Pokój niemowlaka powinien być wolny od toksycznych zapachów i detergentów. Należy go sprzątać codziennie, ale nie doprowadzać do sterylnych warunków. Jak odświeżyć pomieszczenie i ubrania niemowlęcia?

Spis treści

  Do codziennych porządków w pokoju niemowlaka warto wybrać produkty ekologiczne. Nie należy stosować chemicznych detergentów i uczulających odświeżaczy powietrza. Jak dbać o tkaniny w pokoju dziecka?

  Pokój dla niemowlaka

  Pojawienie się nowego członka rodziny to zarówno wielka radość, jak i stres, czy podołamy tak odpowiedzialnemu zadaniu. Priorytetem każdego opiekuna jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju. Pokoik niemowlaka powinien być regularnie sprzątany, wietrzony i wolny od alergenów. Ze względu na niewidoczne gołym okiem roztocza oraz dużą ilość tkanin w pokoju dziecięcym, należy je regularnie prać oraz prasować. W ten sposób pozbędziemy się blisko 100% zanieczyszczeń prowadzących do rozwoju alergii, astmy i innych uporczywych chorób, których efektem jest m.in. niekomfortowy kaszel, katar oraz ból oczu.

  Czym nie sprzątać pokoiku niemowlaka?

  Mimo że pokój dziecka powinien być czysty i wolny od zagrożeń, nie może być przesadnie sterylny. Każdemu rodzicowi zależy na ochronie dziecka przed zanieczyszczonym powietrzem, ale zapominają, że takie zachowanie może działać na niekorzyść potomka. Najważniejszą zasadą jest używanie takich środków czystości, które nie przyczynią się do zbytniego wyjałowienia pomieszczenia. Chroniąc zdrowie nowego członka rodziny, niestety bardzo często doprowadzamy go do uodpornienia na drobnoustroje, wirusy i bakterie. Efektem są częste przeziębienia i alergie, a nawet poważniejsze choroby. Nie wszystkie detergenty dostępne na sklepowych półkach są odpowiednie do pokoju niemowlęcego. Najlepiej zrezygnować ze środków toksycznych o gryzącym zapachu, które mogą podrażnić śluzówkę dziecka. Poza tym, kupując detergent, nie należy się kierować jego zapachem, ponieważ substancje perfumowane mogą wpłynąć na rozwój alergii. Pokój dla niemowlaka powinien być wolny od odświeżaczy powietrza i innych drażniących substancji.

  Czym sprzątać pokoik dla niemowlaka?

  Proces sprzątania w pokoju dziecka powinien odbywać się według wcześniej ustalonych zasad. Codziennie należy odkurzać podłogi i ścierać kurz z każdego mebelka. Szczególnie ważne jest regularne wietrzenie pokoju i pościeli dziecięcej, co zapobiegnie rozwojowi roztoczy. Do czyszczenia podłóg i mebli warto używać wyłącznie wody, ewentualnie łagodnego mydła lub środków ekologicznych. Dziecko, które zaczyna raczkować, jest szczególnie narażone na szkodliwe detergenty i zanieczyszczenia, które znajdują się przykładowo na podłodze. Z tego względu należy unikać wszelkich mleczek, płynów i innych silnych roztworów, z którymi maluch będzie miał bezpośredni kontakt. Ze względu na gromadzące się w dywanach zanieczyszczenia, warto zrezygnować z tego przytulnego dodatku do pokoju dziecka. Jeśli jednak zależy nam na tym, żeby pokoik dla niemowlaka był przytulny i przystosowany do ewentualnych upadków malucha, warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pod wpływem pary wodnej usunie blisko 100% zanieczyszczeń. Ta sama zasada dotyczy zasłon, firanek, tapicerowanych mebli i tekstylnych zabawek. Regularne usuwanie niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń to klucz do dobrego samopoczucia dziecka. Równie istotne jest codzienne czyszczenie zabawek dziecka, które chcąc nie chcąc, bardzo często lądują w jego buzi. Wystarczy umyć je w gorącej wodzie lub ekologicznym płynie dezynfekującym. Należy pamiętać o tym, żeby środki czyszczące nie miały ani smaku ani zapachu. Dezynfekcji wymagają również nowe ubranka i zabawki, które powinny być wyparzone, zanim trafią do rąk dziecka..

  Jak prać tekstylia z pokoju niemowlęcego?

  Przynajmniej raz w tygodniu należy wymienić wszystkie tekstylia, z którymi ma do czynienia niemowlę. Jest to bardzo ważna kwestia, o której należy pamiętać i stosować ze względu na ogromną ilość roztoczy, które notabene żywią się ludzkim naskórkiem. Pościel należy prać w łagodnych detergentach lub płynach w temperaturze wynoszącej minimum 60℃. Oprócz tekstyliów należy pamiętać o czyszczeniu przewijaka, wanienki i innych mebelków dziecka. Do czyszczenia takich produktów warto użyć środków naturalnych z dodatkiem olejków dezynfekujących. Poza tym przynajmniej dwa razy w tygodniu należy wymieniać ręczniki dziecka, ponieważ wilgoć obecna w łazience wpływa na rozwój pleśni i grzyba.

  Zobacz także: Pajacyk niemowlęcy – jak go prać i prasować?

  Urządzenia do sprzątania pokoju niemowlaka

  Oprócz regularnego sprzątania, mycia i wietrzenia pokoju niemowlęcego należy mieć świadomość, że samodzielnie nie usuniemy wszystkich zanieczyszczeń. Skutecznym sposobem na zachowanie porządku w pomieszczeniu, w którym przebywa maluch, jest użycie specjalnych urządzeń. Ze względu na pyły i spaliny obecne w powietrzu poza domem, warto zastanowić się nad zakupem oczyszczaczy powietrza, które usuwają składniki smogu, kurz, alergeny oraz nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne urządzenia do oczyszczania powietrza mają funkcję jonizacji oraz nawilżania, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowań. Za neutralizację pyłów, bakterii i wirusów odpowiadają filtry umieszczone w urządzeniach, które należy regularnie oczyszczać. Oczyszczacz powietrza powinien zostać dobrany na podstawie powierzchni pomieszczenia oraz zamontowanych filtrów. Warto wziąć pod uwagę filtr o jak najwyższej wydajności. Oprócz oczyszczaczy warto zaopatrzyć się w odkurzacz bezworkowy z reemisją kurzu na poziomie A lub B i filtrem HEPA, natomiast do odświeżenia zabawek, dywanów, zasłon czy ubranek warto wybrać stację do prasowania lub parownice. Oprócz funkcji prasowania usuwają blisko 100% zanieczyszczeń i nieprzyjemne zapachy.

  Zobacz także: Odkurzacz dla dzieci - jaki wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?