Boazeria była prawdziwym hitem lat 80. i 90. Obecnie wraca do łask i zdobi wnętrza skandynawskie oraz rustykalne. Może być wykonana z prawdziwego drewna lub płyty PCV. Jak o nią dbać?

Spis treści

  Boazeria przeżywa swój renesans i ponownie wypełnia wnętrza naszych domów i mieszkań, a nawet restauracji. Może być dekoracją łazienkową, kuchenną albo sypialnianą. Jak czyścić boazerię, żeby nie zniszczyć jej powierzchni?

  Boazeria znów na topie?

  Lata świetności boazerii przypadają na końcówkę XX wieku. Po pewnym czasie moda wykluczyła je z najbardziej pożądanych dekoracji ściennych na rzecz ścian pomalowanych na wyraziste kolory. Obecnie boazeria przeżywa swój renesans i uzupełnia piękne wnętrza w stylu skandynawskim, rustykalnym lub industrialnym. Sprawdza się nie tylko w przedpokoju i kuchni, ale również sypialni, salonie i łazience. Może mieć kolor klasycznego drewna, ale najbardziej pożądane to te w odcieniach bieli lub czerni. Boazeria to deski dębu, jesionu, a nawet drzew egzotycznych łączone za pomocą metalowych wkładek lub złącz ciesielskich. Należy pamiętać, że boazeria może się odkształcać, zwłaszcza pod wpływem wilgoci i temperatury. Jej alternatywą jest boazeria PCV, która wygląda równie świetnie, a jest bardziej odporna na powyższe czynniki. Poza tym czyszczenie takiej boazerii nie jest skomplikowane, dlatego można ją stosować również w kuchni. Kolejny rodzaj okładziny ściennej to boazeria korkowa o właściwościach wyciszających. Obecnie stosuje się ją w salonach jako świetne uzupełnienie ściany telewizyjnej albo w sypialni, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje nietuzinkowy wygląd. W salonie oraz sypialni można również zastosować boazerię angielską, która może być wykonana z płyty MDF, PCV lub drewna dębowego. Tak okleina ścienna chroni ściany przed zabrudzeniami oraz tworzy ponadczasowy wystrój. Jak prawidłowo dbać o boazerię, żeby nie straciła swojego świetnego wyglądu?

  Jak wyczyścić boazerię drewnianą?

  Czyszczenie boazerii drewnianej i tej z płyty PCV powinno być regularne, ale wykonywane z dużą ostrożnością. Drewniane powierzchnie nie lubią przesadnego moczenia wodą, ponieważ taki zabieg może doprowadzić do powstawania szarych smug. Należy również pamiętać, że boazeria kuchenna źle znosi towarzystwo gorących dań i naczyń, dlatego warto unikać ich kontaktu. Boazeria powinna być regularnie odkurzana, do czego sprawdzi się zarówno odkurzacz bezworkowy lub ten z workiem, ale i bardziej zaawansowany sprzęt jak odkurzacz bezprzewodowy. Ważne jest, aby odkurzacz posiadał zestaw wąskich końcówek, co usprawni działanie urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem do czyszczenia boazerii będzie odkurzacz bezprzewodowy, które usunie zabrudzenia od podłogi aż po sam sufit. Takim urządzeniem jest między innymi X-pert Essential 360 marki Tefal, który posiada m.in. odczepiany moduł ręczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu dotrzemy do każdej powierzchni boazerii i utrzymamy ją w stałym porządku. Model TY7329WO marki Tefal posiada wbudowaną elektroszczotkę, a nawet oświetlenie LED, co pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie każdego zakamarka boazerii. Zaletą urządzenia bezprzewodowego, jakim jest X-pert Essential 360, jest brak plączącego się kabla, który utrudnia pracę na wysokościach. Poza tym urządzenie posiada specjalne szczotki, które usuną zabrudzenia z powierzchni boazerii bez jej zadrapania i nieodwracalnego uszkodzenia.

  Czym umyć boazerię?

  Jak wiadomo, boazeria nie lubi kontaktu z wodą, ponieważ może to zniszczyć jej wygląd i doprowadzić do nieodwracalnych zmian. W takim razie czym umyć boazerię drewnianą? Świetny wygląd powierzchni drewnianej zapewnią m.in. odtłuszczające preparaty i konserwujące olejki. Doskonale sprawdzą się również spraye do pielęgnacji boazerii, które nie tylko usuwają zabrudzenia, ale również wzmacniają jej wykończenie. Dobrym rozwiązaniem jest również wielofunkcyjny ocet, który należy zmieszać z ciepłą wodą i oliwą z oliwek. Wystarczy stworzyć roztwór z dwóch łyżek każdego produktu i za pomocą gąbki umyć powierzchnię boazerii. Na zakończenie wystarczy przetrzeć ją czystą szmatką i cieszyć się jej pięknym, lśniącym wyglądem.

  Jak odświeżyć boazerię?

  Boazeria jest coraz bardziej popularna i nic dziwnego, że duża liczba osób decyduje się na jej renowację. Odnowiona boazeria wygląda bardzo modnie i ponadczasowo, dlatego nie należy z niej rezygnować. Poza tym taki zabieg jest o wiele bardziej opłacalny i nie wiąże się z tak dużymi kosztami, jak generalny remont ścian. Jak wykonać renowację boazerii? Wystarczy zainwestować w farbę lub lakier, a także papier ścierny. Niezbędny będzie również pędzel oraz środki do odtłuszczania. Renowację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia boazerii, do czego można wykorzystać szlifierkę lub gruboziarnisty papier ścierny. Należy pamiętać o usunięciu wszelkich niedoskonałości i nierówności oraz wyszlifowaniu widocznych wgłębień. Kolejnym etapem jest odkurzenie boazerii i umycie jej za pomocą wody oraz detergentu. Można również zastosować specjalny odtłuszczacz, co zapewni lepszą przyczepność lakieru lub farby. Jeżeli na boazerii występują ubytki, to należy wykonać szpachlowanie, które oczywiście wymaga wyschnięcia. Po upłynięciu kilku godzin dane miejsca należy ponownie wyszlifować, a następnie odkurzyć. Dla lepszego efektu warto zastosować specjalną końcówkę odkurzacza, np. ssawkę teleskopową typu ZR902401 marki Tefal. Dzięki temu trudno dostępne miejsca zostaną dokładnie oczyszczone i przygotowane do dalszych działań. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do nałożenia pierwszej warstwy farby. Przed nałożeniem kolejnej należy odczekać 24 godziny oraz wykonać szlifowanie za pomocą papieru o mniejszej granulacji. Na zakończenie wystarczy usunąć pyłki powstałe w trakcie szlifowania, dokładnie umyć boazerię i nałożyć drugą warstwę. Taki zabieg odmieni wnętrze naszego mieszkania dużo tańszym kosztem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5