewu, armatury łazienkowej. Sprawdza się jako środek czyszczący umożliwiający mycie lodówki. Jego skuteczność oceniana jest na 80%. Na działanie octu odporne są pałeczki ropy błękitnej, pałeczki okrężnicy, pałeczki salmonelli oraz wirus zapalenia wątroby typu C.

   

  Sprawdź, jak odkażać ubrania przy pomocy generatora pary

   

  Stosunkowo nowym pomysłem na dezynfekcję domu jest stosowanie naturalnych olejków, które w mniejszym lub większym stopniu działają antybakteryjne, przeciwwirusowo, grzybobójczo. Są w stanie pokonać bakterie E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus. Silnymi właściwościami dezynfekcyjnymi wyróżniają się olejki: z drzewa herbacianego, cytrynowy, rozmarynowy, goździkowy, lawendowy, cynamonowy, tymiankowy. Ich działanie wynika ze znajdujących się w nich składników aktywnych (np. tymol), które działają na zasadzie synergii. Za pomocą olejków eterycznych można zdezynfekować m.in. materace do spania. Do przygotowania naturalnego preparatu przeciwbakteryjnego potrzebne są następujące składniki:

  • 20 g sody oczyszczonej,
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego,
  • 2 krople olejku lawendowego,
  • 2 krople olejku tymiankowego.

  Po połączeniu sody oczyszczonej z olejkami powstały środek należy równomiernie rozprowadzić na powierzchni całego materaca. Najlepiej zrobić to za pomocą sitka. Po 120 minutach trzeba wyczyścić materac odkurzaczem.

  Doskonałym środkiem bakteriobójczym, który wyjątkowo szybko zabija wszelkie patogeny w kuchni i łazience, jest też woda utleniona, którą kojarzymy głównie jako środek służący do odkażania ran i skaleczeń. Aby przeprowadzić skuteczną dezynfekcję konkretnej powierzchni, wystarczy spryskać ją 3% nadtlenkiem wodoru. Do przygotowania kilkuskładnikowego środka do dezynfekcji potrzebne jest:

  • 750 ml wody,
  • ok. 60 ml wody destylowanej,
  • 10 kropel olejku z drzewa herbacianego,
  • 2 łyżki stołowe świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

  Co ważne, taki preparat z wodą destylowaną sprawia, że wyczyszczone miejsce pozbawione jest smug i odbija światło.

  Co to jest dezynfekcja parowa?

  Aby móc liczyć na skuteczną dezynfekcję, warto zaopatrzyć się w urządzenia myjące za pomocą pary wodnej, która radzi sobie z wirusami, pleśnią, grzybami, pluskwami. Znajdujące się na rynku mopy parowe i parownice służą do czyszczenia gresu, płytek, fug, kabin prysznicowych, ceramiki łazienkowej, okien, luster, dywanów i wykładzin, baterii umywalkowych, zlewów, materaców, mebli i żaluzji.

  W mop parowy powinien zaopatrzyć się każdy alergik – urządzenie to zapewnia mycie i dezynfekcję. Usuwa nawet 99,9% potencjalnie chorobotwórczych patogenów, i jednocześnie zbiera kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia będących źródłem alergii. Nie wymaga zastosowania środków chemicznych, które również bywają powodem reakcji uczuleniowych. Nie jest to sprzęt drogi w eksploatacji, z reguły wyróżnia się lekką konstrukcją, a jego obsługa jest bardzo prosta. W każdym domu, w którym mieszka alergik, poza mopem parowym powinien znaleźć się również odkurzacz wyposażony w filtr HEPA, pozwalający na eliminację kurzu, pyłków, zarodników, roztoczy i alergenów. Po jego zastosowaniu użycie sprzętu myjącego parą ma większy sens.

  Uzupełnieniem tego zestawu jest oczyszczacz powietrza z lampą UV, która w połączeniu z filtrami o właściwościach fotokatalitycznych usuwa z powietrza bakterie, roztocza i wirusy. Oszacowano, że taka lampa jest w stanie wyeliminować aż 99,9% drobnoustrojów chorobotwórczych. Oczyszczacze powietrza polecane są wszystkim osobom, które zmagają się ze słabą odpornością i często borykają się z różnego rodzaju infekcjami.

   

  Zobacz także, jak prawidłowo odkazić zakupy

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?