Kurz w domu nie tylko wygląda nieestetyczne, lecz także jest niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików, gdyż może powodować duszności, kaszel, świąd skóry. Całkowite wyeliminowanie kurzu domowego nie jest możliwe, ale można go skutecznie zwalczać poprzez regularne sprzątanie i stosowanie się do kilku prostych zasad.

Spis treści

  Regularne sprzątanie kurzu jest niezbędne, aby domownicy, zwłaszcza uczuleni na roztocza, cieszyli się dobrym zdrowiem. Kurz jest siedliskiem kilkudziesięciu alergenów, wśród których szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są roztocza. Ich odchody mają właściwości uczulające i mogą powodować nieprzyjemne objawy, takie jak: duszności, przewlekły kaszel, a nawet świąd skóry.

  Kurz – co to jest?

  Kurz to pył, który powstał ze sproszkowanych cząsteczek brudu, np. ziemi czy ziaren piasku. Jest obecny w powietrzu i osadza się na meblach i przedmiotach w mieszkaniu. Pochodzi z różnorodnych źródeł, np. erupcji wulkanicznych czy gleby, skąd poprzez działanie wiatru przenosi się w różne miejsca.

  Kurz i roztocza

  Kurz to siedlisko roztoczy, w szczególności skórożarłoczka skrytego, który bytuje w bezpośrednim otoczeniu człowieka – w kocach, dywanach, pościeli, kanapach i poduszkach. Roztocza żywią się ludzkim naskórkiem i przenoszą się wraz z kurzem. Ich odchody i odnóża to silne alergeny, które są szczególnie groźne dla alergików, gdyż mogą powodować kaszel, duszność czy zmiany skórne, co prowadzi nawet do rozwoju astmy oskrzelowej. Najlepsze warunki do rozwoju roztoczy to 80% wilgotność oraz temperatura około 25℃. Na działanie roztoczy najbardziej narażone są osoby z chorobą atopową, astmą alergiczną oraz katarem siennym.

  Roztocza – jak się pozbyć?

  Całkowite wyeliminowanie kurzu, a co za tym idzie, również uczulających roztoczy, nie jest możliwe, jednak istnieją sposoby, aby zminimalizować ich ilość. Jednym z najskuteczniejszych jest utrzymywanie niskiej wilgotności w pomieszczeniach, np. poprzez zainwestowanie w odpowiednią wentylację bądź nowoczesny odkurzacz z mikrofiltrem.

  Roztocza zabija bardzo niska, jak i wysoka temperatura, dlatego, gdy na dworze panuje mróz (od około –15℃), warto kołdrę, poduszkę czy materac wietrzyć na zewnątrz przez kilka godzin. Rzeczy do spania należy prać w temperaturze przynajmniej 60℃.

  Rozwój roztoczy ograniczają specjalne kołdry i poduszki antyalergiczne. Pokrycia utrzymują roztocza na zewnątrz, a jednocześnie swobodnie przepuszczają wilgoć, która wydziela się z ciała.

  Kurz w domu – jak go ograniczyć?

  Kurz to nieodłączny element każdego domu. Wystarczy kilka godzin, a drobinki kurzu już zbierają się na meblach, blatach, kanapach, dywanach. Jego usuwanie z mieszkania bywa uciążliwe, jednak regularne porządki pomogą znacznie ograniczyć jego ilość. Podczas sprzątania i urządzania domu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, np. liczbę zasłon najlepiej ograniczyć do minimum bądź zastąpić je zwiewnymi i lekkimi firankami, które łatwo zdjąć i uprać. Podczas mycia okien należy w pierwszej kolejności wytrzeć kurz z karnisza, a dopiero potem przejść do czyszczenia szklanych powierzchni. Podobnie jak w przypadku zasłon warto ograniczyć liczbę dywanów w domu, zwłaszcza takich, które zajmują całą powierzchnię pokoju. Z kolei małe dywaniki należy często odkurzać i wietrzyć. Wszelkie przedmioty, które mogą gromadzić kurz, lepiej schować do szafki lub zmniejszyć ich liczbę, jak w przypadku dziecięcych zabawek. Pościel należy prać raz w tygodniu w wysokiej temperaturze, nie zapominając o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w szczególności sypialni.

  Domowe sposoby na kurz

  Kurz w domu osiada wszędzie i łatwo roznosi się po mieszkaniu, dlatego jego usuwanie wymaga stosownej taktyki. Domowe porządki należy zawsze zaczynać od góry, aby zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale i energię. W przypadku, gdy kurzu nagromadziło się wyjątkowo dużo, daną powierzchnię wystarczy delikatnie skropić wodą, która zapobiegnie unoszeniu się i przemieszczaniu kurzu po całym pomieszczeniu. Wszelkiego rodzaju bibeloty i zbędne przedmioty, które tylko gromadzą kurz, warto schować do szafki bądź przechowywać w witrynach. W trakcie porządków nie można zapomnieć również o myciu liści kwiatów doniczkowych, które również gromadzą duże ilości kurzu. Trudno dostępne miejsca, np. w sprzętach elektronicznych, łatwo oczyści się za pomocą małego pędzelka do makijażu.

  Domowe sposoby na kurz na meblach

  Kurz w domu można usuwać klasycznymi chemicznymi środkami, np. w sprayu, mleczku, olejku, które dostępne są w każdym sklepie z domową chemią, spożywczym czy drogerii. Do mycia zanieczyszczeń sprawdzają się również w pełni ekologiczne oraz bezpieczne dla zdrowia środki myjące, które można wykonać samodzielnie. Jednym z nich jest mieszanka składająca się z filiżanki przegotowanej wody, 1 łyżki octu spożywczego, 2 łyżek oliwy oraz około 10 kropel cytrynowego olejku eterycznego. Składniki wystarczy umieścić w plastikowej butelce ze spryskiwaczem, a przed użyciem mocno wstrząsnąć.

  Do sprzątania można również użyć zwykłej, lekko zwilżonej wodą ściereczki z mikrofibry. Na rynku dostępne są również specjalne ścierki do usuwania kurzu na sucho, do użycia których nie potrzeba już żadnych środków ani wody.

  Całkowita eliminacja roztoczy domowego kurzu nie jest możliwa, jednak można skutecznie ograniczyć ekspozycję na alergen poprzez regularne porządki, wycieranie kurzu, wietrzenie mieszkania czy pranie pościeli i koców. Kurz w domu jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, dlatego oni w szczególności powinni dbać o czystość w pomieszczeniu, w którym przebywają na co dzień.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5