Mycie okien bez pozostawienia na nich brzydkich smug nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli za porządki zabieramy się w słoneczny dzień. Mycie okien na mrozie również może utrudnić tę czynność. Aby móc cieszyć się czystymi szybami, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie środki czystości lub samemu je przygotować.

Spis treści

  Mycie okien będzie łatwe i przyjemne, jeśli użyjemy do tego płynów na bazie octu, amoniaku, soku z cytryny lub gliceryny. Okna będą bez smug również po umyciu ich płynem do płukania tkanin. Czynność tę z całą pewnością ułatwią ściereczki z mikrofibry i płyn do spryskiwaczy.

  Domowe sposoby mycia okien

  Mycie okien jest jedną z mniej lubianych czynności wykonywanych w trakcie sprzątania domu czy mieszkania. Ponad 41% z nas nie przepada za nim i m.in. z tego powodu na mycie okien decydujemy się jedynie 2–3 razy w ciągu roku. Większość z nas używa do tego celu sklepowych detergentów w sprayu. Ważne jednak, aby podkreślić, że istnieją zdecydowanie bardziej ekologiczne i tańsze środki do mycia okien. Można je przygotować samodzielnie.

  Dobrym sposobem na mycie okien jest wykorzystanie ściereczek z mikrofibry. Są one polecane osobom, które nie przepadają za chemią gospodarczą. Nie wymagają zastosowania detergentów. Pozwalają usunąć z okien nawet najbardziej oporne zabrudzenia.

  Jednym z najpopularniejszych naturalnych środków chemicznych jest ocet, który pozwala na mycie okien i nie pozostawia przy tym smug. Przy okazji działa dezynfekująco, umożliwia pozbycie się osadów z kamienia, rdzy i tłuszczu. Co ważne, mycie okien octem nie ma negatywnego wpływu na środowisko, po rozłożeniu nie uwalnia on do otoczenia szkodliwych substancji. Najprostszy przepis na domowy płyn do mycia szyb uwzględnia ocet, bezbarwny denaturat i wodę (w proporcji 1:1:1).

  Mycie szyb octem nie jest jedynym ekologicznym sposobem na czyste okna. Popularnością cieszą się również naturalne środki czystości na bazie soku z cytryny. Aby zrobić skuteczny płyn do okien o cytrusowym zapachu, potrzebne są 3 litry wody i 4 łyżki soku z cytryny. Inny przepis na ekologiczny środek do szyb zawiera szklankę octu, tyle samo wody i 2 łyżki soku z cytryny.

  Innym sposobem na mycie okien jest zaopatrzenie się w amoniak. Dodanie go do wody w proporcji 1:3 pozwala na przygotowanie płynu usuwającego z szyb nawet najcięższe zabrudzenia.

  Aby po myciu okien szklane tafle były idealnie czyste i bez smug, warto do wody dodać kilka kropel gliceryny. Zastosowanie takiej mieszaniny sprawia, że szyby stają się odporne na osiadanie brudu i powstawanie zacieków, które są widoczne po deszczu.

  Alternatywne sposoby na mycie okien

  Zdecydowanie mniej ekologicznym, ale nie mniej skutecznym sposobem na mycie okien jest użycie wody z niewielką ilością płynu do płukania tkanin. Sprawia on, że szyby są czyste i bez smug. Działa podobnie jak gliceryna, po jego zastosowaniu na szklanej powierzchni przez długi czas nie osadza się kurz. Wystarczy nanieść mieszaninę wody i płynu na umyte okna i następnie osuszyć je ręcznikiem papierowym. Brud wolniej osadza się na szklanych taflach również po użyciu płynu do spryskiwaczy.

  Sprzęt do mycia okien

  Aby móc cieszyć się czystymi oknami, warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, najlepiej parowe, które nie wymagają zastosowania środków chemicznych. Można je zaliczyć do ekologicznych metod czyszczenia szyb. Wyposażone są w akumulator, który pozwala na umycie nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych szklanych tafli okien, luster, a nawet płytek łazienkowych. Parowe mycie okien umożliwia uzyskanie optymalnych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki szerokiej dostępności myjek parowych i ich niewygórowanej cenie są one w zasięgu ręki niemal każdego miłośnika porządku.

  Mycie okien – krok po kroku

  Jaka pora dnia i roku jest najlepsza na tego rodzaju porządki? Błędem jest mycie okien w słońcu, które sprawia, że woda szybciej wysycha, a na oknach pojawiają się brzydkie smugi. Niezbyt dobrym pomysłem jest też mycie okien na mrozie, ponieważ szkło jest wtedy delikatniejsze i może pęknąć. Szyby najlepiej czyścić w bezchmurny pogodny dzień, rano lub wieczorem, gdy słońce jest mniejsze. Szkło może zostać trwale porysowane również w trakcie prób starcia brudu suchym ręcznikiem papierowym. Należy zapamiętać, że jeśli szyba jest mocno zakurzona, pod żadnym pozorem nie wolno przecierać jej na sucho przed myciem.

  Mycie okien należy zacząć od przetarcia ram okiennych, dopiero później można przejść do czyszczenia szyb. Jeśli są one pokryte grubą warstwą brudu, należy najpierw zmyć go wodą z dowolnym detergentem. Na tym etapie mycia okien świetnym pomocnikiem jest ściągaczka, dzięki której usuwa się nawet najbardziej oporny brud. Następnie można sięgnąć po preparat do okien, a później zabrać się za polerowanie szklanych tafli. Można do tego użyć starych gazet, jednak trzeba pamiętać, że nadają się do tego jedynie te miękkie, które nie porysują szyb. Co ciekawe, znajdująca się na gazecie farba drukarska zapobiega powstawaniu smug. Do polerowania okien używa się też nylonowych rajstop i papierowych ręczników.

  Mycie okien po remoncie

  Powodem mycia szyb z reguły są zbliżające się święta lub ukończony remont. Aby nie być zmuszonym do wymiany okien, przed planowanym malowaniem ścian i innymi tego rodzaju modernizacjami, należy pomyśleć o zabezpieczeniu szklanych tafli przed zniszczeniem. Jeśli mimo zastosowanej folii ochronnej znajdzie się na nich farba, można ją delikatnie zeskrobać plastikową skrobaczką. Do usunięcia farby z ramy drewnianej niezbędna jest wełna stalowa. Z ram plastikowych usuwa się ją zmywaczem do paznokci z acetonem. Ślad po taśmie mocującej folię zabezpieczającą można usunąć, nakładając warstwę masła, którą trzeba pozostawić na kilka godzin i następnie zetrzeć ręcznikiem papierowym.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?