Orzechy piorące cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią naturalny detergent, który jest bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i stosujących je osób – również tych, które mają wrażliwą skórę. Ten środek nadaje się zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Posiada także wiele innych zastosowań.

Spis treści

  Z powodu wzrostu świadomości związanego z dbałością o środowisko coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie ekologicznego stylu życia. Wpływa to na zmianę nawyków dotyczących domowych porządków, co skutkuje rosnącą popularnością naturalnych środków czyszczących. Dobrą alternatywą dla chemicznych preparatów są m.in. indyjskie orzechy piorące. Pozwalają one na dokładne oczyszczanie ubrań bez użycia potencjalnie szkodliwych substancji.

  Czym są orzechy piorące?

  Orzechy piorące to specyfik pochodzący z Indii oraz Nepalu. Rosną na drzewie o nazwie sapindus mukorossi. W miejscu ich występowania od wieków wykorzystywane są jako ekologiczny środek do prania, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Po zebraniu ich z drzewa rozłupuje się je, usuwa się ich środek, a na koniec poddaje procesowi suszenia do momentu, aż uzyskają ciemną barwę. To w łupinach orzechów piorących znajduje się bowiem substancja odpowiedzialna za ich nietypowe właściwości, czyli saponina. Pod wpływem kontaktu z wodą tworzy ona specyficzny roztwór mydlany, tym samym stanowi  rodzaj naturalnego detergentu. Doskonale nadaje się więc do mycia, oczyszczania oraz odtłuszczania.

  Obecnie piorące orzechy cieszą się stale rosnącą popularnością również w Europie, w tym w Polsce. Korzystają z nich głównie osoby, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne. Co ważne, ten ekologiczny środek może być równie skuteczny, co chemiczne detergenty, zwłaszcza w przypadku usuwania lekkich zabrudzeń. Jeśli chodzi o większe i wyjątkowo uciążliwe plamy,  ich działanie może być już nieco mniej efektywne.

  Wyjątkowo ważną zaletą tego naturalnego specyfiku jest jednak jego duża delikatność, przez co nie wywołuje on podrażnień. Orzechy piorące są więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają skłonności do alergii skórnych lub zmagają się z atopowym zapaleniem skóry. Bez obaw można je także wykorzystywać do prania ubrań dzieci, w tym noworodków.  

  Orzechy piorące – jak używać tego typu specyfiku do prania?

  Orzechy piorące bez problemu można stosować do prania w pralce. Ich użycie jest bardzo proste. W bawełnianym woreczku należy umieścić od 5 do 7 połówek pokruszonych wcześniej łupin, a następnie włożyć taką saszetkę bezpośrednio do bębna urządzenia. W ten sposób można prać zarówno białe, jak i kolorowe ubrania w temperaturze między 30oC a 90oC, w zależności od własnych potrzeb. Piorąc białe rzeczy, warto jednak pamiętać o dodaniu do nich 1-2 łyżek sody oczyszczonej – dzięki temu tkaniny nie będą szarzeć.

  Orzechy piorące mogą pozostać w pralce przez cały cykl prania. W fazie płukania, gdy woda jest już zimna, wydziela się z nich mało saponiny, jednak ma to swoje zalety. Dzięki temu tkaniny stają się przyjemnie miękkie bez konieczności dodatkowego stosowania specjalnego płynu zmiękczającego. Warto również pamiętać, że orzechy piorące są niezwykle wydajne. Przy standardowym praniu w temperaturze 60°C jedną porcję można wykorzystać dwu-, a nawet trzykrotnie. Ich cena również nie jest wygórowana – kosztują zazwyczaj między 20 a 40 zł za kilogram. Taka ilość wystarcza na nawet 180 prań.

  Indyjskie orzechy piorące dobrze sprawdzą się również podczas ręcznego prania. W takim przypadku należy pokruszyć 3-5 łupin, włożyć je do bawełnianego woreczka, umieścić w misce, a następnie zalać wszystko gorącą wodą na 15 minut – spowoduje to wytworzenie się piany. Gdy woda ostygnie do odpowiedniej temperatury,  można rozpocząć pranie. Proces ten wygląda tak samo, jak w przypadku stosowania zwykłego płynu.

  Po zastosowaniu orzechów piorących tkaniny są miękkie i przyjemne w dotyku. Łatwo je również wyprasować. Należy jednak pamiętać, że ten naturalny środek ma specyficzny zapach, który może wnikać w tkaniny, co nie każdemu przypadnie do gustu. Aby go zniwelować, do prania można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Dobrym rozwiązaniem jest także wyprasowanie ubrań przy pomocy generatora pary. Model Tefal Pro Express Ultimate Care ma stały wyrzut pary na poziomie 180 g/min oraz dodatkowy o wartości aż 600 g/min. Dzięki temu nie tylko świetnie rozprostowuje wszelkie, nawet uciążliwe zagniecenia, lecz także doskonale odświeża materiał, usuwając z niego do 99,99% drobnoustrojów oraz niepożądanych zapachów. Jest przy tym bezpieczny dla ubrań, ponieważ dzięki funkcjom System Protect i Calc Collector zapobiega powstawaniu plam oraz gromadzeniu się kamienia wewnątrz urządzenia.

  Indyjskie orzechy piorące – zastosowanie poza praniem

  Warto wiedzieć, że piorące orzechy mają wiele zastosowań. Nie tylko dobrze oczyszczają tekstylia, lecz także sprawdzają się m.in. jako środek do codziennej higieny. Aby wykorzystać je w ten sposób, należy do pół litra wody dodać 10-12 orzechów i całość gotować przez około 10 minut. Powstały w ten sposób pienisty roztwór można stosować jako mydło i szampon w jednym. Taki sam wywar nadaje się również do codziennych porządków. Gdy wystygnie, wystarczy przelać go do butelki i używać jako płynu do mycia naczyń lub preparatu do czyszczenia blatów. Innym zastosowaniem roztworu na bazie orzechów piorących jest też spryskiwanie nim roślin. Pozwala to na naturalne pozbycie się mszyc i innych szkodników bytujących na kwiatach i warzywach w ogrodzie.

  Niektóre osoby wkładają również orzechy piorące do zmywarki, ponieważ stosunkowo dobrze oczyszczają one naczynia. Wystarczy umieścić 5 zgniecionych łupin w przegródce na sztućce i włączyć urządzenie na standardowy program. Należy jednak pamiętać, że taka metoda zmywania będzie skuteczna głównie w przypadku lekkich zabrudzeń.


  Przeczytaj także jak wyczyścić zmywarkę.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?